گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2958
تاریخ :1397/01/22 ساعت 07:52:16
تعداد بازدید: 131
استاندار هرمزگان: همه ظرفیت های هرمزگان باید در خدمت گردشگری قرار گیرد
email pdf word plus minus reset color
فریدون همتی در در نخستین جلسه ستاد مدیریت و راهبری اقتصاد مقاومتی درسال ۹۷ که در محل سالن جلسات استانداری هرمزگان برگزار شد بر اهتمام و توسعه بخش گردشگری استان تاکید کرد.

عکس اصلی خبر

زینب نورالدینی

به گزارش ندای هرمزگان، فریدون همتی در این جلسه، گفت:  شهرداری ها باید پاسخگوی چرایی عدم بکارگیری ظرفیتهای گردشگری استان باشند زیرا ظرفیت گردشگری در هرمزگان بیش از ظرفیت ، نفت ، گاز ،فولاد ، صنایع بزرگ و مبدا و مخزن صادرات است.

وی با اشاره به اینکه در راستای تقویت گردشگری استان اقداماتی انجام شده و کار ارزشمندی در بلوار شرق شهر بندرعباس به طول 4 کیلومتر شروع شده، تصریح کرد: گردشگری یکی از پایه های اقتصاد مقاومتی است و گردشگران و مسافرانی که به هرمزگان می آیند بایستی در نیمه ی دوم امسال و پایان سال شاهد تغییراتی در حوزه گردشگری استان باشند.

فریدون همتی بر ساخت کمپ های گردشگری ارزان، سرویس های بهداشتی و همچنین اختصاص بخشی از زمین های ساحل سورو برای توسعه گردشگری و تبدیل شدن قایق های تفریحی به قایق های ایمن، استفاده از ایده و فکرهای خوب و دانشگاه ها در راستای بهبود گردشگری استان تاکید کرد.

استاندار هرمزگان با اشاره به اینکه بخشی از روسیه حدود 4 ماه آفتاب ندارند و این کشوراعلام کرده است که یک میلیون گردشگر جهت آفتاب گرفتن به هرمزگان سفر خواهندکرد ، گفت: ظرفیت نفت وگاز،فولاد ،صنایع بزرگ و مبدا و مخزن صادرات استان همگی یک طرف ظرفیت گردشگری استان در طرف دیگر است که با نگاهی نو می توانیم از این ظرفیتها استفاده کنیم.

در ابتدای این جلسه مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری هرمزگان گزارشی از عملکردهای این اداره و اقدامات پیش رو ارائه کرد.

وی گفت: با ورود بیش از شش میلیون و ۷۰۰ هزار نفر در ایام نوروز به هرمزگان این استان پس از گیلان، بوشهر و مازندران به عنوان چهارمین استان در بخش  بیشترین ورود مسافر و گردشگر قرار گرفت.

ضیائی گفت:  ۲۳۸ غرفه در استان طی ایام نوروز در هرمزگان برپا شد که ۷۳۰ میلیون تومان در بخش صنایع دستی فروش داشته اند.

به گفته وی، اکوسیستم خوب و منحصر به فرد در استان و اقلیم آب و هوایی در پائیز و زمستان و بهار و همچنین وجود جزایر یک فرصت برای جذب گردشگر است.

 وی به شناسایی ۱۳۰۰ اثر تاریخی در استان هرمزگان اشاره کرد که ۳۵۸ اثر آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است و تعدادی از آنان دارای شرایط ثبت ملی است.

وی خاطرنشان کرد: روستاهای تزرج، بخوان، سرخاء، لافت، آبنما، فین جزو روستاهای هدف گردشگری استان هرمزگان هستند. ۲۴ هتل با ظرفیت ۳هزار و ۳۳۱ نفر، ۹ هتل آپارتمان با ظرفیت ۴۲۰ نفر، ۱۲ مهمانپذیر با ظرفیت ۵۳۱ نفر و ۷۶ بوم گردی با ظرفیت ۳هزار و ۴۰ نفر در استان هرمزگان فعال است.

مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری هرمزگان اظهارداشت: ۸۴۰ قایق تفریحی و ۵۳ شناور مسافربری در استان فعالیت می کنند. ۱۲ اسکله گردشگری در غرب استان و ۶ اسکله گردشگری در مرکز و شرق هرمزگان، ۱۷ اسکله گردشگری در جزیره قشم و ۵ اسکله گردشگری در جزیره کیش پذیرای مسافران و گردشگران بود.

محسن ضیائی، شناسایی کشورهای هدف گردشگری،افزایش ظرفیت اقامتگاه ها ، تبدیل جزیره هرمز به قطب گردشگری طبیعی و ژئوتوریسم کشور، احداث ۵۰ واحد اقامتگاه بوم گردی در جزیره هرمز ،تبدیل تلگراف خانه جاسک به موزه مکران و برگزاری دو همایش گردشگری با هدف معرفی استان در شهریور ماه و بهمن از جمله برنامه های پیش رو  در سالجاری  قلمداد کرد

وی افزود: در سال ۹۵، چهار میلیون و ۸۲۱ هزار و ۵۲۱ نفر، در سال ۹۶، پنج میلیون و ۱۶۳ هزار و ۲۵۲ نفر به هرمزگان طی ایام نوروز سفر کردند، اما در سال ۹۷، شش میلیون و ۷۹۳ هزار و ۳۰۲ نفر به هرمزگان سفرکردند در ادامه ی این نشست

رئیس برنامه و بودجه هرمزگان  گفت: در سالجاری رویکردهایی که مقام معظم رهبری داشتند نقشه راه مسئولین را تعیین می کند و مسئولیت ها افزایش یافته و در فرازهایی که معظم له ابراز کرده اند اقتصاد و معیشت مردم مهمترین مسئله بیان شده است وبا این بیانات محرکهای تولید ملی افزایش خواهد یافت که جای امیدواری زیادی است تا بتوانیم در حوزه رونق تولید ملی گامهای بیشتری برداریم

وی تامین مالی را مهمترین محدودیت کشور عنوان کرد و افزود:  ۳۷ هزار و ۹۳۵ نفر بیکار تا پائیز سال گذشته در هرمزگان شناسایی شده که نسبت به مدت مشابه ۱۵ هزار نفر کاهش تعداد بیکار داشته ایم.

 صالح دریانورد  بحث اشتغال را به عنوان اصلی ترین اولویت دولت و مدیریت استان در هرمزگان عنوان کرد و بر لزوم تلاش مدیران استانی در راستای تحقق پیش بینی های ایجاد اشتغال تاکید کرد.

دریانورد گفت: ۲۰ درصد از منابع تملک دارایی ها به جای اینکه در پروژه های عمرانی  ساخت بیمارستان و جاده هزینه شود در حوزه ایجاد اشتغال سرمایه گذاری شده است.

وی با اشاره به اینکه  یک میلیون و ۳۰۰ هزار شغل باید ایجاد شود،  تصریح کرد، مسکن بخش پیشران اقتصاد است در همین جهت دریانورد خاطرنشان کرد، بازسازی بافت فرسوده و فعال سازی حوزه مسکن، نوسازی ناوگان حمل و نقل در سال ۹۷ مورد توجه جدی دولت است. بحث واگذاری بیش از ۷ هزار پروژه عمرانی نیمه تمام در دستور کار قرار دارد. مدیران باید واگذاری پروژه های نیمه تمام به بخش خصوصی را باید با جدیت پیگیر باشند

وی عنوان کرد: اطلاعات فصلی اشتغال و بیکاری استان به صورت فصلی از نمونه آماری دوهزار و چهار خانوار از ۱۳ شهرستان استان استخراج شده است. ۱۰.۳ درصد نرخ بیکاری در سال ۹۵ بوده است. نرخ بیکاری شهری از ۱۲ در پائیز سال گذشته به ۸.۱ رسیده است. تعداد شاغلان هرمزگان در پائیز سال گذشته  ۴۶۷ هزار و ۸۷۱ نفر بوده و تعداد بیکاران ۳۷ هزار و ۹۳۵ نفر است.

دریانورد خاطرنشان کرد: نرخ مشارکت اقتصادی مردان در سال گذشته بالای ۶۰ درصد بوده است اما در پاییز این آمار به ۵۵ درصد کاهش یافته است. نرخ مشارکت زنان طی سالهای گذشته همواره کمتر از ۱۸ درصد بوده و در سال ۹۵ به کمترین مقدار خود رسیده است ولی در بهار سال ۹۶ بالاترین نرخ مشارکت زنان را نشان می دهد.

رئیس برنامه و بودجه هرمزگان با اشاره به ظرفیت های تامین  منابع مورد نیاز و مجوزها و مشوق های ایجاد اشتغال و سرمایه گذاری در قانون بودجه سال ۹۷  گفت در حوزه جذب سرمایه گذاری های خارجی توفیقات محدودی داشته ایم. جذب سرمایه گذاران خارجی به دلیل تحریم ها سخت بوده است و بیشتر متکی به پس انداز دولت و صندوق توسعه ملی  بوده ایم.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2958
تاریخ :1397/01/22 ساعت 07:52:16
تعداد بازدید: 131
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی