گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3022
تاریخ :1397/05/16 ساعت 09:50:14
تعداد بازدید: 23
نه ز تدبير سُراغي نه ز امّيد نشاني!
email pdf word plus minus reset color
در آغاز دولت دومِ روحاني در همين ستون خطاب به استاندار جديد يادداشتي نوشتم با عنوان «تدبير دواي دردِ ما کن». مرقومه ي مذکور اشاراتي داشت به قصّه ي پُرغُصه ي غرب استان طي ساليان اخير بويژه بحث ابطال اراده ي مردم و حوادث ناخوشايند و غريبي که دامان اين منطقه را گرفته است.

عکس اصلی خبر

قاسم براهويي

تحليلگر سياسي

 وقايعي که از يکسو مانع از تحقق آرمان ديرينه ي اهاليِ منطقه - ديدن تصويرِ اصلاح طلبانه ي خود در مجلس - شد و از سوي ديگر با پاشاندنِ بذر نوميدي و انفعال، جريان نو انديش تدبير و اميد را متوقف کرد.

با پيروزي دولت دوم روحاني و تغيير عالي ترين مقام اجرايي استان، هرمزگان نشينان انتظار داشتند که دولت از لاکِ نُرمال سازي
(بخوانيد محافظه کاري و بوروکراسي) خارج شود و در ميدانِ عمل، بر تنِ رنجورِ مطالبات، جامه تدبيربپوشاند.

اين انتظار در نزد تحول خواهانِ غرب استان به آن دليل که اراده ي شان در انتخابات مجلس ابطال گشته بود و ناگزير بودند دادخواهيِ خود را به دولت ببرند، بطور مضاعف و ويژه تري وجود داشت.

مطالبات اين مردم هم بسيار واضح و روشن بود که اهمّ آن : برابري و لزوم بکارگيري نيروهاي اهل سنت در چرخه ي مديريتي ، عنايت جدّي به نيروهاي تحصيلکرده و شايسته ي بومي در مناسب اجرايي، جوان گراييِ واقعي و پويايي چرخه ي مديريت، بسط سفره ي معيشت و وضعيت اشتغال منطقه و ... بود. مطالبات نامبرده، همگي جزء شعارهاي دولت تدبيروامّيد بود و مردم جنوب نيز به همين دليل اکثريت رأي خود را به سبدِ ايشان ريختند.  حال با گذشت بيش از يک سال از عمر دومِ دولت، نه ز تدبير سراغي ديده ايم و نه ز امّيد نشاني. به همين دليل يادداشتِ حاضر بيش از آنکه امّيدوارانه و فورماليته باشد، گلايه آميز و صريح است. حقيقتا دولت دوم روحاني با استاندار جديد در حوزه ي غرب استان در شأنِ حمايت و رأي مردمي بالايي که داشت، نه تنها نتوانسته گامي موثر بردارد که همان دستاوردهاي قبلي را نيز از دست
داده است.

نمايندگان عالي دولت در سه شهرستانِ اين حوزه -که بنا است برنامه ها و شعارهاي دولت را اجرايي کنند- يکي پس از ديگري به شرق استان کوچانده شدند و بجاي آنها چهره هايي ناآشنا با سوابقي مبهم، به اين منطقه اعزام شده اند.

مشخص نيست که استاندار محترم با چه تحليلي دست به تغيير فرمانداراني زده که حداقل در دو شهرستان بستک و پارسيان کارنامه ي موفقي داشتند و از اقبالِ عوام و خواص برخوردار بودند ؟

تکليف جريان تحول خواهيِ اين منطقه با نماينده روشن است و ايشان را به خيرِ وي امّيدي نيست و انتظار نميرود که مدافع مطالبات تحول خواهانه باشد؛

 اما دولت روحاني برآمده از دلِ شعارها و وعده هاي اصلاح طلبانه است و نمايندگان آن در استان ها و مناطق، ميبايد خود را موظف و مکلّف به اجراي آن بدانند؛ چرا که با رأي و اعتماد مردم به مثابه ي حق الناس طرفند.

مگر نه آنکه دولت تدبيرواميد وعده ي بکارگيري نيروهاي اهل سنّت را داده بود؟ مگر نه آنکه سوداي تمرکز زُدايي و توجه به نيروهاي بومي و محلّي را داشت ؟

با وجود اين شعارها، آيا منطقي است که نماينده ي دولت در غرب هرمزگان نه تنها مدير و مقام اهل سنّت و بومي را منصوب نکند، که همان نيروهاي بازمانده از دولت اوّل را هم از اين منطقه بگيرد ؟!

اين رويّه به دور از وعده هاي دولت در جريان انتخابات و عهدي ست که دکتر روحاني با مردمِ اين منطقه بسته بود.اگر در اتخاذ چنين رويّه اي، فشارهاي رَوا يا نارَواي نماينده و ساير گروه هاي قدرتمند منطقه دخيل است و پاي منافع سياسي و انتخاباتي به ميان است، طبعأ استاندار ميبايد با مردم شفاف سخن بگويد و دلايل خود را ابراز نمايد.

وگرنه انتظار حقّه اي که وجود دارد اين است که استاندار محترم در تغيير فرمانداران و ساير مديران به وعده هاي دولت، بافت سياسي-اجتماعي منطقه و مطالباتِ بر زمين مانده، عنايت ويژه تري داشته باشد.up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3022
تاریخ :1397/05/16 ساعت 09:50:14
تعداد بازدید: 23
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی