گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:2940
تاریخ :1396/11/25 ساعت 07:40:02
تعداد بازدید: 122
رییس اداره عمرانی و بهسازی شهری اداره راه و شهرسازی: 2300هکتار بافت فرسوده استان نوسازی می شود
email pdf word plus minus reset color
«بیش از 100 میلیارد تومان تسهیلات برای بازآفرینی 2300هکتار از بافت های فرسوده استان پیش بینی شده است».

عکس اصلی خبر

محمدرضا قنبرپور

رئیس اداره عمرانی و بهسازی شهری اداره راه و شهرسازی استان هرمزگان ضمن عنوان کردن این مطلب گفت:هدف از اجرای این برنامه، اتخاذ رویکردی جامع و یکپارچه برای هدایت روند رشد و توسعه شهرها در جهت پاسخگویی به چالش های برآمده از تغییرات و نیازهای نسل جدید است به گونه ای که ضمن پیشگیری و حل مشکلات شهری، به یک پیشرفت و بهبود پایدار کالبدی، اقتصادی، اجتماعی و محیطی منجر شود.

وی افزود: در بند الف ماده 59 قانون برنامه ششم توسعه تصریح شده است که وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و شهرداری ها مکلفند نسبت به احیا، بهسازی، نوسازی، مقاوم سازی و بازآفرینی سالانه 270 محله از بافت های ناکارآمد میانی، تاریخی و سکونت گاه های غیررسمی اقدام کنند.

در استان هرمزگان نیز به دنبال آن برنامه بازآفرینی شهری اجرایی خواهد شد و در شهرستان بندرعباس و سایر مناطق شهری نیز اقداماتی صورت می پذیرد.

در رابطه با این مسئله محله چاهستانی ها در بندرعباس بعنوان پایلوت این طرح در کانون توجه قرار دارد.

غلامی در تشریح این طرح در استان عنوان داشت:مجموع بافت های فرسوده استان بطور دقیق 2390 هکتار می باشد که عمده تمرکز آن در مرکز است که شامل 1700هکتار سکونت گاه غیر رسمی و 1372 هکتار بافت فرسوده است که در مجموع به محلات ناکارآمد اطلاق می شوند.

رییس اداره عمرانی و بهسازی شهری استان هرمزگان در ادامه افزود: برای اعطای تسهیلات به ازای هر واحد مسکونی در مرکز استان 40 میلیون تومان و برای سایر شهرهای استان 30 میلیون تومان در نظر گرفته شده است که متقاضی با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت و بارگزاری مدارک خود نظیر نقشه ملک، ارائه پروانه ساختمانی، تصویر سند مالکیت، مدارک هویتی، گواهی انحصار وراثت،معرفی نامه شهرداری در سامانه www.facility.udrc.ir   به بانک های عامل معرفی می شود و به دلیل برنامه ریزی هایی که از قبل صورت پذیرفته است هیچ صف انتظاری وجود ندارد و متقاضی پس از تکمیل مدارک سریعا به بانک عامل معرفی و سایر مراحل را طی خواهد کرد.

غلامی گفت:نوسازی محلات از سال 1393 در سند ملی احیا، بهسازی و بهسازی بافت های فرسوده که مصوب هیئت وزیران است و ابلاغیه آن نیز صادر شد در دستور کار قرار داشته است.

وی ادامه داد: در استان نیز به دنبال این موضوع ستادی با عنوان»ستاد بازآفرینی» به ریاست استاندار و دبیری اداره راه و شهرسازی تشکیل شد که در این ستاد 29 دستگاه اجرایی و خدماتی عضو هستند و موظف هستند با هماهنگی مباحث مربوط به بافت های فرسوده را پیگیری کنند.

غلامی در خصوص محله چاهستانی ها که به عنوان پایلوت انتخاب شد و در ستاد باز آفرینی استان به آن نگاه ویژه ای شده است گفت: این محله بیش از 110 هکتار مساحت و جمعیت ساکن آن بیش از 15هزار نفر می باشد که با توجه به ساختار غیر استاندارد که اصول شهر سازی در آن رعایت نشده است نیاز به بهسازی آن احساس می شد؛ خوشبختانه با همکاری مردم منطقه روند بازسازی و بهسازی در حال انجام است و نقشه مناطقی که نیاز به بهسازی دارد نیز در اختیار مردم قرار گرفته است تا اطلاع رسانی لازم در خصوص وضعیت املاک آن ها انجام شود و با همکاری های لازم توسط آن ها روند کار تسریع یابد.

رییس اداره عمرانی و بهسازی شهری استان هرمزگان اظهار داشت: به افرادی که همکاری های لازم را با ستاد بازآفرینی داشته باشند سند مالکیت تک برگ اهدا خواهد شد که نرخ عوارض آن نیز منطقه ای حساب می شود و قیمت ناچیزی است و همه دستگاه ها نیز موظف به همکاری با مردم هستند.

غلامی در پاسخ به سوال خبرنگار ما در خصوص جانمایی مراکز بهداشتی و ایمنی گفت: در منطقه مذکور و تمام مناطق استان این موضوع نیز در نظر گرفته شده است و جا نمایی ها صورت می گیرد، اما در محله چاهستانی ها که به عنوان پایلوت قرار دارد راه و شهرسازی استان ایستگاه آتش نشانی و مرکز سلامت نیز در نظر گرفته است که با هزینه راه و شهرسازی و از محل بودجه آن اداره ساخته خواهد شد.

گزارش خبرنگار ندای هرمزگان حاکی است چندی پیش فریدون همتی استاندار هرمزگان در جلسه ستاد بازآفرینی شهری، با اشاره به انتخاب استان هرمزگان به عنوان پایلوت این طرح  از انتخاب محله چاهستانی ها به عنوان محله پایلوت بازآفرینی خبر داد و گفت: نیازاست تمامی منابع خرد را برای این یک محله جمع کنیم تا اقدام خاص وشاخصی انجام شود.

وی در ادامه عنوان کرد: با توجه به وجود بافت های فرسوده و حاشیه نشینی، طرح بازآفرینی شهری و توانمندسازی در این محله اجرا می شود. وی ادامه داد: به جای پراکنده کاری باید تمامی تمرکز خود را روی این یک محله قرار دهیم و اقدام هایی همچون بازگشایی معابر و خیابان ها و ایجاد امکانات عمومی در این محله انجام شود. استاندار هرمزگان افزود: تمامی دستگاه های اجرایی که در زمینه بهسازی بافت های فرسوده ماموریت دارند و همچنین دستگاه های خدمات رسان همچون آب، برق و مخابرات باید برای اجرای طرح بازآفرینی شهری در بندرعباس به میدان بیایند.

همتی تصریح کرد: نیاز است انسجام و هماهنگی خوبی برای اجرای طرح بازآفرینی در محله انتخاب شده در بندرعباس صورت گیرد و تمامی منابع خرد را برای این یک محله جمع کنیم تا اقدام خاص و شاخصی در آن صورت گیرد. وی بیان داشت: محله چاهستانی های بندرعباس دارای بیش از 100 هکتار وسعت است و بالغ بر سه هزار و ۳۰۰ خانوار در آن ساکن هستند که با اجرای طرح بازآفرینی شهری، امکانات عمومی و تفریحی، درمانی و ورزشی در آن ایجاد می شود و باید اقدام های لازم صورت گیرد تا طی سال جاری عملیات اجرایی این طرح آغاز شود.

استاندار هرمزگان تصریح کرد: با اجرای این طرح در محله چاهستانی ها و با در نظرگرفتن نقاط ضعف و قوت آن، اجرای طرح بازآفرینی به موازات در دیگر محلاتی که در شهر بندرعباس در اولویت قرار دارند باید آغاز شود تا به طور متناسب این برنامه در تمامی محلات دارای بافت فرسوده و حاشیه نشینی اجرایی شود.

همتی خاطرنشان کرد: استان هرمزگان پایلوت اجرای طرح بازآفرینی شهری در کشور است و باید تلاش کنیم با اجرای مناسب این طرح، این استان به الگویی در این زمینه برای دیگر مناطق تبدیل شود.

گفتنی است رییس جمهور نیز در مراسمی در وزارت راه و شهرسازی، به شکل رسمی دستور اجرای برنامه ملی بازآفرینی شهری را صادر کرد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 2940
تاریخ :1396/11/25 ساعت 07:40:02
تعداد بازدید: 122
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی