گروه: تاریخی
شماره روزنامه:2871
تاریخ :1396/08/13 ساعت 08:56:25
تعداد بازدید: 328
سرپرست طرح مستندسازی: شهر سیبه یک اثر باستانی بسیار مهم در منطقه است
email pdf word plus minus reset color
شهر باستانی سیبه با بررسی‌های زمین‌باستان‌شناسی یا آرکئوژئوفیزیک تعیین حدود شد.

عکس اصلی خبر

به گزارش ایسنا، سیبه یکی از بزرگ‌ترین سکونت‌گاه‌های انسانی دوران ساسانی و سه دوره متقدم میانی و متأخر اسلامی در حاشیه رود مهران است.سرپرست طرح مستندسازی شهر سیبه اظهار کرد: این تعیین حدود با روش مغناطیس‌سنجی اجراشده است که در آن از عکس‌های هوایی، نقشه توپوگرافی، نقشه‌های رقومی ارتفاعی و نقشه‌های رقومی سطحی نیز بهره گرفته‌شده است.محمدخانی افزود: این مستندسازی، به برنامه‌ریزی حفاظتی این شهر تاریخی و ارائه برنامه‌های مطالعاتی و میدانی کمک می‌کند.

وی تصریح کرد: بر اساس این تعیین حدود اجرا شده این محوطه باستانی با بیش از ۵۰ هکتار وسعت احتمالی در غرب روستای کوخرد از توابع شهرستان بستک استان هرمزگان قرار دارد.

سرپرست طرح مستندسازی شهر سیبه با اشاره به اینکه بر روی سطح محوطه تعدادی از سفال‌های اسلامی به چشم می‌خورد، اضافه کرد: علاوه بر سفال، چندسازه نیمه ویران از جمله چند آب‌انبار و بنایی موسوم به حمام سیبه نیز در محوطه باقی‌مانده است .

محمدخانی با اشاره به اینکه این حمام در اثر سیلاب، کشف‌شده و در سال‌های اخیر مورد کاوش قرارگرفته است، تصریح کرد:سفال‌های دوره ساسانی با تراکم بسیار کمی در محوطه پراکنده است.

سرپرست طرح مستندسازی شهر سیبه ادامه داد: در قسمت غربی محوطه گورستان اهل تسنن با قدمتی حدود ۳۰۰ سال با بقایای یک محوطه‌ای با بنا‌های سنگی دیده می‌شود.

محمدخانی با بیان اینکه احتمالاً قسمتی از بخش شرقی این محوطه قدیمی در زیر روستای کوخرد مدفون‌شده است، عنوان کرد: شهر سیبه به دلیل دارا بودن دوره‌های ساسانی و اسلامی قرون اولیه، وسطی و متأخر احتمالی، یک اثر باستانی بسیار مهم در منطقه است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: تاریخی
شماره روزنامه: 2871
تاریخ :1396/08/13 ساعت 08:56:25
تعداد بازدید: 328
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی