گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:2953
تاریخ :1396/12/23 ساعت 07:55:51
تعداد بازدید: 99
نقد و معرفی کتاب«ر ه ش»
email pdf word plus minus reset color
عشق انسان به داستان و روایت چه آن زمان ها که ادبیات شفاهی تنها راه رساندن معانی و مفاهیم بود و چه پس از آن که ادبیات مکتوب توانست عرصه های وسیع تری را بیافریند همواره دلنواز و بیاد ماندنی بوده است . در سینما حتی با ظهور شیوه ها و تکنیک های خاص و پر طمطراق، روایت از جایگاه بسیار بلند مرتبه ای برخوردار است.

عکس اصلی خبر

نوشته ی رضا امیر خانی

چاپ دوم - نشر افق

رمان که در واقع ارتباطی با رومانس فرنگی به معنای داستان عاشقانه و تغزلی دارد سرگذشت انسان هایی ست که در طول تاریخ و عرض جغرافیای جهان همواره از دور یا نزدیک با آنها زیسته ایم در غم هایشان گریسته و در شادی هایشان پایکوبی کرده ایم .

 از طریق آن با مشکلات انسان ها چه در شکل فردی و چه در قالب اجتماعی آشنا شده و مهم تر اینکه باواکنش های قهرمانان و یا ضد قهرمانان و یا افراد عادی نسبت به پذیرش و یا رفع و یا کنار آمدن با آنها تجربیات گرانبهایی کسب کرده ایم.

 از فواید ویژه رمان آشنایی با درد و رنج انسان هایی است که با شکیبایی و امیدواری به زندگی و مواهب آن نگریسته و همواره سعی کرده اند آن را قابل تحمل تر و شیرین تر و معنادار تر کند.

 رضا علیخانی همواره در رمان هایش تلاش نموده است انسان ها را نسبت به آنچه با آن دست به گریبانند تواناتر نموده و لزوم تلاش هایی فراگیر را برای ایجاد زندگی بهتر و سالم تر یادآوری نماید رمان«ر ه ش» ضمن اینکه موضوع توسعه ی شهری را دست مایه قرار داده به تأثیرات مثبت و منفی آن و خساراتی که به روحیات و روابط انسان ها وارد می کند می پردازد.

زن و شوهری معمار که هر کدام در دو راهی مهم زندگی راهی را بر می گزینند.

 زن ، مادر کودکی با بیماری سخت تنفسی که در خانه ماندن و توجه و مراقبت از او را با ترک کار مورد علاقه اش ترجیح داده و به حکم غریزه ی زنانگی و مادری با حساسیت بیشتری نسبت به تخریب باغ ها، درخت ها، خانه های حیاط دار و نیز تنفس فرزندش می اندیشد و مرد در دو راهی مقام و منسب و جاه طلبی به مسئولیت های پدری، اجتماعی و همسری پشت کرده است درست در همین راستاست که گفته اند مردان به چیزی اگر حتی عشق بورزد چهل تا 50 درصد وجودشان را وقف آن می کنند و اما زنان نود تا صد در صد فکر و ذهنشان را و کودکان نیز می توانند  بهترین داوران و تصمیم گیران زندگی باشند.

 زیرا هرگز با بهانه های مصلحت اندیشی و یه خورده دروغ اشکالی نداره و دروغ  مصلحت آمیز و ریاکاری میانه ای ندارند.

و به قول بهرام بیضایی هنرمند برجسته تئاتر کشورمان : چه خوب می شد اداره ی جهان را می توانستیم به کودکان واگذار کنیم آن وقت می دیدم چقدر آن زیباتر و عادلانه تر می شد و امیر خانی این نکته را به زیبایی و ژرف نگری در رمانش، «ر ه ش» به نمایش گذاشته است.

نقطه ی جالب رمان، تسلط و تجسم نگارنده از کنش و واکنش هایی زنانه است که چه ماهرانه تصویر شده است و همچنین چه دقیق افکار و دل مشغولی ها و لغزش های مرد در ارتباط با همسر، فرزند و وظایف اجتماعی و سازمانی، نیز تعهدات و سوگندهایی که خورده است را به نمایش در می آورد.

ضمن اینکه آینه ی بسیار پاک کودک را در تقابل با هر دوی آنها قرار می دهد.

 و در این میان داور دیگری به نام ارمیا ظاهر می شود که هر جمله اش چکیده ی ده ها کتاب است کودکی در سن حدود چهل سالگی، فرزانه و بدون گذشت نسبت به نازیبایی ها و دلبستگی های آزمندانه انسان ها.

کلام به درازا کشید باید بگویم مدت ها بود که رمانی آن هم ایرانی به این زیبایی و بدور از شعارهای کلیشه ای و ریا کاری نخوانده بودم، حق یار و مددکارتان .

نشر جی بل – پاتوق کتاب

محسن اقتدار شهیدی          


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 2953
تاریخ :1396/12/23 ساعت 07:55:51
تعداد بازدید: 99
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی