گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3140
تاریخ :1397/11/27 ساعت 09:28:03
تعداد بازدید: 2797
معرفی و بررسی کتاب
email pdf word plus minus reset color
در جوامع انساني در حالت هاي عادي و غير اضطراري بديهي است، نسل هاي مختلف، متناسب با پيشرفت هايي که در زمينه هاي فرهنگي، روانشناختي و تکنولوژيکي حاصل شده است تفاوت ها و اختلاف سليقه ها و روش هايي داشته باشند. و اين نسل هاي بزرگتر هستند که با شکيبايي و با توجه به تجاربي که از گذشته داشته اند، با باور اين که پيشرفت هاي بسياري در زمينه هاي مختلف علمي فرهنگي تکنولوژيکي در جهان شده که نسل هاي جوان بيشتر در جريان آن ها بوده و حتي ايجاد کننده ي آنها هستند، سعي کنند اين شکاف ها و اختلاف ها را به حداقل رسانده و مديريت کنند.

عکس اصلی خبر

آن مادران، اين دختران

نوشته ي بلقيس سليماني نشر ققنوس 1397
و اين ممکن نيست مگر با نگاهي دقيق و انتقادي به گذشته و باورها و رفتارهاي شخصي و اجتماعي خودشان . در جوامعي که انسان ها به خاطر بقا و حفظ موجوديت و جايگاه اجتماعي و شغلي خود مي بايستي رفتار و کردارهاي متفاوتي را اجباراً رعايت کنند، اوضاع پيچيده تر مي شود و افرادي گاه با شخصيت هاي چند گانه و يا با ماسک هاي گوناگون موجب پيچيده تر شدن روابط بين انسان ها مي گردند و روابط بين نسل ها به گسست هاي بحراني و گاه بسيار خطرآفرين مبتلا مي گردد. بطوريکه نسل هاي پيشين با تکيه بر تجربيات گذشته ي خود و ترسي که از آينده اي نامعلوم دارند نسل هاي جديد را قبول نداشته و سعي در ادامه ي همان روش هاي سابق، بدون توجه به تغييرات و پيشرفت هاي ايجاد شده در سطح و عمق اجتماع دارند و نقطه ي مقابل، نسل هاي جوانتر به علت دسترسي به علوم جديد و شناخت بيشتر پديده ها ي نوين و پيشرفت هاي شگفت انگيز تکنولوژيکي، نسل هاي پيش از خود را فاقد کارايي و شايستگي تصميم گيري و اداره ي امور و حتي، گاه اظهار نظر مي دانند. با تجربياتي که در چند دهه ي اخير کسب کرده ايم مي دانيم فلسفه و ادبيات و فرهنگ و اخلاق و هر گونه پيشرفتي، بدون بستر سازي و ريشه داشتن در دانش هاي پيشين جوامع انساني امکان پذير نمي باشد. اين همان نظريه ي علمي و منطقي است که بايد نسل جوان نيز بدان رسيده و آن را باور کنند. در اين صورت است که گسست هاي آشتي ناپذير نسلي، تبديل به لايه هاي گفتماني و روشنگرانه و تقويت کننده ي هم تبديل شده و مي توان به هماهنگي و پيشرفت در جامعه دست يافت. ثريا، از نسل پيشين با پدر و مادري بسيار سنتي از نسل پيش از خود و آنا دختر وي از نسل بعد از خود، سه نسلي هستند که در رمان «آن مادران – اين دختران» شخصيت هاي اصلي هستند.

ثريا، زني که در آغاز جواني، در دوران دانشجويي با يکي از هم دوره اي هايش که او هم دانشجوي فلسفه است ازدواج مي کند و به علت تابوهاي قبيله اي مجبور مي گردد به طور مخفيانه با همسرش زندگي کند. زندگي اي که چند ماه فقط ادامه مي يابد و اکبر ( همسرش) در حادثه اي که تا به آخر داستان هم چندان روشن نمي شود فوت مي کند.

 داستان به طور تلويحي ، نه به طور صريح به اتفاقاتي که در دوران پس از انقلاب اسلامي اتفاق مي افتد مي پردازد و به تغييرات افراد در پيش و بعد از انقلاب اشاراتي دارد. بلقيس سليماني در رمان خود به شيوه اي نه چندان کارشناسانه و عميق به نظريات قومي و قبيله گرايانه اي مي پردازد که تداوم آن را در رمان ها و داستان هاي ديگرش نيز مي يابيم از جمله رسم و رسومي که بايد ها و نبايد هاي گروه هاي قومي ( در اينجا گوراني ها) را مطرح مي کنند. جوامع کوچکي پر از رو در بايستي و تعارفات و باورهاي دست و پا گير و بسيار سنتي و رنگ باخته که در اعماق ذهن باورمندان آنها رسوب کرده است .

 آنا، دختر بلقيس، دختري تحصيل کرده که با مدرک کارشناسي ارشد، در متروها ، دستفروشي مي کند، ثريا که در آغاز ميانسالي مصمم به ادامه ي تحصيل آن هم در رشته ي فلسفه است نمونه هايي از دو نسل متفاوت و گاه متضاد هستند. مادر، صرفه جو، قانع، غريب نواز، اهل آبرو داري، مغرور، با عزت نفس بالا و دختري به  گفته ي مادرش کم مسئوليت پذير و تا حدي سبکسر، رک گو، بدون رو در بايستي و ملاحظات، با درکي متناسب از افراد و اجتماعي که در آن زندگي مي کند، در حالي که به اصالت کار و شرافتمندي نيز پايبند است، با تلاشي که در حفظ فرديت و شخصيت خود(البته نه در چارچوب هاي باور مادر خود) دارد در کنار و گاه دور از هم مي زيند. و هر کدام سعي در حل مسائل خود مطابق با سيستم هايي که خود تجربه کرده و يا مي کنند دارند که در عين حال نمي توان هيچ کدام از آنها را قضاوت کرده و مجبور به پذيرش اموري که به آنها باور ندارند نمود و اين جبر زمان و پيشرفت هاي جوامع انساني است که بايد اين نظريات و سليقه ها را تا حد امکان بهم نزديک کرده و نوعي تعامل بين آنها ايجاد کند و غير آن هم گريزي نيست. باشد تا در گذشتن از گذرهايي که دهها سال پيش جوامل ديگري در سطح جهان آن ها را پشت سر گذاشته اند، با تکيه و همراهي گرفتن از فرهنگ سرشار و غني کشورمان سرفراز و سر بلند بيرون آييم.

نشر جي بل - محسن اقتدار شهيديup email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3140
تاریخ :1397/11/27 ساعت 09:28:03
تعداد بازدید: 2797
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی