گروه: تاریخی
شماره روزنامه:2696
تاریخ :1395/12/18 ساعت 08:21:59
تعداد بازدید: 6325
کشف بنای باستانی با کاربری ناشناخته در شمال سواحل خلیج فارس
email pdf word plus minus reset color
سرپرست کاوش های باستان شناسی تُنب پَرگان بستک گفت: بنایی باستانی متعلق به دوره میانه ساسانی با کاربری ناشناخته در فاصله 35 کیلومتری شمال سواحل خلیج فارس کشف شد.

عکس اصلی خبر

علی اسدی اظهار داشت: این بنای باستانی مدور نتیجه 2 فصل کاوش در تنب پَرگان است.

وی ادامه داد: دایره اصلی بنا با 20 جرز سنگی هم اندازه ایجاد شده و به نظر می رسد در مرکز آن یک فضای گنبد دار وجود داشته است.

سرپرست کاوش های باستان شناسی تُنب پَرگان اضافه کرد: در زیر این فضای گنبد دار یک ستون مدور با سنگ و ملات گچ ایجاد شده که به طور دقیق در مرکز دایره مدور بنا قرار گرفته است.

اسدی ابراز داشت: مساحت کل بنا 230متر مربع بوده و اطراف بنا با یک حصار خشتی مدور احاطه شده و به نظر می رسد تا پایان این دوره مورد استفاده قرار داشته است.

وی یادآور شد: کاربری بنا با توجه به نقشه منحصر به فرد و ناشناخته آن مشخص نبوده و به احتمال فراوان دارای کاربری آیینی، نیایشی و یا علمی و نجومی بوده است.

سرپرست کاوش های باستان شناسی تُنب پَرگان خاطرنشان کرد: این بنا در هیچ جای کشور و حتی غرب آسیا و شمال آفریقا دارای همتا نبوده و منحصر به فرد است.  اسدی افزود: تپه مدور تُنب پَرگان در 2 کیلومتری جنوب شهر جناح از توابع شهر بستک و 35 کیلومتری شمال سواحل خلیج فارس واقع شده و با توجه به جذابیت آن قابلیت بازدید بوسیله عموم مردم را دارد.  به گفته وی، بنای یاد شده به عنوان یکی از مهم ترین آثار باستانی هرمزگان و به طور کلی کل کشور قابل طرح وارزیابی است.

وی اشاره کرد: این احتمال که بنای یاد شده بازمانده های یک رصد خانه علمی بوده باشد، وجود دارد.

سرپرست کاوش های باستان شناسی تُنب پَرگان ابراز داشت: کاوش از تاریخ پنج بهمن آغاز شده و تا 15 اسفند ادامه داشت و فصل بعدی کاوش اوایل زمستان سال آینده آغاز خواهد شد، فصل اول کاوش در سال 90 صورت گرفت.

اسدی افزود: آثار وجود خندق در اطراف تپه قبل از آغاز کاوش ها قابل مشاهده بود و این خندوق انگیزه اصلی انجام کاوش به شمار می رفت و تصویر می شد سازه موجود بر روی تپه با توجه به خندق ایجاد شده در اطراف آن دارای اهمیت قابل ملاحظه ای بوده است.

وی اشاره کرد: مقدمات ایجاد یک پوشش موقت را بر روی تپه آغاز شده و سایر تمهیدهای حفاظتی از قبلی ایجاد نرده های محافظتی در اطراف منطقه کاوش شده را انجام گرفته است.

هرمزگان دارای یکهزار بنای تاریخی و باستانی شناسایی شده است که 283 اثر آن به ثبت ملی رسیده است.

این استان دارای بناها و آثار تاریخی از حدود 5 هزار سال قبل تا دوره پهلوی است. /ایرنا/


up email pdf word plus minus reset color
گروه: تاریخی
شماره روزنامه: 2696
تاریخ :1395/12/18 ساعت 08:21:59
تعداد بازدید: 6325
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی