گروه: خانواده
شماره روزنامه:3311
تاریخ :1398/10/07 ساعت 13:17:40
تعداد بازدید: 2317
علت گزگز و درد کف پا
email pdf word plus minus reset color
سندرم تارسال تانل از مهمترين دلايل گزگز، درد و کرختي کف پا است که اغلب افراد از آن بياطلاع هستند.

عکس اصلی خبر

به گزارش ايسنا، تونل تارسال، کانالي است که در قسمت داخلي مچ پا و زيرقوزک داخلي قرار گرفته است. اين کانال محل عبور انواع شريان و وريد، اعصاب و تاندون است. يکي از مهمترين اعصابي که از اين کانال عبور ميکند، عصبي به نام تيبيال خلفي است. زماني که اين عصب به هر دليل تحت فشار قرار ميگيرد دردناک ميشود. اين عارضه يکي از مهمترين دلايل گزگز و درد کف پا، پاشنه و انگشتان است.

مهمترين علل ايجاد سندرم تارسال تانل

کف پاي صاف و بدون قوس: کف پاي صاف و بدون قوس سبب ميشود مچ پا به سمت خارج انحراف پيدا کند و مجراي تونل تنگ شود. بسته شدن مجراي تونل سبب فشار به اعصاب و ايجاد درد ميشود. به طور کلي هر عارضهاي که منجر به تنگ شدن کانال شود، در اين بيماري نقش دارد.

در عين حال عللي چون شکستگي مچ پا،  متورم شدن تاندونها،  خار استخوان مفاصل، ديابت و ... نيز ميتواند منجر به گزز کف پا و درد آن
شود.

بايد توجه کرد که زنان و مردان به يک اندازه در معرض اين سندرم قرار دارند. علايم سندرم تارسال تانل مشابه علايم ديده شده در افراد مبتلا به اختلالات تيروييد است. مهمترين نشانههاي آن احساس گزگز، درد، سوزش و بيحسي در مچ، پاشنه، قوس و انگشتان است. علايم ميتوانند دايمي باشند يا بر اثر ايستادن زياد، پيادهروي طولاني يا ورزش شديد، تشديد شوند.

بنابر اعلام پايگاه جامع آموزش و فرهنگسازي سلامت وزارت بهداشت، سندرم تارسال تانل يکي از عوارضي است که سرعت در تشخيص، نقش مهمي در پيشرفت درمان دارد؛ چرا که تشخيص زودهنگام سبب کمترين آسيب به اعصاب ميشود. عکسبرداري به روش MRI يکي از مهمترين روشهاي تشخيص است.

 معمولا پزشکان پس از اطمينان از وجود اين عارضه، استراحت، کاهش وزن، اجتناب از فعاليت بدني شديد و استفاده از کفش مناسب را توصيه ميکنند. سپس از داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي يا تزريق بيحس کننده به عصب استفاده
 مي
شود.

 استفاده از کفيهاي طبي براي افراد مبتلا به کف پاي صاف نيز يکي از راهکار ديگر است. در برخي موارد فيزيوتراپي هم توصيه ميشود. البته در حالتهاي خاص، تنها راه علاج عمل جراحي براي باز کردن کانال است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: خانواده
شماره روزنامه: 3311
تاریخ :1398/10/07 ساعت 13:17:40
تعداد بازدید: 2317
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی