گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2955
تاریخ :1396/12/27 ساعت 07:50:48
تعداد بازدید: 464
وکیل باید اخلاق قضایی، وکالتی و اخلاق عمومی داشته باشد
email pdf word plus minus reset color
محسن مرشدی در دومین جشن استقلال وکلای استان هرمزگان که با حضور تعدادی از پیشکسوتان شغل وکالت از جمله میر محمود شمس با 50 سال سابقه، ابوالقاسم سعادت و محمود کر مستجی ، رئیس کل دادگستری هرمزگان ،معاونین دادگستری ، دادستان بندرعباس ، رئیس حفاظت اطلاعات دادگستری ،رئیس دادگستری بندرعباس ، رئیس شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی ، رئیس بسیج اصناف کشور ، مدیرکل امور اجتماعی استانداری، مشاور اقتصادی استانداری ، رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس ، جمع کثیری از حقوقدانان ، وکلای و اساتید دانشگاهی استان در محل سالن آمفی تئاتر هتل هرمز بندرعباس برگزار شد گفت : گروهی از همکاران در کنار یکیدیگر جمع شده اند و انجمنی را بنا نهاده که هموار ساز ،انسجام ،همدلی و خرد جمعی گردد.

عکس اصلی خبر

زینب نورالدینی - ندای هرمزگان

وی با اظهاراینکه ؛ عده ای همانند بازوانی توانا ، همکاران را در هموار ساختن راه پیش رو، یاری کردند . 

افزود: انجمن حقوق دانان استان هرمزگان تلاش کرده است تا سیاست مشارکتی ،  مشورتی و شفاف سازی و ارتقاء علمی و شئونات وکالتی را وجهه همت خود قرار دهد . بر این اساس   از مشارکت حدود هفتاد نفر از همکاران بهره مندیم و انتظار داریم که همه  در گرداندن  آن و جذب  همكاران جهت ايجاد انسجام و اتحاد گام برداریم.  

عضو هیئت برگزار کننده ی  جشن استقلال وکلا در هرمزگان همچنین اذعان کرد: از آنجا که ضرورت بازآموزی علمی وکلا بر کسی پوشیده نیست ، علیرغم محدودیت های موجود مربوط به این امر ، تلاش بر آن است که رویکردعلمی را بین همکاران تقویت نماییم.

در ادامه این مراسم دکتر اخلاقی پور ،مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان به ایراد سخن پرداخت وی گفت: رسالت سنگینی بر عهده ی وکالت است و از منظر جامعه شناسی وجود وکیل ارتباط مستقیمی بر افزایش سطح سلامت جامعه دارد و باحضورش احساس امنیت ایجاد می کند

وی افرود:یکی از جاهای ناسالم شلوغی شعب قضایی است و پیشگیری یکی از راهکارهاست

مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری هرمزگان ضمن اظهاربه اینکه: کانون وکلا را یک تشکل مردم نهاد می شناسیم تاکید کرد : در ارتقاء آگاهی مردم نسبت به اطلاع از حق و حقوق نسبی شان باید کارکرد، زیرا این آگاهی منجر به کاهش آسیب های اجتماعی و پرونده های قضایی خواهد شد .

وی  بر حفظ شان و جایگاه وکیل تاکید کرد و گفت :همانگونه که با مجرمان توسط نیروی خدوم برخورد می شود باوکلا نباید  رفتار شود.

در ادامه ی این مراسم  که با حضور جمع کثیری از وکلای دادگستری و حقوقدانان استان برگزارشد ، دکتر قاسمی عضو هیئت علمی دانشگاه و برگزار کننده ی مراسم جشن استقلال وکلای هرمزگان  وکالت و قضاوت را دو شاه بال فرشته ی عدالت خواند و گفت : ما آنچه از حقوق میدانیم انطباق با خرد است و خرد آن چیزی است که می آفریند. وی با اشاره به اینکه وکیل خدمت عمومی ارائه می کند نه خصوصی اظهار کرد: ما آموخته ایم که راستی و درستی را سرلوحه ی کار خود  قرار داده و همه مسئولیم که  آنچه درست است را دوست بداریم و دوست و برده ی دروغ نباشیم =پس از برگزاری دومین جشن استقلال وکلای دادگستری به مناسبت پاسداشت روز وکیل مدافع ،خبرنگار ندای هرمزگان از پیشکسوتان شغل وکالت جهت حضور در یک میزگرد دعوت کرد که خوشبختانه

استاد میر محمد شمس حقوقدان و وکیل پیشکسوت استان با ۵۰سال سابقه ی کار    که خدایش یاری گر باد ،به دعوت روزنامه ی ندای هرمزگان به اتفاق محمود کرمستجی و محمد یوسف اکبرزاده از وکلای دادگستری هرمزگان در دفتر روزنامه ندای هرمزگان حضور بهم رساندند.

استاد میر محمود شمس در گفت و گوی اختصاصی با ندای هرمزگان گفت: وکیل باید اخلاق قضایی ،وکالتی و اخلاق عمومی داشته باشد.

آنچه از باب وکالت همیشه نصب العین و تصور ماست، همانگونه که دادستان به عنوان مدعی العموم است،طبق فراز های مختلفی که داریم بنده معتقدم وکیل هم امین العموم است. و امانتداری وظیفه ی وکیل است.

وی به دو وظیفه ی عام و خاص وکالت اشاره کرد و افزود : در وجه عام باید از هر جهت امانت در کار موکلش را رعایت کند و مخصوصا وکلایی که مشاوره و وکالت دستگاه های عمومی و دولتی را دارند  وظیفه شان صرفا دفاع از سازمان متبوع نیست، بلکه شهامت دفاع از حق را داشته باشد که اگر آن سازمان حقی ندارد به صراحت آن را عنوان کند  و دانسته وکالت پرونده ای را بگیرد و از محق بودن موکلش اطمینان حاصل کند، اگر در جریان رسیدگی پی میبرد موکلش محق نیست وکیل باید با کمال شهامت از وکالت پرونده استعفا بدهد .زیرا دفاع غیر قانونی و غیر اخلاقی است.

استاد شمس همچنین وکلا را محرم تر از پزشکان برشمرد و افزود: تنها طیف بیماران به پزشک مراجعه می کنند و راز بیماریشان در اختیار پزشک قرار می گیرد در حالیکه مراجعه کنندگان به وکلا از هرقشر و طیفی از جامعه  با موضوعات مختلف هستند و اگر وکیلی کار مراجعه کننده ای را نپذیرفت باید سر آن را محفوظ نگه دارد

وی همچنین بر حفظ قداست این شغل توسط همه ی وکلا تاکید کرد و افزود: وکلایی که مفتخر به امین مردم هستند خودشان باید پایبند به  شئونات این شغل باشند

وی خاطرنشان کرد: هر چه اخلاق عمومی از نظر رعایت حقوق دیگران تقویت شود مشکلات  حقوقی و جزائی  کمتری بوجود می آید

شمس تصریح کرد: وکیل دادگستری باید خیرخواه مردم باشد واز صفا و صمیمیت بین مردم لذت ببرد و طالب آشتی بین مردم باشد و سعی ،هدف و ایده اش این باشد که مردم به دور از دغدغه مسائلشان را حل و فصل کنند .

وی خاطر نشان کرد: وکلا نباید این شغل را به عنوان ناندانی بدانند بلکه بعنوان وکالت بپذیرند و در راستای حل مسائل جامعه گام بردارند

بیوگرافی استاد میر محمد شمس

استاد شمس متولد ۱۳۱۵در شهرستان بندرعباس بوده و تحصیلات ابتدایی خود را در دبستان جاوید و دوره دبیرستان را در مدرسه ی ابن سینا بندرعباس گذرانده است و پس از آن به تهران رفته و سال ۱۳۲۷ دیپلم ادبی خود را از دبیرستان دارالفنون اخذ کرد و در سال  1340در کنکور شرکت کرده و در دانشکده ی حقوق دانشگاه تهران قبول شد و سال ۱۳۴۵موفق به اخذ مدرک لیسانس شد و در همان سال در کنکور وکالت آزمون داده و قبول می شود وی همچنین سال۱۳۴۵شغل وکالت را انتخاب کرده و دوران کار آموزی خود را از سال ۱۳۴۷تا۱۳۴۵تحت نظر وکیل سرپرست آقایان علی شهیدزاده گودرزی (وکیل دکتر مصدق) و عبدالحمید اردلان سپری کرد.

وی در سال ۱۳۴۷کار وکالتش را آغاز کرد و نخستین پروانه ی وکالت وی در تهران صادر شده و پس از شش ماه بنا به درخواست خودش و به جهت علاقه مندی به زادگاهش پروانه ی وکالت خود را به بندرعباس منتقل کرد و تا پایان سال ۱۳۹۲در این استان به حرفه وکالت پرداخته و پس از آن تقاضای بازنشستگی کرده است. کرمستجی فعال پیشکسوت جامعه ی وکلای استان در گفت و گو با ندای هرمزگان ابراز کرد: به جهت عدم تشکیل کانون وکلا در استان و نبود شناخت کافی از وضعیت شهرهای استان جذب و اختصاص وکیل برای شهر های مختلف منطقی و بر اساس نیاز ها نمی باشد.

وی تصریح کرد: طبق اخرین آمار بدست آمده در سال 1395 ما حدود 750 نفر وکیل داریم که عضو کانون وکلای مرکز هستند که از این تعداد 400 نفر کار آموز و 350 نفر وکیل پایه یک می باشند و همچنین برخی وکیل ها به نام وکلا مربوط به مرکز مشاوران و وکلا موضوع ماده 187 قانون برنامه توسعه سوم داریم که به جمع تعداد یاد شده اضافه می شود ولی تناسب جغرافیایی برای جذب و بکار گیری این تعداد وکیل رعایت نشده است.

به گفته وی بندر لنگه 14 وکیل، شهرستان بشاگرد7 وکیل و جزیره کیش88 وکیل دارد که متناسب با نیازها نمی باشد. کرمستجی خاطرنشان کرد: در استان هرمزگان هنوز کانون وکلا تشکیل نشده است ولی وظیفه کانون از طریق نماینده کانون مرکز ،جناب عبدالرضا درتاج انجام می شود که جای تقدیر و تشکر از زحمات وی دارد . این حقوقدان فعال و پیشکسوت استانمان اذعان کرد: در  راستای تشکیل کانون در استان امسال اقداماتی انجام شده و اسامی تعدادی از وکلا استان به عنوان هیات نظارت بر انتخابات از سوی آقای درتاج به کانون معرفی شده است که به جهت برگزاری انتخابات هیات مدیره کانون وکلا مرکز تاکنون پاسخ دریافت نکردیم و امید است در سال1397 اقدام موثری به عمل آید. وی درخصوص بیشترین دعاوی و مشکلات مردم در پاسخ به ندای هرمزگان گفت: بیشتر مراجعین مربوط به پرونده های خانوادگی ، طلاق، مواد مخدر ، مسایل مادی و عدم امکان تامین مخارج خانواده در زوج های جوان که مشکلات جامعه است که باید ریشه یابی و درمان شود.

در ادامه ی این دیدار محمد یوسف اکبر زاده حقوقدان و  وکیل دادگستری درپاسخ به سوال خبرنگار ندای هرمزگان مبنی بر نقش و تاریخچه ی  کانون وکلا  در کشور گفت : کانون وکلای دادگستری نهادی غیر دولتی در کشور های مختلف است که در جهت پشتیبانی از وکلا و نیز نظارت بر عملکرد آنها و انجام امور صنفیشان تشکیل شده است . اکبرزاده گفت : کانون  موسئسه ای مستقل و دارای شخصیت حقوقی است  که در مقر هر دادگاه استان تشکیل می شود  و این نهاد قدیمی ترین سازمان مردم نهاد و ایرانی است که به موجب لایحه ی استقلال کانون در اسفند ماه 1331 شمسی به عنوان نهادی با شخصیت حقوقی مستقل به وجود آمد، هر چند پیش از آن هم موجودیت داشته است  محمد یوسف اکبر زاده تصریح کرد: به  مناسبت پاسداشت استقلال کانون وکلا  هر ساله وکلای سراسر کشور مراسم جشن استقلال کانون وکلای دادگستری برگزار می کنند و از جمله در استان هرمزگان طی سالهای 1395 و 1396 به همت جمعی از وکلا مراسم جشن استقلال در مرکز استان برگزار شد  که باید از تمامی عزیزان همکار که قبول زحمت کردند و وقت زیادی صرف نمودند تا این مراسم در دو سال اخیر برگزار شود قدر دانی کرد وی  فعالیت این گروه از وکلای استان در فقدان کانون وکلای استان را سبب انسجام و شور و نشاط در جامعه وکلای استان قلمداد کرد و افزود:   این مهم مقدمه ای بر تشکیل کانون وکلای استان می باشد و در اینجا جا دارد که از وکلا و همکاران عزیزی که نقش بسزایی در برپایی مراسم جشن استقلال کانون وکلا و همچنین نقش بسیار زیادی در تشکیل جلسات و انسجام جامعه ی وکلای استان  دارند نام برد

محمدیوسف اکبر زاده  از جمله این وکلا به عبدالرضا درتاج ، محمود کرمستجی، مرتضی کناری زاده ، محسن مرشدی ، سعید نصیری ، علیرضا هاشمی پور، محمود رضا حیدری پور ، دکتر حمید قاسمی ، دکترمحمد صادقی، حمید عباسی، اسماعیل غنی پور، بهرام وفایی، فاطمه کاوه ، مجتبی خواجویی و زارع مهذبیه و سیروس حیدری همچنین از پیشکسوت های وکلا استاد میر محمود شمس ، استاد ابوالقاسم سعادت ، محمود کرمستجی و عبدالرضا درتاج اشاره کرد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2955
تاریخ :1396/12/27 ساعت 07:50:48
تعداد بازدید: 464
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی