گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:2938
تاریخ :1396/11/23 ساعت 10:47:21
تعداد بازدید: 79
نخستین مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا افتتاح شد
email pdf word plus minus reset color
با حضور فرمانده نیروی دریایی سپاه نخستین مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا در بندرعباس افتتاح شد.

عکس اصلی خبر

نخستین مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا با حضور دریادار پاسدار علی فدوی و جمعی از مسؤولان در بندرعباس افتتاح شد .

فرمانده نیروی دریایی سپاه گفت: افتتاح این مرکز یک فرصت، ظرفیت و کار بزرگ، وسیع و طولانی مدت را در حوزه صنایع دریایی در کنار دریا و بندرعباس بوجود خواهد آورد .

وی افزود: با مشارکت علمی دانشگاه امیر کبیر و حمایت قاطع نیروی دریایی سپاه و سایر بخش ها، در شکل گیری و تقویت مراکز علمی و فناوری صنایع دریایی، شاهد پیشرفت های بسیار خوبی خواهیم بود. دریادار فدوی خاطر نشان کرد: با بوجود آمدن نخستین مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریا، همکاری ما با دانشگاه امیر کبیر و سایر مراکز علمی و دانشگاه، ابعاد وسیع تر، کاربردی تر و تازه تری پیدا می کند .

 وی افزود: در این مرکز که ظرفیت توسعه مناسبی برای آن تعریف شده است، دانشجویان خواهند توانست دانش و توانمندی های خود در حوزه صنعت دریایی از بالقوه به بالفعل درآوردند و منشأ تحول در بهره برداری بیشتر و مناسب تر از دریا باشند .

سردار فدوی گفت: امروز بخش اعظم ثروت و درآمد ما ما به طور مستقیم و غیر مستقیم وابسته به دریا و کرانه های آن است و از طریق دریا تأمین می شود چه در خلیج فارس و چه در جای دیگری که دریا داریم .

علی فدوی با اظهار تأسف از این که تا کنون ساحل نشینان مناطق جنوب به ویژه در سواحل مکران نتوانستند بهره لازم را از دریا و توسعه و پیشرفت ببرند، گفت: باید کاری صورت گیرد که این نقیصه که طی قرن های  متمادی بوجود آمده است، از بین برود .  

سید احمد معتمدی رییس دانشگاه امیر کبیر نیز گفت: به دنبال توسعه مراکز و بنگاه های دانش بنیان و دانشجو محور هستیم .

وی افزود: ایجاد نخستین مرکز تخصصی فناوری و نوآوری مهندسی دریایی با حمایت و پشتیبانی مادی و معنوی نیروی دریایی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان هرمزگان با همین رویکرد پیگیری و به مرحله بهره برداری رسید .

مهندس معتمدی اظهار داشت: دانشکده کشتی سازی وابسته به دانشگاه امیر کبیر در بندرعباس ایجاد شده است و اگر بخواهیم به طور تخصصی درباره دریا کار کنیم، ایجاد چنین مرکزی آن هم در کنار دریا، بهترین و منطقی ترین گزینه ممکن بود .

معتمدی افزود: این مرکز در حال حاضر با تحت پوشش گرفتن چندین گروه تخصصی، نقش جذب، مدیریت، هدایت، حمایت و پشتیبانی از گروه ها، استارتاپ ها و گروه های تخصصی علاقمند به فعالیت در زمینه توسعه صنایع دریایی را برعهده دارد و مسیر تولید و تکثیر بنگاه هایی با کارکرد توسعه در صنایع دریایی که محور آن دانشجویان و فارغ التحصیلان و مرتبطین با علوم دریایی است را شامل می شود .

مجتبی برجسته معاون مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا نیز در گفتگویی اظهار داشت: این مرکز با ظرفیت 30 شاخه صنعت فناوری و دریایی شکل گرفته و در حال حاضر 13 تیم در قالب این مرکز فعالیت خود را آغاز کرده اند .

وی در تبیین عناوین حوزه های فعالیت مرکز به صنعت ربات های زیر سطحی و قنات پیما، تجهیزات موتور و رانش کشتی ها و شناورهای دریایی، طراحی و ساخت سامانه های اندازه گیری گشتاور برای موتورهای دیزل دریایی، طراحی و ساخت شناور تاکسی بوت، مطالعه و امکان سنجی پوشش های هوشمند و ضدخوردگی و همچنین صنعت تجهیزات پرورش ماهی و سایر آبزیان اشاره کرد .

معاون مرکز مرکز فناوری و نوآوری مهندسی دریا با اظهار امیدواری از اینکه در 5 سال آینده این مرکز بتواند قطب آکادمیک، صنعتی و علمی‌ای برای حمایت از استارت آپ‌های دریایی در منطقه، کشور و دنیا باشد، خاطرنشان ساخت: کشور با دارا بودن چند هزار کیلومتر مرز دریایی ظرفیت عظیمی برای سرمایه‌گذاری در حوزه صنایع دریایی دارد .

وی در پایان افزود: مذاکره با دانشگاه‌های دریایی همچون صنعت شریف، علم و صنعت، صنعتی مالک اشتر، خلیج‌فارس، علوم دریایی چابهار و تمامی پژوهشکده‌ها و دانشگاه‌های دریایی برخی از کشورهای خارجی از جمله  برنامه آینده این مرکز می‌باشد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 2938
تاریخ :1396/11/23 ساعت 10:47:21
تعداد بازدید: 79
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی