گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3072
تاریخ :1397/08/05 ساعت 09:18:32
تعداد بازدید: 57
چند جمله براي تروفوي گدار!
email pdf word plus minus reset color
«حالا که او مُرده، هيچکس مراقب تو نخواهد بود». اين جمله را آن ماري مويل به ژانلوک گدار گفت هنگاميکه فرانسوا تروفو در 21 اکتبر سال 1984 وقتي تنها 52 سال داشت ـ درگذشت؛ شايد مشاجرهي تروفو و گدار در اوايل دههي 70، پاياني دراماتيک براي موج نو بود.

عکس اصلی خبر

ــ اکنون سالمرگ فرانسوا تروفو است. عاشقترين عاشق سينما؛ کسيکه تماشاي «رؤياهاي تحققنايافته» در سينما، در دلش اندوهي جانگداز به جا گذاشت و درد عشقي چشيد که بعدها در فيلمهايش با صميميت با ديگران در ميان نهاد:

 «زنده کردن رؤياها لطفي است که در حق خود و ديگران به جا ميآورم...»

 روزي تروفو اين جمله را در قبال لوبيچ نوشته بود: «او به خاطر سينما 20 سال زود مرد!»

تروفو: اغلب از من ميپرسند که در چه مرحلهاي از رابطه عاشقانهام با سينما، کشش به سوي کارگرداني يا نوشتن نقد فيلم در من آغاز شده است. راستش نميدانم. فقط اين را ميدانم که ميخواستم هر چه بيشتر به فيلم نزديکتر شوم. آيا من منتقد خوبي بودم. نميدانم. اما چيزي که نسبت به آن مطمئنام اين است که هميشه طرف کساني بودهام که هو شدهاند و بر عليه کساني بودهام که ديگران را هو کردهاند و اينکه لذت من اغلب هنگامي شروع ميشد که لذت ديگران تمام شده بود.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3072
تاریخ :1397/08/05 ساعت 09:18:32
تعداد بازدید: 57
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی