گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2935
تاریخ :1396/11/18 ساعت 07:45:03
تعداد بازدید: 115
احمد نفیسی درآستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی عنوان کرد؛ سمفونی هماهنگ مطالبات مردم توان رژیم شاه را برید
email pdf word plus minus reset color
انقلاب اسلامی ایران به رهبری اما خمینی (ره) بی هیچ تردیدی، از جمله حوادث و رویدادهای مهم قرن بیستم محسوب می شود؛ انقلابی که به اعتقاد قریب به اتفاق صاحب نظران و کارشناسان، امواج آن تأثیرات عمیق و بزرگی را نه تنها در خاور میانه، که در تمام جهان به جای گذاشت و امروز، با وجود قرار گرفتن در آستانه 40 سالگی، تأثیرات آن بر جهان، همچنان جاری و ساری است.

عکس اصلی خبر

در سالگشت پیروزی انقلاب 57، پای سخانان احمد نفیسی نشستیم؛ تحلیل گری که به دور از مجامله و تعارف و پرهیز از سخنان کلیشه ای، به چرایی دلایل وقوع انقلاب اسلامی پرداخته و بی توجهی رژیم گذشته به مطالبات اساسی مردم و عدم توانایی رژیم پهلوی در برقراری توازن میان پیشرفت های اقتصادی و مطالبات سیاسی و اجتماعی مردم را از جمله دلایل بروز انقلاب اسلامی عنوان می کند .

نفیسی با اشاره به تلاش های رژیم گذشته برای دست یافتن به پیشرفت اقتصادی و تبلیغ گسترده رژیم سابق بر این پیشرفت ها و انجام برخی اصلاحات اجتماعی می گوید که اصلاحات، بدون حضور و تایید مردم همانند به دنیا آمدن نوزاد مرده است و چنین اصلاحاتی نه تنها « ابتر» است بلکه خود زمینه ساز بروز انقلاب به شمار می آید. این تحلیل گر مسایل اجتماعی، از راهپیمایی های گسترده مردم در روزهای انقلاب را «سمفونی» بزرگ یک ملت عنوان می کند که «هماهنگ» بوه و نتیجه این «سمفونی هماهنگ» نیز « یک آواز» بوده است، آوازی که یک ملت سر داد و اعلام کرد که: « ما را ببینید، بشنوید و حساب کنید؛ اما شاه ندید، نشنید و حساب نکرد ».

نفیسی معتقد است که امروز، در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی و با عبور از «مرحله نهضت»، در موقعیت استقرار دولت و نظام هستیم و آزادی، استقلال، رفاه، امنیت و کرامت انسانی به عنوان مطالبات مردمی، همگی باید از « کریدور قانون» گذر کند و امروز باید « یک کلمه یعنی «قانون»، اول و آخر و ظاهر و باطن همه چیز باشد .

در سالگرد انقلاب اگر بخواهیم توصیفی از گذشته داشته باشیم چیست؟

یکی از اندیشمندان گفته بود: «اگر بتوانیم چهره قرن بیستم را چنان تغییر دهیم که دیگر قرن جنگ نباشد، به طور قطع، قرن انقلابات باقی خواهد ماند.» در ابتدای قرن بیستم، انقلاب 1917 روسیه و در سال های پایانی آن انقلاب اسلامی 1357 واقع شد. در فاصله بین این دو انقلاب و تا پایان قرن گذشته وقایع زیادی در ایران، خاور میانه و جهان شاهد بودیم که در شرایطی غیر از این، اگر بگوئیم ما عمر نوح داشتیم استعاره خوبی است .

ویژگی اساسی انقلاب چه بود؟

دو ویژگی متمایز کننده داشت یکی آنکه نتیجه انقلاب، نظام سلطنتی و موروثی که خود را با فرهنگ ایرانی و مذهبی سازگار کرده بود برای همیشه سرنگون کرد و مورد بعدی که اهمیت آن کمتر از مورد فوق نیست در شیوه مبارزات مردم و نحوه سازماندهی تظاهراتِ مطالبه محور مردم بود. پیش از نیمی از جمعیت پایتخت ایران در تظاهرات و راهپیمائی ها بودند همین نسبت و شاید بیشتر در کل کشور بود. فهم درست این مسئله برای ادامه راه مردم که راه اصلاحات است ضروری است. اینها باعث می شود تا انقلاب ایران را مهم ترین حادثه تاریخی قرن بیستم سازد .

عوامل وقوع آن چه بود؟

دو دسته عوامل ایجابی و سلبی نقش آفرین بودند در جنبه ی عوامل اثباتی می توان به نقش بی بدیل رهبری امام خمینی «ره» و شبکه روحانیت و منابر، فعالیت دانشجویان و روشنفکران مذهبی و رواج اندیشه تشییع علوی و مکتب مبارزه و میراث تاریخی مبارزات مردم از مشروطیت به بعد فعالیت های سازمان های سیاسی، نظامی چپ و مذهبی و امثال آن اشاره کرد. در جنبه سلبی آن رفتارهایی بود که از سوی رژیم شاه به این مسئله کمک کرد. مهم ترین آن، ناکار آمدی سیاسی رژیم بود، استبداد خشن شاه و ا صلاحات ناکام و ابتر نظام دو لبه ی قیچی بود، باید به این نکته اشاره کرد که اینها علل «اعدادی» و بستر ساز انقلاب بودند. در همین راستا عوامل اقتصادی نیز از جمله این عوامل است در واقع انقلاب یک رویداد انسانی، اجتماعی در ظرف زمان خود است، کسی برای انقلاب برنامه ریزی نمی کند، انقلاب بدون دعوت رسمی می آید .

آیا انقلاب اجتناب پذیر بود؟

کسی جواب این سؤال را نمی داند، با اگر و اما به نتیجه اش نمی رسیم. مثل آن سؤال که از کسی پرسیدند قورمه سبزی با  «سین» است یا با «صاد» است؟ گفت قورمه سبزی با قورمه است. فقط می توان به عنوان یک سوژه راجع به آن صحبت کرد، می شود از باب عبرت و درس آموزی آن را تحلیل کرد، هیچکس حتی در تحلیل کلاسیک آن نمی تواند یک تعریف جامع و مانع ارائه کند کما این که شاید ضروری نیز نباشد هر کس از ظن خود یارش می شود. در تحلیل چرایی وقوع انقلاب معمولاً گزینشی عمل می شود و دلائل آن نیز متفاوت است، بعضی با تحلیل انقلاب می خواهند مثل خودشان را به صورت غیر مستقیم منتقل کنند. شاید این جمله را بشود گفت که آن قطره ایی که بشکه را سرریز کرد استبداد شاه بود .

آنچه اکنون مهم است این است که ما از مرحله نهضت گذشته و در موقعیت نظام هستیم، ما یک دولت و نظام مستقر داریم، اهداف انقلاب از جمله آزادی و استقلال، رفاه و امنیت و کرامت انسانی و شیوه انقلابی، یعنی کنشگری، به عنوان ابزار پی گیری غیر خشونت آمیز مطالبات؛ همه و همه باید از کریدور قانون باشد .

https://telegram.me/nedayhormozgan


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2935
تاریخ :1396/11/18 ساعت 07:45:03
تعداد بازدید: 115
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی