گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2971
تاریخ :1397/02/11 ساعت 07:30:09
تعداد بازدید: 186
سنت و فرهنگ، مدد کار اشتغال و سد تهاجم فرهنگی
email pdf word plus minus reset color
«منطقه و دریای خلیج فارس خط ارتباطی تمدن ها و پایگاه اقتصادی جهان و نماد مقاومت ایرانیان است؛ همچنین خود به تنهایی به واسطه هم افزایی و همزیستی اقوام و مذاهب یک فرهنگ ، غیر قابل تحریف می باشد؛ لباس و پوشش مردم هرمزگان نیز می تواند فرصتی برای اشتغال و حمایت از کالا و فرهنگ ایرانی باشد».

عکس اصلی خبر

ندای هرمزگان/ محمدرضا قنبرپور

عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختتامیه هشتمین جشنواره ملی و بین المللی خلیج فارس ضمن اظهار کردن این مطلب گفت:خلیج فارس با نام ایران متولد شد و از دوره سوم باستانشناسی تا کنون این دو همزاد مکمل یکدیگر بوده اند، لذا نام خلیج فارس به قدمت تاریخ ایران است تو اکثر مورخان و سیاحان و شعرا و فرهیختگان از تمدن ها و ملل مختلف به آن اشاره کرده اند.

وزیر ارشاد بیان داشت:کینه توزان می خواهند نام و هویت ایرانی خلیج فارس را بگیرند و از هیچ کوششی دریغ نخواهند کرد اما نمی دانند که نام خلیج فارس با نام ایران اسلامی گره خورده است.

وی عنوان داشت: خلیج فارس تنها یک دریا نیست بلکه شاهراه و ارتباط دهنده تمدن ها و همچنین قاره های اروپا، آسیا و آفریقا می باشد.

برخی مزدوران که از ارتباطی صلح آمیز که در این منطقه وجود دارد می حراسند از این شاهراه حیاتی و منبع اقتصادی جهان می ترسند.

صالحی اظهار کرد:کسانی که با چشم تمع به این منطقه می نگرند بدانند که خلیج فارس نماد مقاومت و عزت منطقه است؛ لذا باید به آن ها بگوییم زمانی که استعمار تمام دنیا را فرا گرفت به خلیج فارس که رسید متوقف شد و این بدان معنی می باشد که خلیج فارس و مردم ایران مقاومت را سرلوحه قرار داده اند.

وی خاطرنشان کرد: جریان استعمار و چپاولگر وجب به وجب جهان را تسخیر کرد، اما تا به منطقه خلیج فارس که رسید زمین گیر شد و هیچ گاه نتوانست مردم ایران را به مستعمره خود درآورد؛ چون ایرانیان در زیستی عزتمندانه کوشیدند حریم خلیج فارس را از لوث وجود اجنبی پاک نگه دارند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به اینکه بخش عظیمی از فرهنگ انسانی و ایرانی ما در منطقه خلیج فارس شکل گرفته است، عنوان کرد: در کمتر جایی از ایران، تنوع فرهنگی را همراه با همزیستی اقوام و مذاهب در کنار هم، توام با آرامش و تعامل سازنده مشاهده می کنیم.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای استان هرمزگان، به رشادت های رزمندگان این خطه هم در مناطق عملیاتی غرب و جنوب و هم در خلیج فارس به ویژه در نبرد رو در رو با استکبار جهانی اشاره و تصریح کرد: وجود صدها شهید اهل سنت در مرزبانی از ایران و خلیج فارس، صحنه زیبایی از تعامل سازنده را به نمایش گذاشته است.

صالحی با اشاره به وجود تنوع آداب، رسوم و سنن در منطقه خلیج فارس، اذعان کرد: خلیج فارس، منطقه ای است که با برخورداری از آداب و رسوم ویژه، تا قرن ها می توان از آن گفت، نوشت و شنید و خواند.

وی با اشاره به اینکه ایران، مام ایرانیان و خلیج فارس مام ایران است، گفت: خلیج فارس همزاد ایران و نامش همتای نام ایران است و تابلو فرهنگ ایران اسلامی است.

وزیر دولت تدبیر و امید در ادامه با بیان اینکه خلیج فارس منبع ویژه اقتصاد جهان است، بر اهتمام جدی تر بر حفظ محیط زیست خلیج فارس تاکید و اظهار کرد: جشنواره بین المللی فرهنگی هنری خلیج فارس و اتفاقات پیرامونی آن کاری بسیار خوب است که باید استمرار یابد و با پیگیری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ردیف بودجه ملی برای آن در نظر گرفته شده است.

صالحی در ادامه با اشاره به پررنگ دیدن مباحث اقتصادی در استان های ساحلی خلیج فارس، تاکید کرد: گرجه توجه به مباحث اقتصادی ضرورتی انکارناپذیر است اما توسعه اقتصادی باید با عمق بخشی فرهنگی هنری همراه باشد.

وی خواستار نگاه توسعه متوازان اقتصادی و فرهنگی توامان شد و با تاکید بر اینکه در طرح های توسعه ای باید پیوست های فرهنگی جدی گرفته شود، بیان کرد: امسال را مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) به عنوان «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کردند و از این رو باید در سال جاری، موضوع مهم «حمایت از کالای فرهنگی ایرانی» نیز مورد غفلت قرار نگیرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد درخصوص پوشش مردم هرمزگان اظهار داشت: لباس و پوشش مردم هرمزگان نیز می تواند فرصتی برای اشتغال و حمایت از کالا و فرهنگ ایرانی باشد، لذا ما می توانیم در حوزه لباس، پوشش و غذا فضای کارآفرینی و فرهنگی را گسترش دهیم.

همتی استاندار هرمزگان نیز در ادامه گفت: هر کس با نگاه طمع به آبهای نیلگون خلیجفارس نگاه کند ورودش به خلیجفارس با خودش است و خروجش را مردم عزیز ایران تعیین میکنند.

همتی با بیان اینکه قلب ایرانیان با خلیجفارس میتپد و قلب خلیجفارس با مردم ایران، تصریح کرد: مردم هرمزگان همواره پشتیبان خلیجفارس بودهاند و امروز به برکت نیروهای دریایی جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و ارتش جمهوری اسلامی ایران پاسداری از این آبها صورت میگیرد و اجازه هیچ تحرکی را به دشمنان نمیدهند و کشورهای همسایه نیز از آن میتوانند بهرهمند شوند.

وی با تأکید بر اینکه باید تلاش کنیم روز ملی خلیجفارس با برنامههای مختلف در نقاط مختلف کشور برگزار شود، گفت: تلاش خواهیم کرد در سالهای آینده در تمام سفارتهای کشورمان با اجرای برنامههای مختلف این روز را گرامی بداریم و به کسانی که به دنبال جعل نام خلیجفارس هستند بفهمانیم هیچگاه اجازه تعرض به خلیجفارس را نمیدهیم و این خلیج تا ابد خلیجفارس است.

آیت الله نعیم آبادی نماینده ولی فقیه و امام جمعه بندرعباس نیز در این اختتامیه اظهار داشت: جهان اسلام یک قدرت بزرگ است هم از لحاظ جمعیت هم از لحاظ ذخایر که در دنیا بینظیر است.

وی بابیان اینکه بااینوجود دشمن به خود جرئت و اجازه میدهد که برای کشورهای منطقه تعیین تکلیف کند، اظهار کرد: حکام عرب راه خود را اشتباه میروند و امروز دشمن درجه اول ما آمریکا است.

آیتالله نعیمآبادی با اشاره به اینکه دخالتهای آمریکا در ایران در قبل از انقلاب بر هیچکس پوشیده نیست، اضافه کرد: اگر عربستانیها و آل سعود کمی غیرت اسلامی داشتند نباید این تحقیر شدن توسط آمریکاییها را تحمل میکردند.

وی ادامه داد: کسی در جهان نیست که واقف نباشد نام خلیجفارس از گذشته تا ابد همین نام بوده و خواهد بود.

نماینده ولیفقیه در استان هرمزگان خاطرنشان کرد: آمریکا شیطان بزرگ است و نقطهای در دنیا از دست آمریکاییها در امان نیست و نمونه آن را میتوان در به وجود آوردن داعش و تحرکاتش در منطقه اشاره کرد

 علیرضا درویش نياد مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی هرمزگان نیز گفت: براساس ارزیابیهای صورت گرفته طی سالهای اخیر خلیجفارس سهم مهمی در استحکام و اتحاد اقوام و گروهای مختلف ایرانیان در سرتاسر جهان داشته و از این طریق خط مقدمی برای صیانت از این هویت در اقشار و صنوف مختلف شکلگرفته است.

درویش نژاد اضافه کرد: ارزیابیهای انجامگرفته نشان میدهد تعداد مقالات تخصصی در حوزههای مختلف خلیجفارس توسط پژوهشگران ایرانی و خارجی در صیانت از هویت خلیجفارس رشد بسیار چشمگیری داشته و کتابهای زیادی نیز در همین خصوص چاپ و منتشرشده است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان هرمزگان خاطرنشان کرد: در این راستا سهم هنرمندان با تولیدات فاخر در حوزه خلیجفارس بیش از دیگران است که در جشنوارههای مختلف موضوعی خلیجفارس به مخاطبان عرضه میشود.

وی تصریح کرد: در کرانه خلیجفارس از شرق تا غرب اقوام مختلفی با مذاهب مختلف از فارس، بلوچ، لر، عرب و ... زیست میکنند که هرساله برنامههای آیینی مختلفی را در صیانت از هویت خلیجفارس اجرا میکنند و در دفاع از این، هویت یکصدا و متحد هستند.

این مقام مسئول عنوان کرد: در حوزه فرهنگ و هنر بهویژه فیلمسازی و عکاسی نهله ای بزرگ از تولیدات مستند از موضوعات مختلف خلیجفارس به راه افتاده که موجب معرفی زیباییهای خلیجفارس به جهانیان شده است.

درویش نژاد با اشاره به اینکه متولیان فرهنگی کشور و در رأس آن وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقدند که مبارزه فرهنگی بهترین روش در صیانت از هویت خلیجفارس است، اظهار کرد: فرهنگ بهراحتی مرزهای قراردادی حکومتها را در مینوردد و صدای حقانیت ایرانیان را به گوش مردم جهان میرساند و با همین نگرش جشنواره بینالمللی فرهنگی – هنری خلیجفارس با محوریت هرمزگان بهعنوان اصلیترین مدافع هویت خلیجفارس راهاندازی و هشت سال متوالی است برگزار میشود.

وی در پایان گفت: از امروز پوشیدن لباس سنتی هرمزگان در مدارس و ادارات ممنوع نیست و این اتفاق از نتایج تدابیر استاندار هرمزگان است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2971
تاریخ :1397/02/11 ساعت 07:30:09
تعداد بازدید: 186
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی