گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:2979
تاریخ :1397/02/27 ساعت 09:07:49
تعداد بازدید: 114
شعب ویژه رسیدگی به موارد نقض حقوق شهروندی تشکیل شد
email pdf word plus minus reset color
رئیس کل دادگستری هرمزگان از تشکیل شعب ویژه رسیدگی به موارد نقض حقوق شهروندی خبر داد.

عکس اصلی خبر

حجت الاسلام محمد صادق اکبری در نخستین جلسه هیئت نظارت بر حفظ حقوق شهروندی دادگستری هرمزگان اظهارداشت: این شعب با  استقرار در مجتمع های قضایی و دادسراهای عمومی و انقلاب استان؛ وظیفه رسیدگی به شکایات و برخورد قانونی با موارد نقض احتمالی حقوق شهروندی را عهده دار هستند.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان ضمن اشاره به تأکیدات دین مبین اسلام در خصوص ضرورت رعایت حقوق افراد حتی متهمین و مجرمان، ابراز امیدواری کرد: التزام عملی به صیانت از حقوق شهروندی که منبعث از احکام رحمانی اسلام است به بهترین شکل ممکن مورد توجه قرار گیرد.

این مقام قضایی اظهارداشت: بر اساس سیاستهای کلی قوه قضاییه، هیئت نظارت بر حفظ حقوق شهروندی  دادگستری کل استان هرمزگان مصمم است با تمام توان از حقوق قانونی مردم حراست کند و به هیچ مقام و دستگاهی اجازه  تعدی به حقوق قانونی شهروندان را نخواهد داد.

وی ضمن تشریح مهمترین برنامههای هیئت نظارت بر حفظ حقوق شهروندی دادگستری هرمزگان در راستای حمایت از حقوق عامه خاطرنشان کرد: با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی (مد ظله العالی) و دیدگاه مترقی ریاست قوه قضاییه در خصوص این موضوع، دبیرخانه هیئت نظارت بر حقوق شهروندی دادگستری کل استان هرمزگان درصدد توسعه چتر نظارتی خود  به منظور پیگیری گزارشات دریافتی و اطلاع از موارد نقض احتمالی است.

حجت الاسلام اکبری ضمن تأکید بر لزوم  استفاده از ظرفیت های قانونی اداره کل بازرسی استان هرمزگان در جهت نظارت بر رعایت حقوق شهروندی یادآور شد: با توجه به اهمیت صیانت از کرامت انسانی و رعایت حقوق مردم ، عملکرد برخی دستگاهها برای هیأت های نظارت از اهمیت ویژه ای برخوردار است که در همین راستا با استفاده از  توانمندی های اداره  کل بازرسی استان می توان نسبت به نظارت مستمر ،محسوس و نامحسوس هیئتهای نظارت بر دستگاه ها، مبادرت کرد.

رئیس شورای قضایی استان هرمزگان با اعلام خبر تشکیل شعب ویژه رسیدگی به موارد نقض حقوق شهروندی به منظور بررسی هر نوع شکایت مطرح شده در این خصوص؛ بر لزوم اهتمام رؤسا و دادستان های حوزه های قضایی استان به منظور عضویت در هیئت های نظارت و همکاری مستمر با دبیرخانه هیئت نظارت بر حفظ حقوق شهروندی دادگستری کل استان هرمزگان تأکید کرد.

این مقام قضایی ضمن تبیین نقش اساسی این دبیرخانه در راستای صیانت از حقوق شهروندی؛ لزوم توجه به ارتقاء کمی و کیفی اقدامات آن را مورد تأکید قرار داد و اظهارداشت: با توجه به این که این مقوله از اهمیت ویژه ای برخوردار است، نهادینه شدن این موضوع به فرهنگسازی عمومی نیاز دارد که دستگاه قضایی استان هرمزگان به این منظور اقداماتی را جهت بازتاب عملکرد این هیأت در فضای عمومی جامعه از طریق انتشار در رسانه های گروهی، تهیه و تدوین مقالات علمی ،بهره گیری از منابع معتبر و هم افزایی با  سایر دستگاه های متولی، در دستور کار قرار داده است.

رئیس کل دادگستری استان هرمزگان تصریح کرد: دبیرخانه  هیئت نظارت بر حفظ حقوق شهروندی در دادگستری کل استان هرمزگان به طور مستقیم پیگیر ارائه آموزشهای لازم برای ضابطین و دستاندرکاران مسائل مربوط به حفظ حقوق شهروندی و نیز آگاه سازی شهروندان از حقوق قانونی خود است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 2979
تاریخ :1397/02/27 ساعت 09:07:49
تعداد بازدید: 114
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی