گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:2929
تاریخ :1396/11/09 ساعت 09:35:17
تعداد بازدید: 71
عفیفی پور پیشنهاد داد؛ غرفه های تخصصی کتاب های دریایی در نمایشگاه کتاب هرمزگان راه اندازی شود
email pdf word plus minus reset color
مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان با حضور در مراسم یادمان شهدای کشتی سانچی در پانزدهمین نمایشگاه سراسری کتاب هرمزگان پیشنهاد داد؛ برای کاربردی تر شدن چنین نمایشگاه هایی در یک استان ساحلی مثل هرمزگان، غرفه های تخصصی کتاب های دریایی راه اندازی شود.

عکس اصلی خبر

به گزارش روابط عمومی اداره کل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان، " اله مراد عفیفی پور" در مراسم رونمایی از سه عنوان کتاب دریایی در پانزدهمین نمایشگاه سراسری کتاب هرمزگان، ضمن گرامیداشت جانباختگان حادثه کشتی  نفتکش سانچی اظهار داشت: 85 درصد عملیات تجارت دریایی جهان از طریق شناورها انجام می گیرد که در ایران سهم کشتی ها در جابجایی محموله های تجاری به بیش از 90 درصد می رسد و در حوزه نفت نیز به صورت 100 درصد انتقال آن از راه های دریایی و با نفتکش های بزرگ انجام می شود.

وی افزود: این حجم از مبادله کالا و ترابری مسافران در دریا و حرکت کشتی های متعدد امکان برخورد و سانحه را در دریا بالا می برد و به عنوان مثال می توان به سانحه کشتی تایتانیک در سال 1912 که بیش از 1500 کشته برجای گذاشت و همچنین حادثه نفتکش اکسون والدز در سال 1982 در آلاسکا اشاره کرد که عواقب زیست محیطی گسترده ای را به جای گذاشت .

مدیر کل بنادر و دریانوردی هرمزگان به سانحه کشتی سانچی اشاره کرد و یادآور شد : برای رسیدن به دلایل اصلی این سانحه نیازمند بررسی ها و تحقیق های بیشتری هستیم که با بررسی اطلاعات جعبه سیاه بخش زیادی از مسائل شفاف خواهد شد و تا آن موقع لازم است برخی افراد از اظهار نظرهای غیر کارشناسی در فضای مجازی پرهیز کنند.

عفیفی پور اضافه کرد : یکی از مزیت های سانحه های دریایی علیرغم دلخراش بودن این است که به ارتقای سطح ایمنی دریایی و استاندارد سازی دریاها و شناورها و قوانین کمک می کنند همانگونه که سانحه کشتی تایتانیک باعث تدوین اولین کنوانسیون استاندارد دریایی شد.

وی از برگزار کنندگان نمایشگاه کتاب تقدیر و تشکر کرد و گفت : کتاب ، بهترین وسیله برای افزایش اطلاعات در حوزه دریا و استانداردهای آن است و هم اکنون نیز در نمایشگاه ، کتاب های متعددی در این حوزه وجود دارد.

عفیفی پور پیشنهاد داد؛ برای کاربردی تر شدن چنین نمایشگاه هایی در یک استان ساحلی مثل هرمزگان، غرفه های تخصصی کتاب های دریایی و مرتبط با اقتصاد دریامحور نیز در نظر گرفته شود تا ساحل نشینان با فرهنگ و سبک زندگی مرتبط با دریا و همچنین صنعت دریانوردی بیشتر آشنا شوند. یادآور می شود، در این مراسم که با حضور مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان برگزار شد، از سه کتاب " چشم انداز صنعت سوخت رسانی با کشتی ها در جهان " به نویسندگی داوود عبدالهی و مهدی بهرامشاهی و " مالزی و استراتژی رشد، ایران ، چشم انداز توسعه " ، به نویسندگی بهزاد الصفی و " اصول و قوانین کاربردی در مناطق ویژه اقتصادی بندری " به نویسندگی حمید جهرمی نژاد که هر سه مولف این کتاب ها از کارکنان بندر شهید رجایی هستند، رونمایی شد و با اهدای لوح سپاس از آن ها تقدیر به عمل آمد . در مراسم رونمایی این سه عنوان کتاب علاوه بر "اله مراد عفیفی پور"، " علیرضا درویش نژاد" مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان ، "بهرامشاهی" رئیس انجمن ناشران و نویسندگان هرمزگان و  ناخدا یکم ستاد "کوروش محرابی" جانشین منطقه یکم نیروی دریایی به ایراد سخنرانی پرداختند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 2929
تاریخ :1396/11/09 ساعت 09:35:17
تعداد بازدید: 71
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی