گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:2956
تاریخ :1397/01/18 ساعت 09:23:59
تعداد بازدید: 165
کاظم گلخنی طبق نظر برخی از کارشناسان با ادامه روند خشکسالی در 50 سال آینده آب در ایران نایاب می شود. هشدارها را باید جدی گرفت اما این هشدارها و لزوم رعایت مصرف بهینه آب تنها معطوف به شهروندان هرمزگانی نمی شود! تهدید خشکسالی و کم آبی از جمله موضوعات مهمی است که این ایام مورد توجه رسانه ها واقع شده و تا امروز صدها دستور العمل ، مقاله و گزارش در زمینه صرفه جویی برای شهروندان منتشر شده است که از مهمترین آن می توان به مقاله آب پنهان که به علل موفقیت ایالت کالیفرنیا در زمینه صرفه جویی آب پرداخته، اشار
email pdf word plus minus reset color
طبق نظر برخی از کارشناسان با ادامه روند خشکسالی در 50 سال آینده آب در ایران نایاب می شود.

عکس اصلی خبر

کاظم گلخنی

هشدارها را باید جدی گرفت اما این هشدارها و لزوم رعایت مصرف بهینه آب تنها معطوف به شهروندان هرمزگانی نمی شود!

تهدید خشکسالی و کم آبی از جمله موضوعات مهمی است که این ایام مورد توجه رسانه ها واقع شده و تا امروز صدها دستور العمل ، مقاله و گزارش در زمینه صرفه جویی برای شهروندان منتشر شده است که از مهمترین آن می توان به مقاله آب پنهان که به علل موفقیت ایالت کالیفرنیا در زمینه صرفه جویی آب پرداخته، اشاره کرد.

در این مقاله همچون دیگر تاکیدات مسئولان کشوری روی سخن با شهروندآن است و راهکارهایی جهت کمتر مصرف کردن آب شرب ارایه شده است. اما آنچه در این مقاله بدان پرداخته نشده ،  مصرف گسترده آب شرب توسط صنایع بزرگ است. موضوعی که در بندرعباس نیز بدان کمتر پرداخته اند و همه ی هم و غم مسوولان توصیه  موکد صرفه جویی مصرف آب به شهروندان است. البته این توصیه ها بسیار مفید است اما درد اینجاست که در مرکز استان هرمزگان، آب شرب گرانبها عمدتا توسط صنایع بزرگ نظیر فولاد ، آلومینیوم، پالایشگاه و ... به صورت گسترده مصرف می شود.مشتری بزرگتر آب شرب هرمزگان ، زمین های کشاورزی شرق و غرب استان است. برخی از کارشناسان و رسانه ها مکرر از  روش سنتی کشاورزی یا همان غرق آبی انتقاد می کنند این در حالی است که امروزه بخش عمده زمین های کشاورزی و باغات استان به روش مدرن آبرسانی قطره ای آبیاری می شوند.

پس مشکل کجاست!

چرا مصرف آب در حوزه کشاورزی با وجود ایجاد کنتور مصرفی بر چاهای آب، تغییر الگوی کشت و آبرسانی قطره ای توفیق چندانی حاصل نشده است؟ 

جواب این سوال را صفا، کشاورز جوان ایسینی این گونه پاسخ داد؛ اگر در گذشته کشاورزان و مجتمع های کشاورزی وابسته به نهادها با روش سنتی بطور مثال ده هکتار زمین را  زیر کشت داشتند هم اکنون و با مجهز شدن به سیستم آبرسانی قطره ای پنجاه هکتار زمین را زیر کشت می برند، بنابرین مصرف آب اگر بیشتر نشده کمتر از گذشته هم نشده است.

دیگر مصرف کننده مصرف آب در بندرعباس صنایع بزرگ هستند .قاعدتا این صنایع معظم به این دلیل در سواحل بندرعباس مستقر شده اند تا آب مورد نیاز خود را از دریا استحصال کنند. اما بجز نیروگاه بندرعباس مابقی صنایع پرمصرف به آب شیرینکن مجهز نشده اند. به اعتقاد یکی از روزنامه نگاران هرمزگانی که در این زمینه تحقیقاتی کرده است، اگر صنایع بزرگ بندرعباس به آب شیرین کن مجهز شوند مشکل بزرگتری پیش رو داریم و آن عدم دسترسی به صنعت استفاده از نمک حاصل از آب شیرین کن می باشد. این صنعت پر سود در برخی کشورها باعث شده تا ضمن استحصال آب دریا ، نمک حاصل شده را برای صنایع آلومینیوم با قیمت گزافی صادر کنند، با این حساب و در صورت ناتوانی در بازیافت، نمک حاصله از آب شیرین کن ها مصیبت دیگری نصیب محیط زیست خلیج فارس میشود. فروش حجم گسترده آب شرب به کشتی های خارجی در  ساحل بندرعباس از دیگر ایراداتی است که در این بی آبی به دولت وارد است اما درد اصلی در هدر رفت آب بندرعباس ، دقیقا به خود دولت و اداره کل آب منطقه ای باز می گردد. قدمت سیستم آبرسانی آب شهری بندرعباس مربوط به پنجاه سال قبل است و پوسیدگی لوله ها باعث هدر رفت آب می شوند. این هدر رفت آن هم در این اوضاع بی آبی بسیار زیاد است اما رسانه ها و کانال های خبری استان بجای پرداختن به این موضوع مهم ، مقاله آب پنهان کالیفرنیا را منتشر می کنند.بقول استاد کردوانی برای حل مشکل کم آبی مردمان و اهل فن هر منطقه باید خودشان اهتمام بخرج دهند، طرح و پیشنهاد ارایه دهند و از همه مهمتر پیگیر باشند وگرنه مشکل خشکسالی به این سادگی و با نگاه از بالا به پایین رفع نمی شود.

در پایان و برای آشنایی خوانندگان گرامی، بخشی از مقاله مفید آب پنهان تقدیمتان می کنیم .

آب پنهان چیست ؟

در کالیفرنیا که یکی از سرسبزترین و زیباترین ایالت های امریکاست، دانشمندان از 5 سال پیش خطر خشکسالی را پیش بینی کرده اند. همه نهادها احساس خطر کردند، کارواش ها و استخر ها دستور داده شده اند که از دستگاه های تصفیه آب استفاده کنند تا از همان آب مصرفی دوباره استفاده کنند. شهرداری استاندارد شیرهای دستشویی ها و حمام ها را عوض کرد و همه ساختمان ها موظف شدند از شیرآلاتی استفاده کنند که حجم کمتری از آب را از خود بیرون می کنند.

آب آپارتمان ها محاسبه هزینه اش بر اساس تعداد نفر شد، خانه هایی که اتومبیل یا چمن زیاد آب می دهند جریمه های سنگین می شدند. همه دانشگاه ها و ادارات دولتی موظف شدند تا سه سال اینده از چشم های الکترونیک برای شیر دستشویی های خود استفاده کنند و حتی استانداردهای حجم سیفون توالت ها هم تغییر کرد.

شرکت های تحقیقاتی روی شیوه جدید آبیاری کشاورزی کار کردند و میزان آب مصرفی کشاورزی 41 درصد کمتر شد. خلاصه همه چیز در جهت صرفه جویی آب.

امروز گفته می شود خطر کم آبی در کالیفرنیا نسبت به دیگرایالت ها 7 سال عقب تر می افتد.

اما اصل ماجرا، شاهکار کالیفرنیایی ها روی پدیده ای بود به اسم Embodied water ، یا آبی که به چشم نمی آید.

داستان چه هست؟

شما حجم زیادی برگه در پرینترتان دارید یا چرک نویس های روزانه.

آیا می دانید برای تولید هر برگه A4 تا رسیدن به شما،1 لیتر آب مصرف می شود؟

آیا می دانید برای تولید هر کفش چرم زنانه یا مردانه تان 811 لیتر آب مصرف شده؟

آیا می دانید برای تولید یک عدد نان سنگگ که هر روز خانواده می خورند 201 لیتر آب صرف شده؟

و آیا می دانید هر شلوار لی که هر یک از ما می پوشیم برای تولیدش 1000 هزار لیتر آب صرف شده است؟

این ها آب پنهان در زندگی ما هستند.

مصرف آب پنهان ما انسان ها، 91 درصد مصرف آبی است که هر روز مصرف می کنیم.

و بخش زیادی از آن مربوط به محصولات خوراکی و پوشش و لوازم زندگی می شوند.

وقتی یک کشور می گوید با خطر خشکسالی روبروست، معنی اش این است که تاثیرش پشت همه این خوراکی ها و لباس ها و حتی مانیتور و کتاب و یک لیوان شیر روی میز شماست اگر تمام شود، این محصولات هم کم کم دیگر تولید نمی شوند.

این یک بحران است لطفا به آن توجه کنید.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 2956
تاریخ :1397/01/18 ساعت 09:23:59
تعداد بازدید: 165
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی