گروه: شهرستان
شماره روزنامه:3073
تاریخ :1397/08/07 ساعت 09:40:27
تعداد بازدید: 47
تصويب 9 مصوبه همکاري توسط شوراي اسلامي استان؛ شوراهاي اسلامي راهگشاي دستگاه هاي اجرايي
email pdf word plus minus reset color
در راستاي استفاده بهينه از پايگاه هاي مردمي و توان برنامه ريزي و نظارتي شوراهاي اسلامي با حضور سه جانبه اعضاي شوراي استان، نماينده هرمزگان در شوراي عالي استان ها،مديرکل ميراث فرهنگي- گردشگري و صنايع دستي استان 9مصوبه و يک تفاهمنامه همکاري به امضاي طرفين رسيد.

عکس اصلی خبر

زينب نورالديني - نداي هرمزگان:

به گزارش نداي هرمزگان، در جلسه شوراي اسلامي استان که با حضور نمايندگان شهرستان هاي استان در شوراي اسلامي، دکتر برومند مديرکل ميراث فرهنگي- گردشگري و صنايع دستي استان و همچنين مجيد وفادار مديرکل حفاظت محيط زيست استان و قاسمي کارشناس محيط زيست هرمزگان که در محل دفتر شوراي اسلامي استان برگزار شد، رئيس شوراي اسلامي استان گفت: مبناي تشکيل شورا را ايجاد يک پارلمان محلي دولت گذاشته ايم تا هم بعنوان پل ارتباطي راهگشايي براي دستگاه هاي اجرايي وهم مطالبات واقعي مردم باشد

جمشيدخرمي گفت «زماني تصميم ها مي تواند موثر باشد که مطالبه اصلي را پارلمان محلي بتواند به تصميم گيران برساند.»

وي افزود: مشکلات از روستاها توسط شوراها احصاء شده در کارگروه ها پيگيري مي شود، ارتباط موثري که شوراها با مردم دارند قطعا گره گشا خواهد بود.

خرمي با اشاره به غفلت از ابنيه و آثار تاريخي استان تصريح کرد، بخش اعظم کتيبه تاريخي شهرستان بشاگرد در روستاي گازرگاه بشاکرد بدليل قرارگرفتن دررودخانه تخريب شده است.

وي خواستار تهيه يک سند چشم انداز گردشگري، ابنيه تاريخي و جاذبه هاي گردشگري استان شد و افزود: بايستي بازسازي ها اصولي باشد تا ماهيت آثار باستاني هنگام واگذاري به بخش خصوصي از بين نرود .

اخذ مجوز 16 آب شيرينکن موجب نگراني اعضاي شوراي استان شده

رئيس شوراي استان خاطرنشان کرد، روزي براي اينکه ساختمان هاي بندرعباس از دو طبقه به16طبقه برسد در شهرستان ميناب 40 دهنه چاه حفر شد و عاقبتش ايجاد فروچاله هايي شد که موجي از نارضايتي ها را به دنبال داشت و اينک مجوز16 آب شيرينکن در استان اخذ شده که بازهم مردم و شوراها را نگران کرده است اميدواريم احداث اين آبشيرينکن ها کاملا کارشناسي شده باشد و با شتابزدگي نباشد که در آينده شاهد فروچاله هاي دريايي يا مشکلات زيست محيطي نشود،فاصله ي اين آبشيرينکن ها بگونه باشد که که به اصالت زيست منطقه آسيب نرساند.

وي همچنين از نابودي حلزون هاي منطقه بکر گُهردو در اثر احداث آبشيرينکن ها خبرداد و اذعان کرد، نسل آينده بايد بداند که حلزوني که در گُهردو وجود دارد هيچ کجاي دنيا وجود ندارد.

در ادامه اين نشست سه جانبه، مديرکل ميراث فرهنگي -گردشگري و صنايع دستي هرمزگان تصريح کرد: ميراث فرهنگي استان مهجور مانده است و جوانان ما هويت شان را از دست داده اند.

 تمام پروژه هاي بلاتکليف تا پايان سال به سرانجام مي رسد

رضا برومند مديرکل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري هرمزگان، شناخت و معرفي آثار و پيوند جوانان با هويتشان را از جمله برنامه هاي اولويت دار خود معرفي کرد.

وي با اشاره به چشم انداز برنامه هاي دوران مديريتش ابراز کرد: 50 مورد کار مد نظر دارد که بايد انجام دهد

به گفته وي، تاپايان سالجاري تمام پروژه هاي بلاتکليف و متوقف شده به سر انجام خواهد رسيد.

برومند اذعان کرد: هويتي که شکل گرفته متاسفانه قوي نيست و براي استان بايد هويت جديد بسازيم.

مديرکل ميراث فرهنگي - گردشگري و صنايع دستي استان بر تسريع در روند تدوين سند آمايش سرزمين تاکيد کرد و افزود: متاسفانه ما برنامه سند توسعه پنجم نداشتيم در استان و با آغاز سند توسعه ي ششم ماهنوز سند آمايش سرزمين به دستمان نرسيده است اين در حالي است که براي آغاز طرح هاي گردشگري نيازمند تدوين اين سند هستيم

برومند گفت: تازمان آماده شدن سند آمايش سرزمين در زمينه ي صنايع دستي کارش را آغاز خواهد کرد و با همکاري شوراهاي اسلامي براي هرکدام از شهرستان ها جلسات اختصاصي در همان شهرستان برگزار مي شود و مشکلات و چالش ها با حضور شوراها در سه حوزه ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي بررسي خواهد شد.

برومند همچنين از توافق با شهرداري بندرعباس براي احداث يک تنل يا زيرگذر بزرگ خبرداد و گفت: بخشي از اين زير گذر جهت معرفي جاذبه هاي گردشگري و شخصيت هاي استان اختصاص خواهد يافت .

به گفته وي، در صورت تحقق احداث زير گذر ،ثبت و معرفي هويت استان در آن انجام خواهد شد

مديرکل ميراث فرهنگي - گردشگري و صنايع دستي استان ضمن تاکيد بر اينکه شهرستانها در عرض 2 ماه پروژه هاي خود را معرفي کنند تصريح کرد: طرح هاي گردشگري مربوط به محيط زيست تخصصي خواهد شد و گردشگري هدفمند مي شود.

وقتي ما مجوز نميدهيم مناطق آزاد از جاي ديگر مجوز مي گيرند

مديرکل حفاظت محيط زيست هرمزگان در ادامه اين جلسه گفت: محيط زيست استان 19 منطقه را تحت مديريت دارد ،بيشترين تالابهاي کشور که اکثرا تالابهاي دريايي همراه با پوشش جنگلي است متعلق به هرمزگان است و استفاده گردشگري دارد.

مجيد وفادار در مورد طرح جامع مديريت مطالعات محيط زيست گفت : طرح هاي مطالعاتي گنو و هماگ به پايان رسيده است و طرح مطالعاتي تالاب شور و شيرين ميناب و سيريک آغاز شده است

وفادار اظهار داشت ؛برخي مناطق استان با وجود زمينه گردشگري به دليل آلودگي گردشگران رغبتي به حضور نخواهند داشت.

وي افزود: تجربه هاي تلخي در مورد محيط زيست وجود دارد، پروژه هاي اجرايي از اصل بايستي آميخته با زنجيره محيط زيست باشد ولي مناطق آزاد خود را تافته جدا بافته مي دانند و زماني که ما به آنها مجوز فعاليتي نمي دهيم از جاي ديگر مجوز مي گيرند.

وفادار با توجه به حساسيت موضوع حفاظت از محيط زيست خواستار همراهي بيشتر رسانه ي ملي به مباحث زيست محيطي شد و افزود: احداث آب شيرينکن به روش هاي متعددي است در احداث آنها استفاده از تکنولوژي در جهت کاهش تلخ آب و تاثير منفي آن ضرورت دارد.

مديرکل حفاظت محيط زيست هرمزگان با اشاره به اعلام حق آلايندگي پارسيان، سيريک و لاوان خاطرنشان کرد: شش سال است که پيگير حق آلايندگي پارسيان هستيم .

در ابتداي اين گردهمايي، اعضاي شوراي اسلامي استان به نمايندگي از شهرستان هاي حوزه انتخابيه خود به ايراد سخن پرداختند و مهمترين مطالبات مردمي شهرستانها را برشمردند.

مدني رئيس شوراي اسلامي شهرستان بستک، در ظاهر مهمترين وزارتخانه وزارت نفت محسوب مي شود اين در حالي است در آمدي که تخت جمشيد حضرت حافظ و سعدي براي کشور داشته اگر از گذشته تاکنون محاسبه گردد قابل مقايسه با هزاران چاه نفت نيست، چاه هاي نفت روزي خشک خواهد شد ولي تخت جمشيد بعنوان ميراث ملموس درآمد و اعتبار خواهند بود بنابراين ضرورت دارد نسبت به ميراث فرهنگي -گردشگري و صنايع دستي توجه ويژه اي داشته باشيم ،با احصاء توانمندي ها و امکانات هدفگذاري و برنامه ريزي ها بارويکرد جديدي انجام شود ،در هرمزگان با توجه به همه ي ظرفيتها ؛دريا بايد محور گردشگري باشد

منصوري نماينده شهرستان بندرلنگه در شوراي اسلامي استان نيز گفت: معماري سنتي هرمزگان رو به فراموشي است اين در حالي است که بسياري از کشورها براي حفظ هويت خود براي ساخت بناهايشان معماراني از بندرلنگه مي برند ،ما در اين شهرستان ابنيه تاريخي ارزشمندي داريم انتظارمان اين است که حداقل وضع موجودمان حفظ شود ،قلعه هاي تاريخيمان شناسنامه دار شوند، از ظرفيت جزاير در جهت افزايش گردشگري استفاده شود و در ثبت داشته هايمان اقدام شود تا از ذهن مردم نرود.

احساني نماينده شهرستان بشاکرد در شوراي استان هم بيان داشت : در شهرستان بشاکرد عليرغم وجود ميراث فرهنگي و تاريخ و تمدن کهن و موقعيت گردشگري متاسفانه همچون ديگر ادارات ميراث فرهنگي هم متولي در اين شهرستان ندارد و مورد بي مهري قرار گرفته است قلعه ي تاريخي گوهران در معرض خطر تخريب قرار دارد بايد تا قبل از فروپاشي آن اقدام شود، شهرستان بشاکرد اولين مسجد تشيع استان را که قدمتي چند صد ساله دارد در خود جاي داده است.

مجيدي ديگر عضو شوراي اسلامي استان افزود: پارسيان علاوه بر سواحل زيبا داراي زمين هاي مستعد گردشگري است، اين شهرستان 80 کيلومتر ساحل دارد و براي پنج روستا نقطه گردشگري تعريف شده است، مردم ما در زمينه  عدم همکاري متوليان امر در اخذ مجوز گردشگري گلايه مندند؛ سرکوه پارسيان نقطه ي بکر گردشگري است که با هجوم پتروشيمي اين مکان گردشگري آلوده شده است.

زمينه هاي گردشگري ايجاد شده بايد در اختيار بوميان هرمزگان باشد و مردم ما منتفع شوند اين درحالي است که برخي نقاط گردشگري به بخش خصوصي غير بومي واگذار شده بوميان حتي اختيار استفاده از آن را ندارند ،25 اثر تاريخي در اين شهرستان وجود دارد که هنوز ثبت نشده است ،يکي از مشکلاتمان در کوشکنار محيط زيست بوشهر است که مزاحم سرمايه گذاري بوميان است

منصور نژاد نماينده بندرخمير در شوراي اسلامي استان هم گفت: حضور دکتر برومند در هرجايي به پشتوانه تجاربش موجب تحول شده است ،مي طلبد که در جايگاه فعلي تيز نگاه ها را عوض کرده و موجب تحول شود ،نفت درآمد پايداري نيست ظرفيتهاي خرد موجود در سواحل شناسايي وجهت بهره وري بيشتراقدام شود .

لقماني نماينده جزيره ي ابوموسي در شوراي استان نيز گفت: نگاه ها به ابوموسي ملي و بين المللي است اقداماتي در مرحله ي زيرساختي انجام شده و در برخي جاها اعتباراتي گذاشتيم ولي عملا براي گردشگري اقدامي نشد باوجود اينکه نمي توان صنايع را به آنجا برد تنها راه جاذبه ؛ايجاد گردشگري دريامحور است .

حسن حاجي زاده نماينده شهرستان سيريک در شوراي اسلامي استان گفت: يکي از شهرهاي گردش پذير هرمزگان شهرستان سيريک است که نوروز امسال پس از جزاير قشم و کيش و بندرعباس بيشترين تعدادگردشگران را داشته است ،اين شهرستان بهترين سواحل ماسه اي کشور را داراست و وجود تالاب بين المللي و شگفت انگيز آذيني موجي از گردشگران را همه ساله روانه اين شهرستان مي کند اما زير ساختهاي گردشگري پاسخگوي ظرفيتهاي گردشگري و مردم نيست ، در شهر سيريک منطقه اي بنام شهر سوخته وجود دارد که آثار آن بالغ بر 800 سال قدمت دارد و بسياري بدنبال سوء استفاده و حفاري شبانه اين منطقه شده اند لازم است اين منطقه بطور ويژه مورد اهتمام قرار بگيرد

کيانوش جهانبخش نماينده هرمزگان در شورايعالي کشور و عضو شوراي اسلامي شهرستان بندرعباس هم خاطرنشان کرد: هرمزگان اگر در کشور معرفي مي شود بواسطه ي هنر و هويت آن است؛اشتغال استان ما اشتباه به سمت توسعه صنعتگري رفته در حاليکه بيشتر ظرفيت استان گردشگري است ،اگر 10% اين اعتباراتي که در بخش صنعت هزينه شده در بخش گردشگري استان هزينه مي شد وضعيت اقتصادي مردم به گونه ديگري بود زيرا صنايع پولشان به جيب مردم نمي رود ولي اگر حتي يک سطل ماست توسط يک گردشگر خريداري شود ماليات و اعتبار آن به جيب مردم مي رود، اگر بخواهيم شهر و روستاهايمان پيشرفت کند بايد همراه ميراث فرهنگي و گردشگري استانمان باشيم .

شايان ذکر است در پايان اين جلسه که بيش 5 ساعت به طول انجاميد مصوبه و يک تفاهمنامه همکاري با هدف استفاده از پايگاه مردمي شوراهاي اسلامي ما بين حفاظت محيط زيست و شوراي اسلامي استان به امضاي رسيد.

تهيه و تنظيم سند چشم انداز ،کمک به تخصيص اعتبارات براي شناسايي و مرمت بناهاي تاريخي ،تشکيل کارگروه کارشناسي گردشگري براي مجموعه ي شورا را مي توان بخشي از اين مصوبات قلمداد کرد.up email pdf word plus minus reset color
گروه: شهرستان
شماره روزنامه: 3073
تاریخ :1397/08/07 ساعت 09:40:27
تعداد بازدید: 47
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی