گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:2976
تاریخ :1397/02/24 ساعت 09:05:16
تعداد بازدید: 42
63 هزار نفر زن سرپرست خانوار در استان حضور دارند
email pdf word plus minus reset color
خانواده مرکب از پدر و مادر فرزند یا فرزندان به عنوان اصلی ترین نهاد اجتماعی، محل زندگی و رشد افراد و شکل گیری باورها و هنجارهای اجتماعی است.

عکس اصلی خبر

ندای هرمزگان/محمدرضا قنبرپور

هرگاه خانواده یکی از ارکان اصلی خود یعنی پدر یا مادر را از دست بدهد، تقارن آن به هم ریخته و مسائل و مشکلات گوناگونی چون مسایل اقتصادی، آموزشی، فرهنگی، رفتاری و اجتماعی را برای دیگر افراد به وجود می آورد.

در طول اعصار و قرون مختلف پدر به عنوان عنصر اصلی و محوری خانواده مسئولیت و تصمیم گیری نهایی در امور مختلف را بر عهده دارد و هر گاه پدر از خانواده دور بماند مادر با مسائل و مشکلات عدیده ای روبرو خواهد شد. بودن پدر و مادر در کنار هم موجب یکپارچگی خانواده را می شود. زنانی که به دلایل مختلف همسرشان را از دست می دهند و یا از همسرانشان جدا می شوند یکباره با جهان دیگری روبرو می شوند. اکثریت قریب به اتفاق آسیب ها و مسایل اجتماعی مانند اعتیاد طلاق، کودکان خیابانی، کودک آزاری، فرار از خانه از کانون خانواده نشات می گیرد.

زنان سرپرست خانوار از جمله گروه های آسیب پذیری هستند که گاه عواملی چون طلاق، فوت، اعتیاد همسر، از کارافتادگی همسر و رها شدن توسط مردان موجب آسیب پذیری این طیف وسیع از جامعه می شود. از جمله مشکلات این زنان می توان به مشکل سرپناه،  محدودیت های اجتماعی، محدویت های خانواده، ازدواج مجدد و مشکلات روحی و تنهایی اشاره کرد.

زنان سرپرست خانوار متحمل فشارهای زیادی در جامعه هستند و این فشارها بر کارکرد اجتماعی و اقتصادی آنها نیز تاثیر  می گذارد بنابراین با افت کیفیت زندگی و رضایت از آنها مواجه می شوند.

زن سرپرست خانوار به کسی اطلاق می شود که مسئولیت اداره اقتصادی خانواده را به دوش دارد و تصمیم گیری های عمده و حیاتی بر عهده وی است. مدیرکل امور اجتماعی استانداری هرمزگان در نشست مشترک معاون ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده با زنان کارآفرین،فرهنگی و نخبگان استان هرمزگان، آمار نگران کننده ای از وضعیت کلی استان در حوزه زنان، حمایت گری های اجتماعی، ازدواج و طلاق ارائه کرد. اخلاقی پور عنوان کرد: 490 هزار خانوار در استان زندگی می کنند که از مجموع آن ها 56 درصد شهرنشین هستند و از این تعداد 63 هزار زن سرپرست خانوار در استان حضور دارند. مدیرکل امور اجتماعی استان هرمزگان ضمن اظهار کردن این مطلب افزود:بشاگرد، جاسک،میناب و رودان به ترتیب بیشترین درصد خانوارهای زن سرپرست را به خود اختصاص داده اند که این آمار نگران کننده است. اخلاقی پور گفت:وضعیت سواد در استان از 83 درصد در سال 90 به 87 درصد در سال 95 رسیده است.

این مقام مسئول عنوان داشت:در سال 96 خانواده های تحت پوشش بهزیستی 46هزار و خانوارهای تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) نیز 53 هزار خانوار بوده است که متاسفانه بخشی از آن ها را زنان سرپرست خانوار تشکیل می دهند.  وی در رابطه با نرخ رشد طلاق هشدار داد و اظهار کرد:در سال 96 نسبت به ایام پیش از آن از مجموع 13469 فقره ازدواج 2293 مورد کاهش داشته ایم.

اخلاقی پور تصریح کرد:میانگین سن ازدواج در مردان 26 سال و زنان به 21 سال رسیده است، همچنین نرخ طلاق نیز از 6/1 در هزار به 1/2 فقره رسیده است که این آمار مربوط به شهر بندرعباس است. مدیرکل امور اجتماعی استانداری هرمزگان در رابطه با شاخص دوام زندگی نیز بیان داشت:15 درصد از زوجین دوام زندگی کمتر از 2 سال داشته اند و در مجموع 40 درصد طلاق ها در 5 سال اول زندگی مشترک رخ داده است. وی عنوان کرد: مهمترین علل طلاق نیز به ترتیب ضعف مهارت های زناشویی، خیانت، مواد مخدر است. اخلاقی پور اظهار داشت:11 درصد نیز ازدواج معکوس در استان رخ داده است که بعضا به طلاق ختم شده است.up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 2976
تاریخ :1397/02/24 ساعت 09:05:16
تعداد بازدید: 42
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی