گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:2994
تاریخ :1397/03/22 ساعت 10:09:30
تعداد بازدید: 34
دیگران از تاریخ درس دیگری می گیرند
email pdf word plus minus reset color
به بهانه اخبار منتشر شده در خصوص فروش زمین های جزیره کیش به اتباع خارجی، چند مطلب لازم به گفتن است

عکس اصلی خبر

کاظم گلخنی

این روزها آب کردن زمین  برای برخی مثل آب خوردن است.

حدود چند سالی است که زمین خواری ، فولاد خواری ،ساحل خواری و اخیرا کیش خواری در سبد غذایی برخی نهادینه شده است .

البته قصه این ویژه خواری ها، مربوط به امروز و دیروز نیست و مثل باقی افتخارتمان، عمری قدمت تاریخ دارد و خوردن این قبیل ویژه خواری لذیذ مسبوق به سابقه هست و در تاریخ ما بکرّات ثبت شده است.

شاید هم زمین خواران کیش، چند برگی از  تاریخ هرمزگان را در این مورد خوانده اند. مثلا در دوران قاجار ، حضرات ویژه خوار، چندین و چند بار گمرکات و تشیکلات بندری بندرعباس را به عمانی ها کرایه دادند که البته در دوران قجری امری غریب نبوده است.

در تاریخ ملوک هرمز نیز آمده که وقتی مغولان  به هرمز قدیم (یک فرسخی میناب کنونی ) پایتخت ثروتمند  ملوک، نزدیک می شوند، سلطان ایاز در یک معامله نقدی، جزیره هرمز را از حاکم کیش خریداری و کل پایتختش را به این جزیره امن منتقل می کند.

حاکمان کیش بعدها متوجه می شوند که روز به روز بر حشمت و جلال جزیره هرمز(هورموز) افزوده می شود و کیش در شرایط کسادی قرار می گیرد با دوری جستن از گفتمان سیاسی، گزینه جنگ را روی میز قرار داده، رشته جنگ هایی را با ملوک هرمز ترتیب می دهند که نهایتا این رقابت ها  به وقت اضافه کشیده می شود  و دست آخر کیشی ها دست خالی و بی حاصل، آوردگاه نبرد را ترک می کنند.

اما گل سرسبد جزیره خواری،مربوط به دوران قجر است.

در دوران ناصرالدین شاه،وقتی حاکم فارس قلعه ای را از یاغیان باز می ستاند، شاه هم به جای اینکه مدالی یا لوح تقدیری به جناب علی محمدخان قوام بدهد، سند شش دانگ جزیره کیش را تقدیم جناب قوام حاکم فارس می کند.

حاکم هم با توجه به وجود آب شیرین و صید مروارید در جزیره، مالیات خفنی از ساکنان جزیره می گرفته وبا آنها کلی کیف می کرده و صداش هم در نمی آورده، تا اینکه چند دهه بعد در دوران احمد شاه قاجار، جناب میرزا ابراهیم خان قوام نوه جناب قوام ، یواشکی جزیره کیش را با همه مشاعات به محمدرضا خان سطوه پسر صولت الملک، حاکم بستک به قیمت
 25 هزار تومان ناقابل نقدا می فروشد.

البته این جناب قوام»نوه» زرنگ تشریف داشته و چون دولت قاجار مثل همین دولت وقت اعلام می کند که همه ولایات اعم از تیول و خاصه و غیره باید به  مرکز مالیات سالیانه پرداخت کنند، در سند فروش شرط می گذارد که با وجود فروش جزیره، اما مالک وظیفه دارد سالانه مبلغ هشتصد تومان مالیات به شیراز، کارت به کارت کند.

خلاصه، این که یهویی یک نفر، هوس فروش زمین جزیره کیش به کله اش میزنه، مثل فروش ساحل و فولاد و آلومینیوم... با توجه به آنچه گذشت یحتمل از تاریخ جزیره و منطقه کم و بیش اطلاعاتی در مورد اجاره و فروش و...بدست آورده اند.

در مجموع میشه گفت که برخی از تاریخ بر عکس ما، درس خوب و  دیگری»عبرت» می گیرند و از آن کلی «کاسب» می شوند!


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 2994
تاریخ :1397/03/22 ساعت 10:09:30
تعداد بازدید: 34
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی