گروه: تاریخی
شماره روزنامه:2806
تاریخ :1396/05/24 ساعت 09:51:35
تعداد بازدید: 3555
احیای فضاهای تاریخی، رونق گردشگری
email pdf word plus minus reset color
ایجاد محورهای گردشگری می‌تواند به‌عنوان یکی از محرک‌ها و روش‌های احیای فضاهای تاریخی شهری و جذب گردشگر مورد استفاده قرار گیرد. ایجاد فعالیت‌های اقتصادی مناسب با محور گردشگری به نحوی که مورد توجه گردشگران باشد، اقتصاد محله‌ها و پهنه‌های شهری را متحول می‌کند. همچنین تغییر کاربری بناهای باارزش به‌عنوان محل‌های استراحت، مانند هتل و رستوران نیز در این موضوع موثر است که نیازمند همکاری همگانی از سوی مالکین این بناها و تمامی دستگاه های های دولتی و تشکل های مردمی می باشد.

عکس اصلی خبر

سید عبدالرحیم حسینی قتالی

مرمت بناهای باارزش، مرمت و بهسازی معابر، گذرگاه‌ها و محوطه‌های داخلی بافت، تشکیل منطقه فرهنگی تاریخی و ایجاد فعالیت‌های فرهنگی، هنری و مذهبی با حمایت بخش خصوصی از جمله اقدامات برای حفظ و احیای بافت‌های تاریخی است که لازمه تحقق این امر ایجاد مشوق‌ها و سیاست‌گذاری‌های لازم در برنامه حفاظت و احیای این فضاها است.

تمام دستگاه‌ها باید به یک اجماع ملی در حفاظت از بافت‌های تاریخی برسند در غیراین‌صورت معجزه‌ای رخ نمی‌دهد و بافت‌های تاریخی این شهرستان یکی پس از دیگری تخریب می‌شوند.

صحبت از حفظ بناهای قدیمی و تاریخی و وارد کردن آنها به زندگی شهری امروز و بخشیدن حیات فرهنگی و اقتصادی دوباره به آنها، ‌امری دشوار به نظر می‌رسد؛‌ با این همه شاید بتوان امیدوار بود در شرایطی که رویکردها به صنعت گردشگری در حال تغییر و جدی‌تر شدن است،‌ مطرح کردن این مقوله به‌عنوان یکی از ظرفیت‌های زیرساختی موجود آن هم در هنگامه‌ای که این صنعت با مشکل کمبود سرمایه برای توسعه زیرساخت‌هایش روبه‌روست،‌ موثر واقع و تبدیل به فرصتی شود که با احیای آنها بتوان بخشی از تاریخ ‌هویت و سرمایه شهرستان بستک را از خطر تخریب مصون نگه داشت، امیدواریم با بررسی ساختار کارکردی بافت تاریخی و بازنگری و تجدید نظر در تدوین ضوابط طراحی در بافت تاریخی و با اتکا به تجربیات گذشتگان و همچنین با هدف اشتغال پایدار با توجه به احیای بنا های تاریخی و گردشگری  بتوانیم به نتایجی مطلوب در زمینه توسعه پایدار شهری در کنار حفاظت از محدوده تاریخی شهرها دست یابیم وآینده ای روشن را برای خود و فرزندانمان و مردمانی که شایسته بهترین ها می باشند را به ارمغان آوریم.

مهندس عمران و استاد دانشگاه


up email pdf word plus minus reset color
گروه: تاریخی
شماره روزنامه: 2806
تاریخ :1396/05/24 ساعت 09:51:35
تعداد بازدید: 3555
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی