گروه: تاریخی
شماره روزنامه:2775
تاریخ :1396/04/18 ساعت 09:13:45
تعداد بازدید: 4848
تیشه ای به ریشه فرهنگ و هویت
email pdf word plus minus reset color
خانه ی احمدی واقع در بخش مرکزی شهرستان بندرعباس و یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران توسط افراد ناشناس و شبانه تخریب شد.

عکس اصلی خبر

ندای هرمزگان-محمدرضا قنبرپور

این بنا یکی از آثار تاریخی شهر بندرعباس  به شمار می آید که در دوره قاجاریه توسط شخصی به نام حاج احمد گله داری بنا شده است. اثر تاریخی مذکور تحت شماره 8509 در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است.

معاونت میراث فرهنگی استان هرمزگان گفت: تخریب اثر بدون مجوز بوده است و شهرداری ، میراث فرهنگی استان و نهاد های دیگر  هیچ دخالتی  نداشته اند و مجوزی را صادر نکرده اند.این اقدام از سوی افراد ناشناس توسط مالک یا مالکین صورت گرفته است.

وی افزود: 13 تیر ماه تخریب ها شروع شد، با پیگیری  و واکنش به موقع یگان حفاظت از ادامه روند تخریب جلوگیری شد. اما 16تیرماه طبقه ی دوم این اثر توسط افرادی ناشناس شبانه تخریب شد که با پیگیری مردم و هماهنگی با نیروی انتظامی یک نفر از متخلفین دستگیر و تحویل مراجع قانونی شد.

مختاری ادامه داد: بیش از 41 پروژه مرمتی در استان با بودجه ای بالغ بر 4 میلیارد تومان در دستور کار قرار دارد و بعضا  در مرحله اجرا قرار  دارد ، اما افراد سود جو بدون در نظر گرفتن  هزینه هایی که می شود به اقداماتی از این دست مبادرت می کنند.

 در مورد خانه احمدی  مالک حق تخریب  نداشته است فقط اجازه بازسازی  بنا به همان شکل  اولیه را داشته است.

این مقام مسئول  بیان داشت: از تمامی مردم و کسانی که به فرهنگ و تاریخ استان اهمیت می دهند خواهشمند هستیم  در صورت مواجه شدن با موارد مشابه سریعا با یگان حفاظت یا نیروی انتظامی تماس بگیرند و آن ها را مطلع سازند. سازمان میراث فرهنگی نیز برخورد با خاطیان را در اولویت قرار خواهد داد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: تاریخی
شماره روزنامه: 2775
تاریخ :1396/04/18 ساعت 09:13:45
تعداد بازدید: 4848
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی