گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3005
تاریخ :1397/04/16 ساعت 10:43:32
تعداد بازدید: 39
فیلم«سفر سهراب» حالم را دگرگون کرد دیدن آثار آلمانی شهیدثالث یک فرصت عالی است
email pdf word plus minus reset color
هنر و تجربه: امیرنادری در پیام ویدئویی به بهانه اکران فیلم «سفر سهراب» شهیدثالث را پدر سینمای مدرن ایران خواند و تاکید کرد که جای پا و طرز فکر این کارگردان برای همیشه باقی میماند.

عکس اصلی خبر

مراسم آئین دیدار مستند «سفر سهراب» به کارگردانی امید عبدالهی چهارشنبه، ششم تیر در موزه سینما برگزار شد.

 در بخشی از مراسم آئین دیدار این فیلم، پیام امیر نادری، فیلمساز ایرانی به صورت تصویری پخش شد.

شما را به خواندن متن کامل این پیام دعوت می کنیم.

نادری در این پیام که «دوست من» نام دارد، گفت:«فیلم «سفر سهراب» حال مرا عجیب دگرگون کرد.

 از صحنههایی که شهیدثالث راحت صحبت میکرد و نوع نگاهی که به زندگی، به مرگ، به هستی، به رفتن و ماندن داشت، لذت بردم و چقدر تصاویر آرشیوی خوبی در فیلم وجود دارد که در آن ها شهیدثالث درباره شیوه کار و طرز فکرش حرف میزند. به عقیده من سهراب شهیدثالث اصلاً نمرده است. »

او در ادامه سهراب شهیدثالث را به موتسارت در موسیقی تشبیه کرد:«آدمی بود که خیلی زود آمد، خیلی زود رفت، ولی برای همیشه ماند. چقدر لذت بردم از دیدن لحظاتی که در فیلم «سفر سهراب»، دوست من صریح و صادقانه درباره خودش و فیلمهایش حرف میزد. وجود سهراب شهیدثالث برای من مانند موتسارت در موسیقی است.

 یک نوع آمدن و رفتن سریع که جای پا و طرز فکرش برای همیشه باقی میماند. »

 نادری سپس به تاثیر شهیدثالث در سینمای ایران اشاره کرد:«میخواهم بگویم آقای شهیدثالث هر روزی که فیلمساز جوانی در هر گوشهای از این سرزمین به یاد شما باشد و فیلمی بسازد که در آن خودش را به آنچه شما میخواستید نزدیک کند، آن روز متعلق به شماست.

هر زمان که می خواهند فیلم خوبی نشان دهند و به آدمهایی که قبلاً در این سینما کار کردند و زحمت کشیدند فکر کنند، آن روز متعلق به شماست.

نه تنها من بلکه افرادی مثل عباس کیارستمی شاهد بودیم که شما این نوع سینما را در چه زمانی بنا کردید. »

او ادامه داد:«وقتی داشتم به شهیدثالث فکر میکردم به یاد عباس کیارستمی هم افتادم و واقعاً قلبم درد گرفت.

 انگار زندگی دارد این عزیزان را از ما پس میگیرد و این موضوع خیلی عجیبی است. اما چقدر خوب است که از آدمها شعر، نقاشی، کتاب و یا یک فرزند خوب میماند و از شهیدثالث فیلمهای خوب در سینما به یادگار مانده است. »

این کارگردان از شهیدثالث با عنوان پدر سینمای مدرن یاد کرد:«سهراب شهیدثالث با دو فیلم فوقالعادهای که در ایران کارگردانی کرده، به نوعی راهگشای سینمای مدرن در ایران بوده و بارها گفتهام که شهیدثالث پدر واقعی سینمای مدرن ایران است.

البته فیلمهای مهمی هم در آلمان ساخته است که من تعداد زیادی از آنها را دیدم و یادم میآید که تلاش زیادی کردم آنها را در نیویورک نشان دهیم اما متاسفانه نتوانستیم نسخههای خوبی از فیلمها پیدا کنیم.

ولی حالا شنیدم امکانی فراهم شده تا آثار آلمانی او در ایران دیده شود که این یک فرصت عالی است. کات. »

«سفر سهراب» مستند پرتره ای درباره سهراب شهیدثالث، از ششم تیرماه در سینماهای گروه هنروتجربه در حال اکران است.

قرار است از ۲۶ تیرماه نیز چهار فیلم «درخت بید» ، «آخرین تابستان گرابه»، «فرزند خوانده ویرانگر» و «هانس، جوانی از آلمان» که شهید ثالث در آلمان آنها را کارگردانی کرده و فیلم به یادماندنی «یک اتفاق ساده» درقالب هفته فیلم در سینماهای هنروتجربه اکران شود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3005
تاریخ :1397/04/16 ساعت 10:43:32
تعداد بازدید: 39
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی