گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3003
تاریخ :1397/04/11 ساعت 09:45:21
تعداد بازدید: 73
مردم هرمزگان نگران کمبودها نیستند بلکه از تبعیضها در رنجند
email pdf word plus minus reset color
عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس با بیان اینکه مردم هرمزگان نگران کمبودها نیستند بلکه از تبعیضها در رنجند، خطاب به رئیسجمهور گفت: مردم هرمزگان چه سهمی از سرمایهگذاری عظیم ملی در عرصه اقتصاد در این استان دارند و چه میزان از اشتغال این استان از ظرفیتهای بومی و محلی بهره گرفته است.

عکس اصلی خبر

به گزارش ایسنا، پرویز سالاری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه بار دیگر هرمزگان شاهد سفر رئیسجمهور برای بهرهبرداری از یكی از بزرگترین پروژههای پالایشگاهی كشور بود تا زمینههای خودكفایی، توانمندسازی اقتصادی و مقابله با تحریم را فراهم آورد، اظهار کرد: اکنون باید به نقش و نسبت متقابل میان انبوهی از صنایع و پروژههای بزرگ ملی در این استان با اقتصاد و معیشت مردمان ساكن در آن نیز پرداخته شود؛ چراکه یکی از مؤلفههای قدرت در هر نظام سیاسی، قدرت اجتماعی است بدین معنا كه عدالت در برخورداری شهروندان از فرصتها و ظرفیتهای موجود در یك منطقه میتواند سببساز انسجام اجتماعی میان آحاد جامعه و نماد کارآمدی نظام سیاسی باشد.

وی عنوان کرد: هرمزگان که در خط مقدم اقتصاد جمهوری اسلامی واقع شده، یکی از قطعات مهم پازل امنیت فراگیر جمهوری اسلامی بشمار میرود و سابقه تاریخی مبارزه مردمان این مرزوبوم با آمریکا و طاغوتیان و اشغالگران از امام قلیخان تا سرداران رشیدی همچون رئیسی و دارا و مجاهدان کمنظیری همچون شهیدان مدافع حرم سالاری و تختینژاد گواه بر این مدعا است که مردمان این دیار دین خود را در حفظ و حراست از کیان جمهوری اسلامی ادا کرده و میکنند.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس ادامه داد: اما امروز در کشورمان از ناحیه همین مردم مجاهد و همیشه در صحنه مطالباتی مطرح است که برآورده شدن این مطالبات نهتنها سبب رفع تهدیدات شوم از کشور میگردد بلکه مایه انسجام ملی و نماد کارآمدی نظام خواهد بود.

سالاری با بیان اینکه در این مسیر مردم نگران کمبودها نیستند بلکه از تبعیضها در رنجند، خاطرنشان کرد: امروز مردم هرمزگان سؤال میکنند که چه سهمی از سرمایهگذاری عظیم ملی در عرصه اقتصاد در این استان دارند و چه میزان از اشتغال این استان از ظرفیتهای بومی و محلی بهره گرفته است؟ چرا نباید در سایه یک وحدت و همگرایی میان 3 قوه دست مفسدین اقتصادی و خائنان به ملت ایران قطع شود؟ چه زمانی فرصت بروز ظرفیتهای مدیریتی جوانان انقلابی و تازهنفس بجای مدیران از نفس افتاده فرامیرسد تا با اتکای به اراده ملی، راه نفوذ بر دشمن بسته و کارآمدی نظام اسلامی را به اثبات برسانند.

وی تصریح کرد: امروز مردم هرمزگان انتظار دارند تا از محل درآمدهای کلان اقتصادی در این استان، بیمارستان شهید محمدی بهعنوان پیشانی درمانی این استان ارتقا و بهبود یابد تا مردم گرفتار معضلات درمانی مجبور به مهاجرت به استانهای همجوار نشوند.

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس بیان کرد: آیا پس از 40 سال از عمر پربرکت جمهوری اسلامی، نباید از نیروی انسانی کارآمد، شایسته و متخصص استان در چارچوب توسعه منابع انسانی بهطور منطقی و عادلانه در مناصب مدیریتی و ستادی منطقهای و استانی استفاده شود؟

سالاری خطاب به رئیسجمهور اظهار کرد: این پرسش بیپاسخ روحمان را میآزارد؛ درحالیکه بزرگترین مجتمع بندری و گمرکی در این استان قرار دارد و سهم بسزایی در افزایش سطح درآمد ملی از طریق صادرات، واردات و ترانزیت کالا، میزان اختصاص این درآمدها به استان چرا ناچیز و اندک است؟ که تنها یک قلم آن میتوان به سهم بنادر منطقه ویژه شهید رجایی 1.5 در هزار اشاره کرد که این مبلغ بهطور کامل به سازمان بنادر کشور واریز میشود که تنها نیم درصد باید سهم توسعه شهر بندرعباس شود.

وی ادامه داد: این مبلغ به کجا میرود؟ یا معادل 12 در هزار ارزشگذاری کالاهای وارداتی که حقوق ورودی آنها از طریق گمرک وصول میشود و در اختیار وزارت کشور قرار میگیرد  که بر اساس مقررات تبصره 20 ماده 39 قانون ارزشافزوده به دهیاریها و شهرداریهای کل استان داده شود؛ چرا به هرمزگان نمیرسد؟  چرا صنایع غرب شهر بندرعباس در توسعه همهجانبه و پایدار این شهر مشاركت فعال ندارند؟

عضو شورای اسلامی شهر بندرعباس اضافه کرد: آیا در استانهای دیگر نیز نسبت درآمدهای آن استان با تخصیص بودجه در جهت توسعه آن استان به همین منوال است؟ بهیقین که اینگونه نیست، صنایع و تولید ناخالص ملی در آن استانها بخش مهمی از فرآیند توسعه شهری و منطقهای را بر عهده دارند که بوی مشمئزکننده تبعیض و بیعدالتی آن آزاردهنده است.

سالاری با اشاره به اینکه دولتها میآیند و میروند ولی همچنان این زخم کهنه عدم اختصاص اعتبارات لازم در جهت شتاب توسعه متناسب با درآمدهای سرشار این استان، خاطر مردم این دیار را میآزارد و اینها سزاوار هرمزگان نیست، افزود: هرمزگان دیار آفتاب و ایمان و دریادلی است، دریادلانش ولایت مدارند و تا پای جان بر سر آرمانهای انقلاب اسلامی، شهدا، امام شهدا و مقام عظمای ولایت ایستادهاند و با افتخار آغوش خود را بهسوی همه هموطنان خود در جایجای ایران اسلامی گشودهاند و اکنون هرمزگان به لحاظ تنوع قومیتی به ایرانی کوچک مبدل شده است که نمونهای بارز از همدلی، همراهی و همگرایی مردمان این مرزوبوم است.up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3003
تاریخ :1397/04/11 ساعت 09:45:21
تعداد بازدید: 73
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی