گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3023
تاریخ :1397/05/17 ساعت 10:12:32
تعداد بازدید: 32
تقسيم كار و تفويض اختيار از قوائد مهم مديريت موفق است
email pdf word plus minus reset color
مشاور عالي و رئيس گروه مشاوران استاندار هرمزگان در يادداشتي به تشريح قائده تقسيم كار و تفويض اختيار در راستاي مديريت موفق پرداخت.

عکس اصلی خبر

به گزارش روابط عمومي استانداري هرمزگان، محمدباقر كشفي مشاور عالي و رئيس گروه مشاوران استاندار هرمزگان در اين يادداشت آورده است:

تقسيم كار ميان كاركنان مجموعه از قوائد الزامي براي اعمال مديريت موفق است كه با توجه به اينكه سازمان ها وظايف، ماموريت ها و اولويت هاي مختلفي را بر عهده دارند، مديران بايد براي موفقيت در دستيابي به اهداف اين اصل را در دستور كار قرار دهند.

مديران تمركز گرا كه تمامي امور را به دست گرفته و كارها را بدون استفاده از ظرفيت نيروي انساني انجام مي دهند، مديريت موفقي نخواهند داشت و در مقابل آن مديراني كه نيروها را در كارها مشاركت داده و از توان و ظرفيت هاي آنان بهره ببرند، خواهند توانست مديريت موفقي را تجربه نمايند.

براساس اصل تقسيم كار و تفويض اختيار، مديران به تناسب ظرفيت و آمادگي همكاران خود، كارها و وظايف را ميان آنها تقسيم نموده و با بررسي هايي كه صورت مي دهند، بخشي از وظايف خود را به زيرمجموعه خود كه از شايستگي و شرايط لازم برخوردار هستند، تفويض مي نمايند.

با اين كار مديران ضمن اعتماد به زيرمجموعه، به آنها براي انجام امور محوله ميدان مي دهند و شرايط رشد و شكوفايي استعدادهاي نهفته در سازمان را فراهم مي كنند.

از سوي ديگر تقسيم كار و تفويض اختيار، مجال بيشتري را به مديران ارشد براي نظارت گسترده و همچنين سياست گذاري كلان براي مجموعه تحت مديريت را ايجاد خواهد كرد و همچنين مديران فرصت بيشتري را براي فكر كردن جهت رسيدن به راهكارهاي هوشمندانه و مطالعه جهت آشنايي با شيوه هاي خلاقانه خواهند داشت و مي توانند به راه هاي كوتاه تر و موثرتري براي تحقق اهداف دست يابند.

يكي از ويژگي هاي مديريت خوب و موفق، بهره بردن از افكار، انديشه ها، نوآوري و خلاقيت نيروي انساني است و اين سياست شكوفايي استعدادها، بروز توانايي ها و رضايتمندي نيروي انساني سازمان و دستگاه اجرايي را در پي خواهد داشت.

كادرسازي براي مجموعه از مزيت هاي تقسيم كار و تفويض اختيار به نيروهاست كه موجب خواهد شد تا زيرمجموعه با احساس مسئوليت بيشتري امور محوله را انجام و با اصول مديريتي نيز آشنايي يابد.

با تقسيم كار و تفويض اختيار، عرصه رقابت سالم جهت انجام بهتر كارها در ميان كارشناسان مهيا مي شود و سازمان از اين رقابت سالم براي تسريع در انجام ماموريت ها بهره مند مي شود.

در نهايت مي توان به اين جمع بندي دست يافت كه پايبندي به قائده تقسيم كار و تفويض اختيار، موجب مي شود، مديران بتوانند نقش هدايت گري خود را به شكل بهتري انجام داده و خواهند توانست در مواقع مورد نياز با فراغ بال بيشتري به مسائل ورود كرده و مشكلات را اصلاح كنند تا سازمان در يك مسير همواره به كار خود ادامه دهد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3023
تاریخ :1397/05/17 ساعت 10:12:32
تعداد بازدید: 32
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی