گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:2953
تاریخ :1396/12/23 ساعت 07:46:53
تعداد بازدید: 92
زوم یک هفته ای جشنواره بر آلبوم عکاسان هرمزگان
email pdf word plus minus reset color
درویش نژاد: هنرعکاسی در هرمزگان باید به دنبال نگاه نو و استعداد‌های جوان باشد

عکس اصلی خبر

جشن عکس در هرمزگان با نمایش آثار عکاسان استان هرمزگان آغاز شد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان در این مراسم گفت: هرمزگان ظرفیت بالایی در هنر عکاسی دارد که باید در ان به دنبال نگاه‌های نو و استعدادهای جوان بود.

 علی رضا درویش نژاد در حاشیه ششمین جشن عکس هرمزگان افزود: ما به دنبال اجرای دو هدف نگاه علمی‌به عکس و کشف استعدادهای جوان و نگاه تازه در برگزاری این جشن عکس بودیم که نتیجه ان در زمانهای آینده حاصل می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: عکس هم به لحاظ زیبایی بصری و هم به لحاظ مفهومی‌و معنایی دارای باز غنایی فراوانی است که به عنوان یکی از هنرهای اصلی طرفداران خود را دارد.

این مقام مسئول در ادامه تصریح کرد: عکس به دلیل اینکه یک اتفاق، یک صحنه زیبا و یا یک معنایی را بازگو میکند بسیار تاثیر گذارتر از دیگر هنرها میتواند باشد.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌هرمزگان با یاداوری اینکه استعدادی‌های زیادی در استان وجود دارد که هنوز ناشناخته مانده اند گفت: بسیاری از جوانان و یا افرادی که فضایی برای ارائه آثار خود ندارد همچنان ناشناخته مانده اند که برگزاری این گونه جشن‌ها میتواند به شناخت بهتر این استعدادها کمک کند.

درویش نژاد در ادامه افزود: استعدادهای جوان میتوانند با استفاده از تجربه پیشکسوتان هنر عکاسی در استان و آموزش‌های لازم از طریق انجمن عکاسان این هنر را در خودشان تقویت و آثار جدید با نگاه‌های نو خلق کنند.

وی با اشاره به اینکه داوری برگزاری جشنواره‌های عکاسی میتواند مسیر پیشرفت را برای بسیاری از هنرمندان هموارتر کند اذعان داشت: بسیاری از عکاسانی هم که در این حرفه مشغولند میتوانند با شرکت در این جشنواره‌ها خود را محک بزنند و نقاط قوت و ضعف خود را بیابند.

این مقام مسئول در بخش دیگی از صحبت‌های خود توضیح داد: با نگاهی به نمایشگاه و گفتگویی که با برخی از عکاسان این جشن داشتم به جرات میتوان گفت که عکسها از پختگی و عمق خوبی برخوردار بودند بسیاری از عکاسانی را که از گذشته می‌شناختم با اثار بسیار قابل قبولی در این دوره حضور یاقته بودند، انتخاب سوژه و حتی رنگ‌ها بسیار با دقت و ظرافت انتخاب شده بود.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی‌هرمزگان در پایان عنوان کرد: آنچه از برایند این نمایشگاه بدست می‌آیند رشد و ارتقا کیفیت هنر عکاسی در استان است که میتواند هنرمندان عکاس هرمزگانی را در کشور و یا عرصه بین المللی مطرح کند.

دبیر جشواره و رییس انجمن عکاسان هرمزگان نیز گفت: هدف از برگزاری جشن عکس هرمزگان حمایت از عکاسان جوان، کمک به رشد آنها و همچنین بالا رفتن سطح عکاسی استان با برگزاری نمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها است.

حسام الدین انصاریان دبیر انجمن عکاسان در مورد تاخیر در برگزاری این جشن ابراز داشت: این جشن به صورت هر ساله در تاریخ در تاریخ ۲۳ آذرماه تا اول دی ماه برگزار می‌شد که بدلیل مشکلات مالی و تامین نشدن زیرساخت‌های لازم اجرای آن به به این تاریخ موکول شد.

انصاریان اضافه کرد: از بین ۱۹۴۳ عکس ارسال شده به دبیرخانه جشن در سه بخش اصلی،موبایل و استعداد جوان تعداد ۲۷ اثر در بخش اصلی ۲۵ اثر در بخش موبایل و ۱۴ اثر در بخش استعداد جوان انتخاب شدند.

وی بیان کرد: تعداد داوران این دوره از ۵ نفر به ۳ نفر کاهش یافت که دلیل ان سیاست نگاه انتخاب آثار بصورت کیفی و همچنین افزایش تعداد شرکت کنندگان نسبت به سالهای پیش بوده است.

دبیر ششمین جشن عکس هرمزگان گفت: از حسام الدین رضایی عکاس ومدرس عکاسی برای نخستین بار به عنوان داور در این دوره از جشن استفاده شد و مدرسان دیگری مانند بهنام صدیقی و زانیار بلوری نیز در این دوره برای داوری حضور دارند  همچنین رییس انجمن عکاسان ایران سیف الله صمدیان نیز برای حضور در جشن دعوت شده است.

انصاریان تصریح کرد: امسال برای نخستین بار در بخش نگاه شخصی در جشن عکس ششم از سه خانوم برای برگزاری گارگاه دعوت و همینطور در بخش‌های مختلف از قبیل نگاه شخصی از عکاسان استانی نظیر اصغر بشارتی، منصور وحدانی، مهدی ناظری و… عکاسان هرمزگانی که در خارج از استان هستند سامی‌پولاد و نیلوفر فلکیان  دعوت شده که برنامه‌های از کانال‌های مختلف به هنرمندان و هنردوستان اعلام می‌شود.

رئیس  انجمن عکاسان هرمزگان مهمترین فعالیت‌های انجمن را در سال گذشته تجهیز  و بروز رسانی دفتر انجمن با کمک اداره ارشاد و همچنین دعوت از دکتر محمد خدادادی مترجم زاده رئیس گروه عکاسی دانشگاه هنر تهران و برگزاری نشست چهارشنبه‌ها بیان کرد.

دبیر ششمین جشن عکس هرمزگان در مورد برنامه‌های آینده انجمن عکس نیز بیان کرد: با کاشان و کرمانشاه برای برگزاری اردو‌های عکاسی رایزنی‌های لازم انجام پذیرفته که احتمالا زمان برگزاری اردو‌ها در بهار و حوالی اردیبهشت ماه خواهد بود همچنین در سال آینده مشاورانی برای عملکرد بهتر به انجمن اضافه می‌شودند. انصاریان در پایان خاطر نشان کرد: در روز آخر نمایشگاه ،اردوی عکاسی با حضور داوران و هنرمندان و هنردوستان در جزیره هرمز برگزار می‌شود.

گفتنی است، ششمین جشن عکس هرمزگان از تاریخ ۱۸ لغایت ۲۴ اسفند ۹۶ در فرهنگسرای طوبی برگزار می‌شود.

در حاشیه مراسم جشن عکس منصور نعیمی از هنرمندان پیشکسوت استان هر مزگان نیز  در گفتگو با ندای هرمزگان گفت: تاثیراتی که نمایشگاه جشن عکس و سایر مراسمات مشابه دارد به این مورد می توان اشاره کرد که  اجازه عرض اندام و معرفی هنرمندان داده می شود و چهره های جدید به جامعه عکاسی معرفی می شوند و برای آن ها فرصت سازی می شود.

لازم به ذکر است در این جشنواره یک اثر از آثار عکاس ندای هرمزگان "محمدعلی عطایی دریائی" جزو آثار برگزیده در نمایشگاه عکس سال هرمزگان انتخاب شده است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 2953
تاریخ :1396/12/23 ساعت 07:46:53
تعداد بازدید: 92
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی