گروه: ورزشی
شماره روزنامه:3478
تاریخ :1399/06/22 ساعت 12:00:40
تعداد بازدید: 175
کشتی استان وضع و حال خوبی ندارد بی برنامگی هیات آسیب جبران ناپذیری را بر پیکر کشتی استان وارد کرده است
email pdf word plus minus reset color
شهناز خوش – ندای هرمزگان

عکس اصلی خبر

محمد مارزی متولد بندر عباس ؛ یکی از مدیران پرتلاش و برنامه ریز کشتی استان هرمزگان است که بارها توانسته مدال های مسابقات کشتی قهرمانی کشور را گردن آویز خود کند و به اردوی تیم ملی دعوت شود ضمن این که ریاست هیات کشتی شهرستان بندر عباس ؛ دبیر هیات کشتی استان ؛ رییس کمیته داوران کشتی هرمزگان را نیز به عهده داشت. این مدیر توانمند کلاس داوری بین المللی کشتی را هم با موفقیت پشت سر گداشت و از سوی کمیته داوران فدراسیون کشتی کشور به سبب قضاوت های خوبش به مسابقات کشتی پیشکسوتان جهان « 2004 » جمهوری چک ؛ دوبار به ترکیه ؛ مسابقات پیشکسوتان جهان قزاقستان ؛ کلاس تئوری و مسابقات بزرگسالان جایزه بزرگ به کشور مجارستان ؛ کراسنو یارسک جام یارگین روسیه اعزام و قضاوت های قابل قبولی انجام داد از این رو با این داور خوب بین المللی کشتی استان هرمزگان گپ و گفتی را انجام دادیم که به استحضار خوانندگان عزیز می رسد .

 لطفا خودتان را به طور کامل معرفی کنید ؟

محمد مارزی هستم متولد۱۳۴۷ازسال ۵۸ وارد کشتی شدم دارای مدرک مربیگری و داور بین المللی کشتی هستم قریب به ۲۰ سال کار اجرایی هیات درسمت های رییس هیات کشتی شهرستان بندر عباس ؛ دبیر هیات کشتی استان هرمزگان و رییس کمیته داوران کشتی استان را بر عهده داشته ام .

 از سوابق ورزشی خود بگوبید ، ضمنا بگویند بنیانگذار کشتی استان چه کسانی بوده اند؟

سال ۱۳۵۸ در وزن ۳۲ کیلو آغاز کار اینجانب درکشتی بود که درسال های متمادی در اوزان مختلف قهرمان مسابقات مختلف داخلی چند جانبه و قهرمان آموزشگاه های استان بودم ضمن این که مقام دوم مسابقات کشتی جوانان کشور و سوم آموزشگاه و کارگران ایران شده ام. باید عرض کنم که آقایان حاج علی سلطانی و حاج صفر گرشاسبی از پیشکسوتان قدیمی این رشته بوده و زحمات زیادی رادر این راستا متحمل شده اند که جا دارد از زحمات این عزیزان و دیگر پیشکسوتان این رشته پهلوانی تشکر و قدردانی بنمایم.                               

 چه عناوینی را در مسابقات کشتی قهرمانی کشور  کسب کرده اید ؟ ضمنا مربیان خود را هم نام ببرید ؟

بنده در مسابقات قهرمانی آموزشگاه های کشور مقام سوم و در جوانان کشور مقام دوم ودر مسابقات کارگران کشور مقام سوم راکسب نموده ام و همچنین در مسابفات بین المللی کشتی جام ۲۲ بهمن سال ۶۵ در بندرعباس درمعیت تیم کشتی جمهوری اسلامی ایران شرکت نموده که با اختلاف یک امتیاز « ۲بر۱ » نتیجه را به رومن پاولف بلغاری قهرمان جهان و اروپا  واگذار کردم. ضمنا مربی بنده آقای علی سلطانی بود.

 چرا هنوز هیات کشتی استان مسوولی ندارد آیا این مهم آسیبی به پیشرفت این رشته پهلوانی نمی زند؟

باید عرض کنم که این امر از بی تدبیری و بی توجه ای مسوولین ورزش استان سر چشمه می گیرد که ورزش اول مملکت ما چند ماهی است که با سرپرست اداره می شود . هیات استان حدود یک سال با مدیریت مهندس نوبانی سر و سامان گرفت و همه دست اندرکاران نیز راضی بودند که آقایان مسوول با کارهایی که انجام دادند آقای نوبانی را مجبور به استعفا کردند و فعلا این هیات با سرپرست اداره می شود. قطعا با این وقفه از خیلی استان ها عقب ماندیم که آسیب جبران ناپذیری بر پیکر کشتی استان وارد شد .

 برای تربیت داوران جدید چه اقدامی صورت گرفته ، آیا در باره برگزاری کلاس های آموزشی اقدامی انجام داده اید ؟

فعلا باشیوع کرونا تمام فعالیت های هیات تعطیل می باشد. در سال قبل یک دوره کنترل داوران ملی را در مسابقات جام زنده یاد نیما نعیمی داشتیم. ولی امسال بدلیل تعطیلی کلیه فعالیت‌ها متوقف گردیده است. ضمنا بنده بعد از استعفای مهندس نوبانی از سمت خودم استعفا کردم .

 از چه سالی به  داوری  روی آوردید ؟  

از سال ۱۳۶۷ داور ملی شدم و بعد ازچند سال و گذراندن درجات ملی درسال ۱۳۸۰ داور بین ‌المللی شدم .

 در سال گذشته و امسال کدام مسابقات برون مرزی را قضاوت کرده اید ؟

امسال بدلیل شیوع ویروس کرونا  هیچگونه مسابقه ای برگزار نشده و آخرین قضاوت من برمی گردد به مسابقات جام جایزه بزرگ  به همراه تیم ملی فرنگی بزرگسالان درکشور مجارستان

 نظرتان را در باره مربیان کشتی استان بفرمایید ؟

ما در استان مربیان خوبی داریم که با حداقل دستمزد و با عشق کار می کنند اما باید در کلاس های توجیهی و کارگاه های مربیگری سالیانه شرکت نمایند و با کنکاش و مطالعه درعلم تمرینات و بدنسازی خودشان را به سطح اول مربیگری برسانند و به تمامی علم روز آشنایی پیدا کنند تا بتوانند شاگردان خوبی تربیت و تحویل تیم های ملی کنند .

 نوجوانان و جوانان استان از استعداد فوق العاده ای در کشتی فرنگی برخوردارند چرا هنوز این رشته جذاب و مهیج در هرمزگان سر و سامان نگرفته است و به صورت مقطعی فعالیت می کند لطفا در این باره  توضیح دهید ؟

دلیل این که ما نتوانسته ایم در کشتی فرنگی موفق باشیم برمی گردد به عدم وجود مربیان کاردان و کار بلد در رشته فرنگی که اگر هیات کشتی بتواند یک مربی فرنگی از استان های خوزستان یا فارس را به استان دعوت کند تا مربیان بومی در کنار او آموزش ببینند که در صورت ادامه این برنامه مهم بعد از چند سال شاهد رشد و شکوفایی کشتی فرنگی در استان خواهیم بود .

لطفا در باره احداث خانه کشتی در بندر عباس توضیح دهید و بفرمائید احداث این خانه  تا چه حد می تواند به پیشرفت ورزش کشتی کمک کند ؟

اگر زیر ساخت ها ی مناسب در استان ها مهیا شود قطعا سبب  پیشرفت آن رشته خواهد شد؛خانه کشتی هم یکی از این زیر ساخت ها ی مهم می باشد. خانه کشتی شناسنامه و هویت هیات کشتی استان می باشد که اگر این امر میسر گردد و خانه کشتی در استان ساخته شود قطعا درجهت ارتقا سطح کیفی کشتی استان تاثیر بسزایی خواهد داشت

 چرا مراکز اقتصادی استان هرمزگان کمکی به رشته های ورزشی نمی کنند و بی تفاوت از کنار آن ها می گذرند، لطفا در این خصوص  توضیحاتی را بیان کنید ؟  

یکی ازدلایل مهمی که اسپانسر خصوصی پای کار نمی آید این است که در استان مسابقات پخش مستقیم ندارد و انگیزه از اسپانسر سلب شده است چرا که هیچگونه سودی نمی برد و کالای وی درمعرض دید عموم قرار نمی گیرد ولی مراکز اقتصادی دولتی را باید آقایان مسوول استان مانند استاندار، فرماندار و شهرداری ها ورود نمایند و این مراکز اقتصادی را مثل پالایشگاه، آلومینیوم و مناطق آزاد و غیره را مجاب به ورود در این بخش نماید و تاکید نمایند که این مراکز کمک حال ورزش استان  و اسپانسر رشته های ورزشی استان شوند .

در حال حاضر وضعیت کشتی استان چگونه است آیا می تواند  مانند چند سال گذشته پیشرفت کند ؟

 کشتی استان وضع و حال خوبی ندارد چرا که بی برنامه است ؛ کشتی استان درسال ۹۸ با حضور مهندس نوبانی رییس هیات در حال پیشروی بود اما با مسایل پیش آمده وی عطای ریاست را به لقایش بخشید.همه منتظر برگزاری مجمع انتخاباتی رییس هیات کشتی استان هستیم انشاالله کسی انتخاب شود وسکان این هیات را بدست گیرد که با برنامه باشد و بتواند یا ازخودش یا اسپانسر خصوصی جذب نماید تا کشتی استان را از این وضعیت در آورد تا کشتی استان به جایگاه اصلی خودش برسد .

 به نظر شما اطاق فکر چه نقشی می تواند در پیشرفت برنامه های تدوینی هیات ایفا نماید ؟   

اتاق فکر در هر کاری خصوصا ورزش حائز اهمیت است .اگر در کشتی استان یک اتاق فکری متشکل از آدم های باسواد و دانشگاهی به همراه پیشکسوتان این رشته ایجاد شود باعث تشخیص نقاط قوت و ضعف کشتی خواهد شد و آسیب ها را شناسایی و تبدیل به فرصت و در راستای پیشبرد اهداف هیات کشتی به کار گرفته می شوند  و قطعا اتاق فکر می تواند کمک شایانی به کشتی استان بنماید .

 بیشتر قهرمانان این رشته از گذشته  تا کنون از کدام  شهرستان های استان بودند ؟                                                                                                          

اکثر قهرمانان استان از شهرستان های بندرعباس، رودان،قشم، حاجی آباد ،خمیر و بندرلنگه می باشند و این را هم باید متذکر شوم درهمه استان استعداد فراوان است و باید یک دل و همراه کار کرد تا این استعداد ها شکوفا شوند .

 کدام شهرستان تابعه استان درکشتی فعال است نام ببرید ؟ 
 شهرستان های رودان، میناب،در شرق ، حاجی آباد در شمال ، بندر خمیر ،بندرلنگه درغرب و قشم درجنوب استان در رشته کشتی بیشترین فعالیت را دارند
.

 سخن پایانی ؟  

 درپایان باید تشکر و قدردانی قلبی خودم را از نشریه وزین ندای هرمزگان خصوصا از جناب سرهنگ قره گزلو و سرکار خانم خوش ابراز نمایم چرا که الحق و الانصاف همیشه پشتیبان ورزش استان و بالاخص کشتی بوده اند و از همین جا از نظر من باید نمره ۲۰ را به این عزیزان زحمتکش و بی ادعا در عرصه رسانه داد و امیدوارم همیشه در کارها و اهدافت شان موفق و پیروز باشند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: ورزشی
شماره روزنامه: 3478
تاریخ :1399/06/22 ساعت 12:00:40
تعداد بازدید: 175
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی