گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3134
تاریخ :1397/11/14 ساعت 09:18:24
تعداد بازدید: 38
بـررسي شـعر هـرمزگان
email pdf word plus minus reset color
شعر امروز هرمزگان شعر پويايي است چرا که در همه نقاط و نه تنها در شهرستان ها بلکه در آبادي ها هم اين چراغ روشن است.

عکس اصلی خبر

به گزارش روابط عمومي حوزه هنري استان هرمزگان جلسه «بررسي جايگاه شعر هرمزگان در چهل سال اخير، توانمندي ها و آسيب ها» توسط واحد آفرينش هاي ادبي با حضور جمعي از شاعران استان و دوستداران شعر و ادب در سالن اجتماعات حوزه هنري برگزار گرديد.

در ابتداي جلسه مسئول واحد آفرينش هاي ادبي حوزه هنري استان، ضمن خوشامدگويي به حاضرين هدف اصلي اين نشست ادبي را بررسي و شناخت بيشتر فضاي شعر هرمزگان، از گذشته تا اکنون برشمرد و از همه شاعران حاضر خواست تا با مشارکت در بحث، در اين نشست فضاي گفتگو محوري را ايجاد نمايندکه بشود از نتايج گفتگو براي اتفاقات آينده بهره برد.

عبدالحسين انصاري، مسئول انجمن شعر حوزه نيز ضمن قدرداني از حضور استاد علي رضايي؛ شاعر، اديب و پژوهشگر سرشناس استان، جايگاه و نقش تاثيرگذار ايشان را در بسياري از اتفاقات ادبي استان و به ويژه شکل گيري کنگره شعر و قصه جوان بندرعباس در سالهاي انتهايي دهه هفتاد ستود و اشاره داشت که در گذشته شعر هرمزگان شاهد ظهور شاعران مطرحي چون ابراهيم منصفي بوده که بومي سروده هاي آنها همچنان نيز از جايگاه ويژه اي در بين مردم برخوردار است. وي با بيان برخي ديگر از ويژگي هاي شعر بومي استان اين پرسش را مطرح نمود که چرا همانند گذشته ديگر شاهد ظهور شاعران بومي سراي شاخص نيستيم؟!

مهدي عارفه نيز ضمن بيان سخناني در مورد ويژگي هاي عصر حاضر اين پرسش را مطرح نمود که با وجود تشتت موجود در جهان معاصر آيا ميتوان براي شعر يک رفتار يا مانيفست خاص درنظر گرفت؟! و آيا به طور کل براي هنرمند و شاعر ميتوان رسالتي به عنوان تعهد به خويش يا جامعه در نظر گرفت؟!

اميرحسين والا از ديگر شاعران حاضر، در بخشي ديگر از برنامه ضمن بيان تفاوت هاي ماهيتي انجمن هاي شعر در دهه هاي هشتاد و نود و همچنين متفاوت شدن نوع ارتباط شاعران با انجمن هاي شعر و حتي با خود در جامعه ادبي اين پرسش را مطرح کرد که با توجه به اين شرايط جايگاه و آينده ادبيات هرمزگان را چگونه مي توان ارزيابي کرد؟!

در ادامه برنامه استاد علي رضايي ضمن بيان مواردي از سابقه شعر هرمزگان به ويژه سالهاي پاياني دهه چهل به نقش موثر جشن هاي فرهنگ و هنر آن سالها بر شاعران بندرعباس، ميناب و بستک اشاره کرد و افزود: در آن دوره فضاي شعر بسيار پررنگ بود و در بسياري از جلسات از مقامات اداري تا مردم عادي و کسبه و اقشار مختلف در جلسات شعر به ويژه جلسات شعر ميناب شرکت داشتند.»

ايشان بيان داشتند که در گذشته بيشتر شعرخواني از اشعار همه شاعران کشور صورت مي گرفت تا سرايش شعر خود شاعران و حتي ديده مي شد که فردي ترک زبان، اشعاري از شهريار را در جلسه شعر مي خواند و با استقبال حاضرين نيز روبه رو مي شد.

ايشان با تنوير شرايط آن سال ها، آن فضا را به بارش ابرهاي بهاري تشبيه کردند و در قياس با امروز بيان داشتند: «آن زمان مانند فضاي امروز مستمر نبود و اگر اين استمرار وجود داشت تک و توک در بين شاعراني مانند منصفي و کرمي بود که جدي تر کار را دنبال مي کردند.»

ايشان در ادامه به تاثير متقابل ادبيات و سينما و نقش «سيدحسن بني هاشمي» پرداختند و اشاره کردند که بني هاشمي در کنار کيانوش عياري و عباس کيارستمي از جلودار هاي سينماي آزاد بودند که منصفي به واسطه آشنايي با بني هاشمي، معطوف سينما و موسيقي بود و کرمي جدي تر پيگير ادبيات.

استاد رضايي با بيان برخي از ويژگي هاي انجمن هاي ادبي استان هرمزگان بعد از انقلاب اشاره داشتند که انجمن شعر با حضور افرادي چون خانم شجيعه شجاع علوي، خانم پروانه بياباني و آقاي منصور ضميري از رودان و... شکل منسجم تري به خود گرفت که شکل گيري انجمن سبب شد که متوجه شويم که شعر در جامعه کاملا جريان دارد ولي هنوز در برخي نقاط ديده نشده و فرصت عرضه نيافته است.

ايشان افزودند که جلسات شعر با شروه خواني شروع گرديد و بعد سبب ساز آشنا شدن با شاعراني چون فائز بستکي، غيرت بستکي و ... گرديد که البته از ديگر شاعران استان هم شعرهايي خوانده مي شد.

اين پژوهشگر برجسته اضافه کرد که اگرچه در آن زمان نگاه ها بيشتر کلاسيک بود اما جلسات و شب شعرهايي که برگزار مي شد نشان مي داد که زمينه براي گفتن فراهم است ولي براي عرضه هنوز عرصه کافي وجود ندارد. استاد علي رضايي تاکيد کردند که انسجامي که امروز در انجمن هاي شعر و روند فعاليت هاي شاعران وجود دارد آن زمان وجود نداشت اما بايد تاکيد کرد که شعر به همين سهولت و راحتي به نقطه کنوني نرسيده است و فضاي امروز مرهون آن تلاش هاست.

در بخشي ديگر از اين نشست، غلام اميني از شاعران ميناب با بيان برخي ويژگي هاي شعر بومي استان ضمن بيان اين پرسش نخست خود که چرا شعرهاي بومي گذشته در بطن جامعه زمزمه مي شدند اما شعرهاي امروزي به درون جامعه نفوذ نمي کند؟! اين سوال را مطرح کرد که آيا تعدد انجمن ها خوب است يا خير؟!

استاد علي رضايي نيز ضمن نام بردن از هنرمنداني از استان بوشهر که همجوار هرمزگان است به بزرگاني از اين استان در زمينه داستان و شعر مانند رسول پرويزي، صادق چوبک، علي باباچاهي و منوچهر آتشي

به عنوان هنرمندان شاخص کشوري اشاره داشتند اين پرسش را مطرح کردند که با وجود همسايگي ما با استان بوشهر آيا ما نيز اين توانمندي را داريم که هنرمنداني چنين شاخص به کشور معرفي کنيم؟

در ادامه برنامه حاضرين هر کدام به بيان ديدگاه خود و پاسخ به سوالات مطرح شده پرداختند تا در بخش پاياني استاد علي رضايي ضمن جمع بندي سخنان خود اعلام کردند: «من به عنوان معلم ادبيات ميگويم که هرمزگان توانمندي شاخص شدن را دارد اما بايد ديد چرا اين اتفاق نمي افتد و تا کنون نيفتاده است؟!» ايشان با بيان اينکه رمز موفقيت «گزينه گويي» است، افزودند: شاعر نبايد با جريان هاي مختلف درگير شود و مکث او در عدم حضور در تمام اتفاقات موجب کشف و جهش مي شود.

ايشان بازگشتن به فرهنگ مردمي را يکي ديگر از رمزهاي موفقيت خواندند و اشاره داشتند که شخصيت تاثيرگذاري چون صادق هدايت در داستان، دست به انتشار فرهنگ عامه مردم ايران

مي زند و فرد بزرگي چون شاملو در شعر، کتاب کوچه را با آن تلاش ستودني منتشر مي کند. اين دو بزرگ در فرهنگ عامه به خوبي ورود کردند و خود نيز از آن بهره بسيار بردند.

ايشان ضمن بر شمردن ويژگي هاي شعر اخوان او را فرزند خلف شعر نيمايي خواندند که توانسته است سبک وزين خراساني را در شعر نو ثابت کند.

استاد رضايي اين پرسش را مطرح کردند که حال ما به عنوان بومي سرا چقدر اين نکات را در شعر خود ديده ايم؟!

ايشان افزودند برخي از داشته هاي خود خبر ندارند اما انتظار دارند زبان شان ماندگار شود. استاد علي رضايي يکي از ضروريات شعر را عمق بخشيدن به فضاي دروني دانستند و عنوان کردند ما که با ساختار بيروني آشنايي داريم و کلمات در دسترس ما هستند؛ ما که معماري شعر را بلديم حال ديگر در دست ماست که ديوار پادگان را بالا بياوريم يا مسجد شيخ لطف الله را...

استاد علي رضايي با اشاره به موفقيت کتاب «مي خوش» سروده عبدالحسين انصاري در جشنواره شعر فجر عنوان کردند امروز دوره پرش است. بايد بيت گريز به سراغ شاعران بيايد و بهترين راه بازگشتن به سوي مردم است.

در بخش پاياني برنامه شاعران به سرفصل هايي چون

تاثير مهاجرت بر شعر هرمزگان، شعر سپيد هرمزگان، تغزل در هرمزگان و چشم انداز شعر انقلاب پرداختند و تاکيد کردند که اگرچه به دليل قرارگيري در اين اتفاق نميشود به طور دقيق مساله شعر اين چهار دهه را بررسي کرد اما ميتوان اشاره نمود که شعر در همه ابعاد در اين فضا رشد کرده و حرکت پلکاني داشته است. شاعران در اين نشست تاکيد کردند که شعر هرمزگان شعر پويايي است چرا که در همه نقاط و نه تنها در شهرستان ها بلکه در آبادي ها هم اين چراغ روشن است اما همچنان نگراني هايي وجود دارد

در بخش پاياني بررسي جايگاه شعر هرمزگان؛ انوشيروان پيشدار، رييس حوزه هنري استان با بيان اين اصل که حوزه هنري شرايط مناسبي را براي فعاليت هاي هنرمندان فراهم کرده است تاکيد کردند که کار بايد به دست خود هنرمندان سپرده شود.

ايشان ضمن قدرداني از حضور همه شاعران و هنرمندان در اين جلسه، عنوان کردند حوزه هنري تاکيد دارد که با تمرکز زدايي خوب است چنين جلساتي در شهرستان ها برگزار شود. ايشان همچنين بيان داشتند با توجه به توانمندي هايي که در شهرهاي ديگر استان مانند ميناب، رودان، جاسک، بستک و حاجي آباد وجود دارد لازم است واحد آفرينش هاي ادبي بيشتر روي شعر بومي کار 
کند.

رييس حوزه هنري استان هرمزگان در بخش پاياني سخنان خود اشاره کردند که اميدواريم سال نود و هشت همگان شاهد حضور پررنگ تر شعر و ادبيات در سراسر استان هرمزگان باشيم.

پس از پايان اين سخنان لوح سپاسي از سوي انوشيروان پيش دار، رياست حوزه هنري به استاد علي رضايي براي سالها حضور در فضاي شعر و ادب هرمزگان و حمايت از شاعران جوان تقديم گرديد و از عبدالحسين انصاري، رييس انجمن شعر حوزه هنري نيز تقدير شد.

قابل ذکر است در پايان برخي از شاعران حاضر در جلسه همچون خانم سلماسي، آقاي اميني، خانم پرسمان، خانم گل بيدي و ... به خوانش اشعاري از خويش پرداختند که غالب اشعار خوانده شده بومي يا ترکيب زبان بندري - فارسي بود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3134
تاریخ :1397/11/14 ساعت 09:18:24
تعداد بازدید: 38
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی