گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3005
تاریخ :1397/04/16 ساعت 10:41:52
تعداد بازدید: 39
پیرامون: «انجمن سینمای جوانان ایران» که بیشترین نامزدی و جوایز را از پانزدهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه «نهال» بدست آوردند
email pdf word plus minus reset color
متاسفانه حتی در یک جشنواره دانشجویی، فیلمهای مستقلی که با بودجه های محدودتری نسبت به محصولات این نهاد دولتی ساخته میشوند، کمتر مورد توجه قرار میگیرند!

عکس اصلی خبر

محصولات «انجمن سینمای جوانان ایران» بیشترین نامزدی و جوایز را از پانزدهمین دوره جشنواره فیلم کوتاه «نهال» بدست آوردند / متاسفانه حتی در یک جشنواره دانشجویی، فیلمهای مستقلی که با بودجههای محدودتری نسبت به محصولات این نهاد دولتی ساخته میشوند، کمتر مورد توجه قرار میگیرند!

۲۴ فریم: پانزدهمین دوره جشنواره نهال به پایان رسید. نهاد دولتی «انجمن سینمای جوانان ایران» پس از اعلام اسامی نامزدها و برندگان این دوره، با افتخار از این موضوع سخن گفت که محصولاتش در صدر فیلمهای نهال امسال قرار دارند. اینجا و اینجا. از زمان اعلام نام فیلمهای حاضر در جشنواره تا روز اختتامیه، کاربران زیادی با کامنتهای خود به این موضوع اشاره کردند که چرا در جشنواره دانشجویی نهال، به فیلمهای مستقل و دانشجویی توجه کمتری نشان داده  میشود.

 در حالی که تولیدات انجمن، یا پیش از این جشنواره و یا پس از آن، قطعا فرصت و امکان بیشتری برای دیده شدن دارند.

 به ویژه در جشنواره فیلم کوتاه تهران که متولی آن خود انجمن است. از طرفی نمیتوان به فیلمسازانی که آثارشان تولید انجمن بوده، خرده گرفت که چرا در این جشنواره حضور پیدا  میکنند.

 حق طبیعی هر دانشجویی است که از نهال برای دیده شدن فیلماش استفاده کند. از طرفی به هیئت انتخاب و دبیر جشنواره نیز نمیتوان خرده گرفت.

 چون دبیر مسئول برگزاری تنها یک دوره است و این موضوع کلی ربطی به او  ندارد.

 روی صحبت ما با مسئولین دانشگاه هنر و سیاستگذاران جشنواره نهال است که باید فکری به حال این تناقض بکنند.

 آن هم در حالی که دیگر جشنوارههای داخلی، پر است از محصولات انجمن.

 این وسط تکلیف فیلمهای مستقل و دانشجویی که بودجههای به مراتب کمتری نسبت به تولیدات انجمن در اختیار دارند چه میشود؟

 اگر قرار است در نهال هم مدام نام فیلمهایی تکرار شود که در جشنوارههای دیگر (فیلم کوتاه تهران، خانه سینما، فجر و…) حضور داشتند و جایزه گرفتند، یک دانشجوی سینما چطور میتواند امکانی برای دیده شدن فیلماش پیدا کند؟

 برخی از تولیدات انجمن که در جشنواره امسال حضور داشتند، واقعا جزو آثار خوب این دوره بودهاند و تردیدی در کیفیت آنها  نیست.

 اما اگر قرار باشد دانشجویان در نهال هم مثل باقی جشنوارهها، با فیلمهای چند ده میلیونی رقابت کنند، نتیجهای جز سرخوردگی برایشان نخواهد داشت.

 حضور فیلمهای پروداکشندار البته به بالا رفتن سطح جشنواره کمک میکند.

 فیلمهای کوتاهی که از تهیهکنندهها و عوامل حرفهای سینما استفاده میکنند.

 اما سیاستهای نهال باید به گونهای باشد که حداقل در کنار فیلمهایی که از بودجههای دولتی استفاده میکنند، به آثار مستقل و واقعا دانشجویی نیز به اندازه کافی توجه شود. هر چه نباشد این جشنواره قرار است «دانشجویی» باشد و خب فیلمی که یک دانشجو با عوامل فنی سینمای بلند و بودجه بالا (به نسبت فیلمهای کوتاه) میسازد، دیگر «دانشجویی» نیست! بسیاری از کاربران ما نسبت به این موضوع گله داشتند.

 اینکه یک سری از فیلمسازهای جوان تنها همین «نهال» را دارند که میتوانند به آن دل خوش کنند. چون فیلمهایشان در جشن خانه سینما و فیلم کوتاه تهران شانسی برای دیده شدن ندارند.

 نهال میتواند با توجه بیشتر به فیلمهای مستقل، هویت خودش را ارتقا ببخشد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3005
تاریخ :1397/04/16 ساعت 10:41:52
تعداد بازدید: 39
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی