گروه: تاریخی
شماره روزنامه:3112
تاریخ :1397/10/11 ساعت 09:09:32
تعداد بازدید: 452
داغ فراموشي بر پيکر ميراث کهن بشکرد
email pdf word plus minus reset color
هرگاه از بشکرد سخن به ميان مي آيد، صفت محروميت با آن همراهي مي کند از اين رو بيشتر مردم آن را از روي محروميتش مي شناسند. اما اين شهرستان جداي از محروميت اش ظرفيت هايي دارد که ناشناخته مانده است. ظرفيت هايي که پيشينيان بر جاي گذاشته و حاکي از تاريخي بودن اين منطقه را دارد.

عکس اصلی خبر

زينب نورالديني - نداي هرمزگان :

از آنجا که اقدام مد نظر که بتواند بخشي از فرهنگ و ميراث اين منطقه را معرفي کند صورت نگرفته است، بسياري از هموطنان ما اين منطقه ي کهن از سرزمينمان را بيشتر مربوط به زمان ورود حاج عبدالله والي مي دانند. هر چند که مردمان اين ديار خدمات حاج عبدالله والي را هرگز فراموش نخواهند کرد اما خلاصه کردن تاريخ و تمدن چند هزار ساله ي بشکرد تنها در اين دوران جور فراواني نسبت به اين مردمان است.

طبق اسناد موجود در دست، آخرين برگ از تاريخ زنده ي اين شهرستان مبين اين ادعاست که شهرستان بشکرد تا قبل از حکومت پهلوي حکومتي مستقل بوده و تحت نظر هيچ حکومت مرکزي نبوده است و براي حفظ استقلال، اين منطقه به کرات مورد تجاوز حکومت ها قرار گرفته است اما به دليل خود کفا بودن اين شهرستان در زمينه تامين مايحتاج خود و صعب العبور بودن راه ها در تمام جنگ ها، مردم بشکرد پيروز ميدان بوده اند.

اهالي بشکرد در رابطه با تاريخ اين منطقه مي گويند: قلعه گوهران رازهاي نگفته ي بسياري براي هم ميهنان دارد که بيان هرکدام از حماسه ها مي توان چندين کتاب به رشته تحرير در آورد .

به گفته اهالي، اين قلعه که بنام قلعه ي الهوردي خان معروف است متعلق به 6 هزار سال پيش بوده و حدود 700 سال پيش بازسازي شده است و وارث الهوردي خان آخرين حاکمان اين قلعه در 350 سال پيش بوده اند. قلعه اي که خود شاهد عرش و فرش حکومت هاي مختلف بوده اينک خود به فرش افتاده و در حسرت نگاه مرمت گونه متوليان مانده است و تا فروپاشي کاملش تنها يک قدم مانده است چنانچه تصميم عاجلي گرفته نشود به سرنوشت،ديگر آثار باستاني و ميراث فرهنگي نظير؛ کلات ،کتيبه ها و گنجينه هاي تاريخي اين شهرستان دچار خواهد شد .

احياء هويت تاريخي و فرهنگي اين شهرستان عزم جدي متوليان را مي طلبد

البته با وجود حفظ و نگهداري اسناد در دست برخي از ميراث داران اين شهرستان، احياء هويت تاريخي و فرهنگي و معرفي تاريخچه ي غني و برجستگي هاي اين شهرستان کار دشواري نخواهد بود و لازم است متوليان ميراث فرهنگي - گردشگري و صنايع دستي استان و همچنين با اجراي برنامه هاي متفاوت فرهنگي نقش ايفا کنند. در همين رابطه مجتبي انصاري شهردار گوهران در گفت و گو با خبرنگار نداي هرمزگان با اشاره به اينکه شهرستان بشکرد فاقد استقرار بسياري از ادارات و حتي ميراث فرهنگي - صنايع دستي و گردشگري است، تصريح کرد: قلعه گوهران متاسفانه از قريب 700 سال پيش مورد مرمت قرار نگرفته است ،حدود 5 سال پيش يکسري اقدامات مشترک نظير مرمت و بازسازي قرار بود انجام شود که آن هم بنا به دلايلي انجام نشد. به گفته وي، شهرداري گوهران براي سال جديد در کميته برنامه ريزي آمادگي دارد با انعقاد تفاهمنامه با ميراث فرهنگي بودجه اي را پيش بيني کنيم و در صورت مصوب شدن براي بازسازي آن اقدام شود.انصاري گفت: کارشناسان ميراث فرهنگي تاکنون بازديد هايي کرده اند تا نسبت به مرمت قلعه تصميم گيري شود اما همچنان وضعيت نگهداري قلعه نگران کننده است زيرا به حال خود رها شده و طي اين سال ها که دستخوش زلزله و بلاياي طبيعي شده است آسيبهاي جدي بر پيکره آن وارد شده است .

وي بيان داشت: تقاضا داريم که ميراث فرهنگي وارد ميدان شده و براي بازسازي برآورد هزينه و فاز بندي کند ، زيرا بازسازي يکباره آن از توان شهرداري و ميراث فرهنگي خارج است که بتواند در يک فاز آن را به اتمام برساند اما حاضريم پس از فاز بندي شهرداري هم به سهم خود بخشي از هزينه را متقبل شود.

گفتني است، شهرستان بشکرد در فاصله ي 280 کيلومتري مرکز هرمزگان واقع شده است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: تاریخی
شماره روزنامه: 3112
تاریخ :1397/10/11 ساعت 09:09:32
تعداد بازدید: 452
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی