گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2955
تاریخ :1396/12/27 ساعت 07:38:49
تعداد بازدید: 252
محمد آشوری؛ پیشتازی در تکیه زدن بر جایگاه شایستگان
email pdf word plus minus reset color
حضور در 4 دوره مجلس شورای اسلامی و 10 سال تکیه زدن بر صندلی هیأت رئیسه مجلس، هر سیاست ورزی را می تواند «آبدیده» و «کارآزموده» کند، به ویژه آن که واجد مشخصه هایی همچون: صبوری، پرهیز از رفتارهای هیجانی و شعارگرایی و رفتارهای پوپولیستی و عامه پسند باشد؛

عکس اصلی خبر

«محمد آشوری» نماینده مردم بندرعباس، قشم و حاجی آباد در مجلس شورای اسلامی در زمره آن دسته از سیاستمدارانی است که تلاش می کنند تا در ایفای وظایف نمایندگی، اصل 86 قانون اساسی را که می گوید هر کدام از نمایندگان مجلس، نماینده کل ملت ایران محسوب می شود را عینیت ببخشد.

محمد آشوری از بدو حضور در مجلس هشتم و به ویژه از زمان حضور در جمع اعضای هیأت رئیسه، تلاش کرد تا در عینِ نقش آفرینی و پیگیری مطالبات محلی- منطقه ای و عمل به وعده های خود در ایام تبلیغات انتخاباتی، در باتلاق «قوم گرایی» بدون توجه به منافع ملی گرفتار نیاید و موازنه ای منطقی میان این  دو برقرار نماید؛ همین امر نیز در عین آن که از او سیاستمداری آزموده در حد و اندازه های استاندارد ملی – ساخته؛ به محلی برای انتقادات برخی رقبای سیاسی اش نیز مبدل شده است.

 به زعم برخی از رقبای سیاسی و مخالفان آشوری، او بیش از آن که «نماینده ای محلی» و «پیگیری منافع قومی- منطقه ای» باشد، در فکر نقش آفرینی در ابعاد ملی – بین المللی است.

با وجود تمامی این انتقادات و حملات گاه و بیگاه، محمد آشوری تلاش کرده است تا با پرهیز از رفتارها و سخنان هیجانی و پوپولیستی و سردادن شعارهای غیر قابل تحقیق، اما شیرین برای موکلان اش ، با کار بست ابزارهای سیاست ورزیِ ایرانی، نظیر لابی گری، چانه زنی در پایین، امتیاز گیری در بالا و ... ، با سرعتی مطمئن در جاده سیاست داخلی حرکت نماید و با تنظیم سرعت حرکت در عین توجه به علایم مربوطه، هوشمندانه از دست اندازها و پیچ و خم های گاه و بیگاه جاده سیاست، عبور نماید.

محمد آشوری از اولین دور حضور در مجلس به عنوان نماینده، با توجه به ویژگی های منحصر به فرد و خاص خود، تلاش کرد تا با تلفیق منافع منطقه ای و ملی، به ایفای نقش بپردازد و همین امر، اعتماد کلیت مجلس به اورا جلب کرد  که نتیجه اش،  رای اعتماد بالای نمایندگان به او بود و جایگاه هیأت رئیسه مجلس را برای اولین بار در مجلس به یک هرمزگانی  رسید و تداوم این اعتماد نشان داد که  توانمندی های یک هرمزگانی کم از دیگر مناطق نیست . 

آشوري عضو هيات رئيسه مجلس

محمد آشوري نماينده مردم هرمزگان در مجلس شوراي اسلامي براي دهمين سال پياپي به عنوان عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي باقي ماند.

محمد آشوري نماينده مردم بندرعباس، حاجي آباد، قشم، خمير و ابوموسي است که هم اکنون عضو کميسيون امنيت ملي مجلس شوراي اسلامي است که با راي نمايندگان مجلس در سمت خود باقي ماند.

محمد آشوري با 164 راي، بهروز نعمتي با  129 راي و اسدالله عباسي با 122 راي بهعنوان کارپردازان هيات رييسه مجلس انتخاب شدند .

اولويت کابينه دوازدهم حفظ آرامش  و حرکت به سمت توسعه پايدار است

با آغاز به کار دولت دولت دوازدهم ، آشوری تلاش کرد تا ضمن برقراری موازنه مثبت در میان نیروهای تاثیرگذار، به ترسیم دورنمای سیاسی کشور بپردازد و در همین ارتباط، اولويت کابينه دوازدهم و گزينههاي پيشنهادي رئيسجمهور را "حفظ آرامش در کشور و حرکت به سمت توسعه پايدار و همهجانبه " ذکر کرد و یاداور شد: يکي از تلاشهاي رئيسجمهور در شيوه بکارگيري نيروها در کابينه اين بوده است که بتوان آرامش موجود در کشور را تقويت و با حداقل حاشيهها و مسائل به سمت و سوي توسعه پايدار و استفاده از ظرفيتهاي اقتصادي کشور و جهان حرکت کرد و به نظر ميرسد که ارائه برنامههاي کلان دولت دوازدهم در اين حوزهها در جلسه روز سهشنبه مجلس ميتواند در نوع رأي نمايندگان به اعضاي کابينه نيز بسيار مؤثر باشد. 

وي افزود: براي غلبه بر مشکلات اقتصادي موجود در کشور بخصوص موضوع بيکاري و رکود و همين طور موضوعات سياست بينالملل و مسائل منطقهاي پيرامون ايران ضروري است تا تيم منسجمي در کابينه دولت دوازدهم وجود داشته باشد و از سوي ديگر ارتباط نزديکي نيز ميان مسؤولان با مجلس و ديگر دستگاهها و نهادها در جريان باشد تا بتوانيم با تدابير درست و منطقي بر چالشهاي داخلي و خارجي غلبه کرده و کشورمان را به سمت توسعه پايدار سوق دهيم. 

عضو هيأت رئيسه مجلس ادامه داد: ما در آستانه دهه چهارم انقلاب اسلامي براي صيانت از انقلاب و ظرفيتهاي کشور و براي ايجاد فرصتهاي حداکثري براي مردم به منظور رشد استعدادهاي دروني به يک همدلي حداکثري در جامعه نياز داريم که بخشي از بار ايجاد اين ظرفيت بر دوش دولت دوازدهم قرار دارد و وزرا در رقم زدن اين شرايط در کشور نقش بسيار مهمي دارند و فرآيند راي اعتماد به وزراي دولت دوازدهم يکي از مهمترين و حساسترين رسالتهاي مجلس دهم است که از اهميت ويژهاي برخوردار بوده و به طور مستقيم در شرايط آينده کشور تأثيرگذار است. 

اثرگذاری نماینده هرمزگان در مجلس و عضو هیات رییسه مجلس زمانی بهتر نمایان شد که در جریان رای اعتماد به کابینه دوازدهم، دفتر آشوری به " میعادگاه وزرای پیشنهادی روحانی" مبدل شد و رفت و آمدهای فعالان سیاسی و نمایندگان دولت برای جلب نظر و همراهی محمد آشوری و اثرگذاری او برای جلب نظر دیگر نمایندگان مجلس افزایش یافت.

نماينده هرمزگان و عضو هيات رئيسه مجلس در کانون توجه کابينه دوازدهم

اعلام اسامي و معرفي اعضاي کابينه دوازدهم از سوي رئيس جمهور و آغاز بررسي صلاحيت هاي آنان  موجب رفت و آمدهاي گسترده وزراي پيشنهادي به مجلس و دفاتر نمايندگان تاثيرگذار جهت اطمينان از گرفتن راي اعتماد براي خود و يا برخي ديگر از وزراي همکارشان  شده است.

بر همين اساس دفتر دکتر محمد آشوري نماينده مردم بندرعباس، قشم، خمير و ابوموسي در مجلس شوراي اسلامي از پر ترددترين دفاتر نمايندگان بوده که مورد توجه وزراي پيشنهادي رييس جمهور قرار گرفته است.

به گفته مشاور عالي  دکتر آشوري در مجلس شوراي اسلامي، اکثر وزراي پيشنهادي رييس جمهور براي جلب نظر و آراي دکتر آشوري در گرفتن رأي اعتماد ديگر نمايندگان مجلس با وي نشست هاي متعدد و مختلفي داشته اند.

دکتر آشوري که خود از نمايندگان با سابقه و شاخص مجلس شوراي اسلامي است،از جايگاه خاص و محبوبيتي مثال زدني در بين  اکثر نمايندگان برخوردار است و همين برجستگي وي را از ديگر نمايندگان مجلس متمايز ساخته است تا بدور از هياهو و سياست زدگي، اثر گذاري لازم را در ايفاي وظايف نمايندگي اش داشته باشد.

دکتر آشوري عضو هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي  در انتخابات اخير هيأت رئيسه مجلس نيز بعد از لاريجاني ، دومين رای نمايندگان مجلس را براي تصاحب کرسي هيات رئيسه کسب کرد و همين شاخص ها باعث شد تا دفتر وي  مورد توجه اکثر وزاري پيشنهادي قرار گيرد.

 به گفته محسني ، اکثر وزاري پيشنهادي در نشست با دکتر آشوري با ارائه برنامه هاي خود، سعي در جلب نظر دکتر  براي گرفتن رأي اعتماد داشته و از رهگذر محبوبيت دکتر آشوري در بين نمايندگان محترم بيشترين بهره را ببرند.

وي در ادامه گفت: طي چند روز گذشته دفتر دکتر در مجلس از تردد و ترافيک بسياري بر خوردار بود و آمد و شدهاي مختلف وزاري محترم پيشنهادي حاکي از توجه آنها به اهميت جلب نظر آقاي آشوري بود.

از فردای شروع به کار دولت دوازدهم، آشوری تلاش خود را برای رفع موانع توسعه به ویژه در هرمزگان به کار گرفت و تلاش کرد تا گره گشایی از قوانین دست و پاگیر و رفع بروکراسی اداری، راه توسعه در هرمزگان هموار شود.

در این زمینه او قانون تجارت فعلی را از جمله معضلات فراروی فعالان اقتصادی دانسته و آن را "قفل پیشرفت" عنوان کرد.

اولويت روحانی،چالاک سازي دولت دوازدهم

عضو هيئترئيسه مجلس شوراي اسلامي  تغييرات در کابينه دولت دوازدهم نسب به دولت يازدهم را با توجه به برنامههاي دکتر روحاني امري ضروري دانست.

محمد آشوري در خصوص کابينه دولت دوازدهم و ضرورتهاي مورد لحاظ در چيدمانش، گفت: رئيسجمهور خود نيز به تغييراتي در کابينه دولت دوازدهم نسبت به دولت يازدهم نيز تأکيد داشته است و بنده هم بهعنوان يکي از اعضاي هيئترئيسه به اين موضوع اعتقاد دارم.

وي با بيان اينکه مجلس شوراي اسلامي براي چالاک سازي دولت بازنگري در کابينه دولت يازدهم را يک ضرورت ميداند، اظهار کرد: با توجه به رويکرد دکتر روحاني در دولت دوازدهم و برنامههاي مدنظرش، چالاک سازي دولت ضرورت تغيير مناسب را ايجاد کرده است و اين اتفاق بايد حتماً صورت بگيرد.

قانون تجارت کليد حل مشکلات نيست، قفل پيشرفت است     

عضو هيئت رئيسه مجلس شوراي اسلامي با انتقاد از تصميمات شتاب زده در ادغام وزارتخانه ها بدون کار کارشناسي و دستور کار اخير مجلس شوراي اسلامي، گفت: به نظر تفکيک وزارت خانه راه و شهرسازي و صنعت، معدن و تجارت به زودي محقق شود و اين باعث مي شود تا شاهد تحول اقتصادي سرعت بگيرد.

محمد آشوري در نشست كارگروه توسعه صادرات غيرنفتي استان هرمزگان اظهار کرد: در عرصه فعاليت هاي سياسي، دفاعي، امنيتي، اقتصادي و فرهنگي کشور دستاوردهاي بسيار ارزشمندي را پس از انقلاب شکوهند اسلامي داشته ايم، بالاخص در دو حوزه سياسي و دفاعي، امنيتي که امروز اقتدار انقلاب اسلامي را نسبت به خيلي از کشورها بالا برده است.

آشوري اضافه کرد: اگر شيوه توليد و فرآوري و عرصه بازار را به درستي درک نکرده باشيم و به دنبال آن حرکت سازنده اي انجام ندهيم، قطعاً لطمه اي هم به توليد ملي و هم موارد ديگر مي خورد.

نماينده مردم هرمزگان تصريح کرد: ارز حاصل از صادرات چه در قالب واردات هدف مند و هوشمند و چه در قالب ساير نيازمندي هاي اساسي، حرکت اقتصاد مقاومتي را تسريع مي دهد و تجربه موفق دنيا نيز به همين صورت بوده که اگر ساختارها را به خوبي تدوين کنيم دچار اتلاف منابع نخواهيم شد.

وي تاکيد کرد: اعتقاد به اين ندارم که بايد چين را الگوي خود قرار داد ولي بايد اين تحولات را سامان داد و کشور با توجه به روش هاي روز آمد دنيا بايد پيش رود.

وي اضافه کرد: توليدات کشاورزي ما بيشتر از مصرف داخلي است و بايد راه هاي صادرات را هموار کنيم.

آشوري توجه به ظرفيت هاي کنوني استان را مورد تاکيد قرار داد و گفت: به دليل دارا بودن فناوري ها و تکنولوژي هاي نوين شاهد يغماگري بسياري از کشورها در خليج فارس و درياي عمان هستيم.

وي اضافه کرد: بازنگري در قانون تجارت از ديگر موارد است که به آن توجه شده است و اين که اين قانون در برخي جاها به جاي اينکه کليد راه حل باشد قفل است و اگر اين بازنگري ها صورت نگيرد اقتصاد ما پيشرفت نمي کند.

نماينده مردم هرمزگان در مجلس افزود: نيازمند به اين هستيم امنيت سرمايه گذاري را ايجاد کنيم و در حوزه ملي و بين المللي اين مشکل را مرتفع کنيم.

 آزادی عمل منطقه آزاد؛ آری

عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي  در ادامه نقش آفرینی های خود در ارتباط با توسعه هرمزگان، به نقش مهم مناطق آزاد اشاره می کند و می گوید که منطقه آزاد نباید وابسته به دولت باشد.

عضو هيات رئيسه مجلس شوراي اسلامي در این باره  گفت: سازمان منطقه آزاد نبايد وابسته به دولت باشد بلکه با توجه به مزيت هاي موجود بايد کمک کند تا دولت از ظرفيت هاي اين منطقه در جهت بهبود شاخص هاي توسعه استفاده بهره ببرد. محمد آشوري در حاشيه بازگشايي دوباره درمانگاه خليج فارس قشم، افزود: فرآيند توسعه اين جزيره در سال هاي اخير شاهد رويدادهاي مبارکي بوده و با وجود دست خالي و مشکلاتي که بر اقتصاد کشور حاکم بود، بازگشت به قانون صورت گرفته است.

وي با تاکيد بر تقويت نگاه اجتماعي در کنار نگاه توسعه اي تصريح کرد: مردم قشم از دردهاي مختلفي همچون کم بود آب، قطعي برق، نبود بيمارستان و پزشک در رنج بودند که بخش قابل توجهي از اين مشکلات با اقدام هاي مناسب دولت تا کنون برطرف شده اما بايد اقدام هاي اساسي تري صورت گيرد. نماينده بندرعباس، قشم، حاجي آباد، بندرخمير و ابوموسي بيان کرد: امور زيربنايي مانند آب، برق، آموزش و بهداشت همچنان مطالبه جدي مردم و نمايندگان تا رسيدن به شاخص هاي پايدار است چرا که طي سال ها نگاه توسعه پايدار در نظام برنامه ريزي کشور کمرنگ بوده و از اين رو نقاط پيراموني به ويژه مناطق جنوبي با مشکلاتي در زمينه توزيع منابع و ارايه خدمات درگير هستند.  وي اضافه کرد: صيادي، گردشگري، تجارت و صنعت با نگاه توسعه اي و محروميت زدايي چهار محور فعاليت منطقه آزاد قشم تعريف شد و طي سال ها تلاش هايي نيز در اين راستا صورت گرفت اما بايد به ميزان اثرگذاري اقدام ها بر زندگي مردم پاسخ داده شود.

آشوري عنوان کرد: عملکرد برخي مديران در گذشته موجب خلق اين تصور شد که منطقه آزاد حيات خلوت دولت هاست؛ در حالي که بر اساس نگاه و رويکرد قانونگذار بايد در مدتي کوتاه رويدادهايي بزرگ تر از آن چه که امروز شاهديم، در اين مناطق به وقوع مي پيوست.

وي با تاکيد بر تبديل منطقه آزاد قشم به قطب اساسي اقتصادي و گردشگري منطقه و کشور اظهار کرد: برخي مخالفت ها با افزايش مناطق آزاد از اين امر سرچشمه مي گرفت که بايد نخست مناطق موجود به شکل درستي توسعه يابند و با ايفاي نقشي رو به رشد در توسعه کشور به الگويي کارآمد براي ساير مناطق جديد تبديل شوند. نماينده بندرعباس، قشم، حاجي آباد، بندرخمير و ابوموسي ادامه داد: سازمان منطقه آزاد نبايد وابسته به دولت باشد بلکه با توجه به مزيت هاي موجود بايد کمک کند تا دولت از ظرفيت هاي اين منطقه در جهت بهبود شاخص هاي توسعه استفاده بهره ببرد.

وي افزود: يکي از دردهاي ديرينه حوزه اشتغال کشور و از جمله منطقه آزاد قشم فعاليت هاي سنتي در بخش کشاورزي و شيلات است چرا که مکانيزاسيون به درستي صورت نگرفته و شيوه ها و ابزارهاي توليد تغيير نکرده و مشکل دارد. آشوري بيان کرد: با توجه به محدوديت منابع دريايي و نياز بيش از منابع موجود بايد آموزش ها، رويکرد و نگاه جامعه هدف در زمينه الگوي اشتغال تغيير کند و نيروهاي انساني در زمينه توليد از مهارت پذيري برخوردار شوند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2955
تاریخ :1396/12/27 ساعت 07:38:49
تعداد بازدید: 252
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی