گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3077
تاریخ :1397/08/13 ساعت 08:50:10
تعداد بازدید: 84
بهره برداري از پروژه هاي آبرساني در شرق هرمزگان
email pdf word plus minus reset color
در مراسمي با حضور استاندار هرمزگان از چند پروژه عمراني در شهرستان سيريک و جاسک بهره برداري شد.

عکس اصلی خبر

استاندار در سفر دو روزه به سيريک و جاسک از چند پروژه از جمله آبرساني بهره برداري کرد.

يکي از پروژه هاي بزرگ بهره برداري شده، خط دوم انتقال آب به شهر جاسک بود که اين خط به طول 20 کيلومتر و با اعتباري بالغ بر 250 ميليارد ريال احداث شده است.

از ديگر پروژه بهره برداري شده مي توان به آبرساني و فاز دوم  آب شيرين كن سه هزار مترمكعبي شهر سيريك در مجموع  با اعتبار 135 ميليارد ريال به بهره برداري رسيد.

استاندار هرمزگان با اشاره به اينکه آب شيرين کن سيريك يکي از پروژه هاي مهم آب استان است، گفت: با بهره برداري از اين پروژه به ظرفيت سه هزار مترمكعب در شبانه روز كه دو برابر نياز آبي اين شهرستان است، ديگر دغدغهاي براي تامين آب شهر سيريک نداريم.

«فريدون همتي» با اشاره به هزينه بالاي توليد آب شرب و اهميت مصرف بهينه آن، افزود: در حال حاضر هر متر مکعب آب خريداري شده از سرمايه گذار بخش خصوصي 3600 در حالي که آبفاي استان هر متر مکعب آب را به قيمت 500 تومان در اختيار مردم قرار مي دهد که شايسته است شهروندان حساسيت لازم در مصرف بهينه نعمت آب شرب داشته باشند.

وي اظهار داشت: امسال يکي از بدترين سالهاي آبي را پيش رو داشتيم, اما خوشبختانه با تلاش مسولان آب استان بويژه مهندس قصمي مديرعامل آبفاي هرمزگان، مشکلات و چالش هاي حوزه آب بسيار خوب مديريت شد.

همتي همچنين به وضعيت منابع آبي شهر بندرعباس در تابستان امسال اشاره کرد و گفت: نياز آبي شهرستان بندرعباس 2500 ليتر بر ثانيه است درحالي كه ميزان آب توليدي در تابستان امسال  1600 ليتر بر ثانيه بود كه علي رغم كمبود آب به ميزان 900 ليتر بر ثانيه، با همت آبفاي استان و همراهي و آگاهي مردم، تنش آبي جدي نداشتيم. وي در پايان، بر ضرورت استفاده از تكنولوژي شيرين سازي آب دريا در شهرهاي ساحلي تاكيد كرد و گفت: با استفاده از اين ظرفيت براي تامين آب شرب ، مي توان از آب سد ها در بخش كشاورزي استفاده کرد.  مديرعامل آبفاي هرمزگان با اشاره به افتتاح خط دوم انتقال آب به جاسک، هدف از اجراي اين طرح را افزايش ظرفيت منابع آبي شهر جاسك، توسعه  اجتماعي ، فرهنگي و اقتصادي اين شهر، افزايش سطح بهداشت عمومي و توسعه صنايع شهرستان جاسك بيان كرد.

امين قصمي گفت: اين طرح شامل اجراي خط انتقال آب  به طول 19 هزار و 80 متر، احداث جاده دسترسي به طول 10 هزار و 500 متر  و احداث 30 عدد حوضچه درون و برون شهري است و با اعتباري معادل 250 ميليارد ريال عملياتي شده است.

وي افزود: با اجراي اين طرح، آب شرب مورد  بندر جاسک،  روستاهاي مسير خط انتقال دوم و ناحيه نظامي (ناوگان دريايي جنوب) تامين مي شود.

به گفته قصمي؛ در حال حاضر آب مورد نياز اين شهر از سد جگين –جاسك با دبي 120 ليتر بر ثانيه تامين مي شود و ظرفيت توليد خط انتقال جگين-جاسك 700 ليتر بر ثانيه است. وي در ادامه افزود: ظرفيت سد جگين 300 ميليون مترمکعب است که به عنوان ظرفيتي آزاد صرفا براي شرب طراحي شده است. وي اضافه کرد: با مطالعات اقتصادي انجام شده، قيمت تمام شده اجراي خط دوم انتقال آب پاک از سد جگين به جاسک نسبت به احداث آب شيرين کن در منطقه پايين تر بود و احداث خط دوم به عنوان ظرفيتي پايدار مشکلات قطعي آب شهروندان جاسک را مرتفع مي کند.

مديرعامل آبفاي استان در ادامه در خصوص طرح آبرساني جگين – جاسك به عنوان يكي از بزرگترين طرح هاي آبرساني کشور نيز اظهار داشت: اين طرح با هدف تامين آب به ميزان 14.5 ميليون متر مكعب در سال اجرايي شده است.

 وي گفت: حجم عملياتي اين طرح شامل؛ احداث اسکله و آبگير، ايستگاه پمپاژ ،تصفيه خانه آب به ظرفيت350 ليتر بر ثانيه، 124 كيلومترخط انتقال آب،خط انتقال برق به طول 60 كيلومتر و احداث مخازن به حجم 20 هزار مترمكعب است.

به گفته قصمي؛ اعتبار هزينه شده اين طرح دو هزار و 97 ميليارد ريال بوده است.

وي در پايان تصريح کرد: با بهره برداري از اين طرح ملي و ظرفيت هاي ايجاد شده، امکان تامين آب به ميزان 500 ليتر بر ثانيه جهت توسعه صنايع شهرستان جاسک فراهم مي شود.

مديرعامل آبفاي هرمزگان همچنين با اشاره به آب شيرين كن سه هزار مترمكعبي شهر سيريك گفت:  اين پروژه با هدف ايجاد منابع آبي پايدار در شهرهاي سيريك و گروك و با اعتبار90 ميليارد ريال اجرا شده است. امين قصمي افزود: فاز اول پروژه آب شيرين كن سيريک به ظرفيت 1500مترمکعب درشبانه روز از ابتداي خرداد ماه سال 96 راه اندازي شده است كه در حال حاضر با بهره برداري از فاز دوم آن و ايجاد ظرفيت نهايي سه هزار مترمكعب در شبانه روز،  نياز آبي شهرهاي سيريک و گروک تامين مي شود.

وي تصريح كرد: تامين آب شهر سيريك و اتمام پروژه آب شيرين كن 3 هزار مترمكعبي مطالبه جدي و به حق مردم اين شهر بود كه سرانجام  با تلاش شبانه روزي مجموعه آبفا و سرمايه گذار اين پروژه فاز دوم آن نيز بهره برداري شد .

قصمي: بابت تاخير در اتمام آب شيرين كن سيريك از مردم عذرخواهي مي كنم.

مهندس قصمي اضافه كرد: بابت تاخير ناشي از مشكلات مالي و فني پيش آمده در اتمام اين پروژه، صميمانه از مردم شهر سيريك عذرخواهي مي كنم و اميدواريم كه اين پروژه در كنار ساير خدمات دولت، بر مردم اين شهر مبارك باشد.  وي در ادامه گفت: همچنين در اين مراسم پروژه آبرساني شهر سيريك شامل اجراي خط انتقال آب به طول 6 کيلومتر، احداث 2 باب مخزن به حجم 1500 مترمکعب، احداث ايستگاه پمپاژ آب با ظرفيت 90 ليتر بر ثانيه و ساختمان بهره برداري با اعتباري برابر 45 ميليارد ريال بهره برداري شد.

مديرعامل آبفاي استان در خصوص وضعيت منابع آبي شهرستان سيريك اظهار داشت: نياز آبي اين شهر 2 هزار و 500 مترمکعب در شبانه روز است كه خوشبختانه با بهره برداري از آب شيرين كن سه هزار متر مكعبي اين شهرستان مشكل کمبود آب در شهرهاي سيريك و گروگ مرتفع شده است. به طوري كه هم اكنون ميزان آب توليدي بيش از نياز آبي شهرستان است. 

قصمي افزود: شهرستان سيريك داراي 2 هزار و 571 مشترك مي باشد كه يك هزار و 720 مشترك در شهر سيريك و 851 مشترك نيز در شهر گروگ از خدمات آبرساني آبفاي سيريك بهره مندند.

فرماندار شهرستان سيريک با تصريح بر اينکه پروژه هاي تامين آب از جمله خدمات بزرگ و ماندگار دولت است، گفت: بهره برداري از آب شيرين کن سيريک علي رغم مشکلات پيش رو، قابل تحسين است.

وي همچنين ضمن قدرداني از مديريت مهندس قصمي مديرعامل آبفاي هرمزگان در تامين آب اين شهرستان، تلاش شرکت سرمايه گذار اين پروژه را نيز قابل تقدير بيان کرد.

در اين سفر همچنين عمليات احداث هنرستان 12 کلاسه علوم و فنون دريايي جاسک، با حضور استاندار هرمزگان آغاز شد.

اين هنرستان در زيربناي دو هزار و 200 متر مربع و با اعتباري بالغ بر 90 ميليارد ريال ساخته مي شود.

در ادامه سفر استاندار هرمزگان به جاسک، فعاليت رسمي شهرداري ليردف در اين شهرستان آغاز شد.

استاندار هرمزگان همچنين از پروژه هاي توسعه فرودگاه جاسک، روند ساخت بيمارستان 64 تخت خوابي، مزارع پرورش ميگوي يکدار، سد گابريک و بندر گوکسر بازديد به عمل آورد.

همچنين در سفر استاندار هرمزگان به شهرستان سيريک، مزارع پرورش ميگوي اين شهرستان به بهره برداري رسيدند. اين مزارع با ظرفيت توليد 600 تن ميگو در سال، در زميني به مساحت 200 هکتار احداث شده اند و براي 80 نفر اشتغالزايي داشته اند. همچنين با حضور استاندار هرمزگان عمليات اجرايي چهار پروژه عمراني در شهرستان سيريک آغاز شد.

اين پروژه ها شامل مدرسه استثنايي روستاي بماني با هزار و 200 متر زيربنا و اعتبار دو ميليارد و 800 ميليون تومان، دبستان شش کلاسه روستاي کندال، تقاطع غيرهمسطح ورودي شهر بندرسيريک به طول سه کيلومتر و با اعتبار 120 ميليارد ريال و بلوار شمالي شهر بندرسيريک هستند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3077
تاریخ :1397/08/13 ساعت 08:50:10
تعداد بازدید: 84
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی