گروه: تاریخی
شماره روزنامه:3181
تاریخ :1398/02/21 ساعت 08:52:20
تعداد بازدید: 316
سرباز هخامنشی 27 روز در بندرعباس می ماند؛ بازگشت یک میراث از آمریکا به هرمزگان
email pdf word plus minus reset color
آئين رونمايي «نقش برجسته سرباز هخامنشي تخت جمشيد» استردادي از آمريکا در موزه مردم شناسي خليجفارس بندرعباس برگزار شد.

عکس اصلی خبر

به گزارش ايسنا، با حضور همتي استاندار هرمزگان، مرادي نماينده مردم هرمزگان در مجلس و فعالين فرهنگي و هنري استان هرمزگان آئين رونمايي «نقش برجسته سرباز هخامنشي تخت جمشيد» استردادي از آمريکا در موزه مردمشناسي خليجفارس بندرعباس برگزار شد.

استاندار هرمزگان در حاشيه اين مراسم در گفتوگو با ايسنا، افزود: امروز در موزه مردمشناسي خليجفارس در مراسمي حضور يافتيم که به فرهنگ و گذشتهمان بازميگشت.

فريدون همتي بابيان اينکه اميدوارم چنين اقداماتي سبب شود تا مردم بهويژه جوانانمان با گذشته و ميراث گرانبهايمان آشنا شوند، تصريح کرد: بايد مردم از موزه مردمشناسي خليجفارس بازديد کرده و علاوه بر تاريخ و فرهنگ هرمزگان با نقش برجسته سرباز هخامنشي تخت جمشيد آشنا شوند و با تاريخ غني کشورمان بيش از گذشته آشنا شوند.

وي با اشاره به اينکه هر ايراني بايد تلاش کند تاريخ کشورش را فرا بگيرد، اظهار کرد: بايد بدانيم کشورمان چه فراز و فرودي داشته تا اکنون به اينجا رسيده است.

همتي بابيان اينکه اين اثر خود يک تاريخ را به دنبال دارد، خاطرنشان کرد: موزه مردمشناسي خليجفارس ديدن دارد و بهتمامي مردم توصيه ميکنم از اين مکان فرهنگي بازديد کرده و بهخوبي سنتها و آئين مردم هرمزگان را فرا بگيرند.

عاليترين مقام دولت در هرمزگان با اشاره به اينکه کشوري مثل آمريکا که قدمتي ندارد در مقابل کشور ايران اسلامي که از ديرباز نقش مهمي در جهان داشته، نميتواند عرضاندام کند، اضافه کرد: نسلهاي آينده بهطور حتم به اين مقطع تاريخي افتخار خواهند کرد.

همچنين مديرکل ميراث فرهنگي، صنايعدستي و گردشگري استان هرمزگان در اين خصوص گفت: افتخاري که امروز رخ داد، در راستاي تقويت و توسعه توجه به ميراث فرهنگي بود زيرا ميراث فرهنگي هويت ماست و ميتواند به نقشهاي اجتماعي ما کمک کند.

رضا برومند بابيان اينکه پس از بازگشت اين نقش برجسته به کشورمان پس از گذشت 80 سال، رايزني خود را با سازمان ميراث فرهنگي کشور آغاز کرديم، تصريح کرد: با نگاه مناسب دکتر مونسان و نمايش عمومي اين اثر نيز فرصت يکماهه براي انتقال اين اثر به بندرعباس داده شد.

وي با اشاره به اينکه اين اثر با تدابير شديد امنيتي وارد بندرعباس شد و از 19 ارديبهشت تا 15 خرداد در موزه مردمشناسي خليجفارس به نمايش گذاشته خواهد شد، اظهار کرد: هدف ما بود که فضاي رواني و اجتماعي نسبت به ميراث فرهنگيمان را تقويت کنيم و مردم در اين زمينه علاقهمند شده و بتوانيم باقدرت بيشتر کار مرمت، بازسازي و احياي ميراث فرهنگي استان که برخي بعد بينالمللي دارند همچون قلعه پرتغاليها و معبد هندوها را انجام دهيم. يک محقق و پژوهشگر تاريخ هرمزگان در گفتوگو با ايسنا، گفت: نقش برجسته سرباز هخامنشي در فاصله سالهاي 1311-1312 در کاوشهاي موسسه شرقشناسي دانشگاه شيکاگو در تخت جمشيد توسط ارنست هرتسفلد کشف شد اما متأسفانه در سال 1316 به سرقت رفت.

منصور نعيمي بابيان اينکه اين قطعه نقش برجسته پانزده سال بعد، در سال1330 توسط يک مجموعهدار خصوصي خريداري و به موزه هنرهاي زيباي مونترال کانادا اهدا شد، افزود: نقش برجسته سرباز هخامنشي به مدت نزديک به شصت سال در اين موزه به نمايش گذاشتهشده بود تا اينکه در سال 1390 مجدداً به سرقت رفت.

وي ادامه داد: اين اثر طبق حکم دفتر دادستاني منطقه منهتن نيويورک در سال 1396 از يک موسسه حراج آثار هنري نيويورک مصادره شد و سازمان ميراث فرهنگي بلافاصله پس از اطلاع از اين موضوع اقدامات حقوقي خود را آغاز کرد و جمهوري اسلامي ايران در سال 1396 با ارائه مدارک مالکيت، استرداد اين اثر تاريخي را از دادگاه نيويورک درخواست کرد.

نعيمي افزود: خوشبختانه با هماهنگي با مرکز خدمات حقوقي رياست جمهوري، مرکز ديوان لاهه، وزارت امور خارجه و سازمان ميراث فرهنگي، صنايعدستي و گردشگري ثابت شد اين شي تاريخي متعلق به ايران است و دادستاني آمريکا در همان سال راي نهايي خود را مبني بر استرداد اين اثر تاريخي به ايران صادر کرد و در نهايت اين اثر در 13 شهريورماه 1397 تحويل نماينده دائم ايران در سازمان ملل شد و رئيسجمهوري اسلامي ايران در بازگشت خود از سفر نيويورک اين اثر را به ايران بازگرداند.

وي بابيان اينکه حضور اين تنديس در هرمزگان کار زيبايي است و بايد به فال نيک گرفت، تصريح کرد: اما بنده تأسف ميخورم زيرا ايکاش بهجاي ورود اين تنديس شاهد نمايش مجسمه شير برنزي که متعلق به هرمزگان است در اين موزه بوديم.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: تاریخی
شماره روزنامه: 3181
تاریخ :1398/02/21 ساعت 08:52:20
تعداد بازدید: 316
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی