گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3002
تاریخ :1397/04/09 ساعت 10:55:30
تعداد بازدید: 52
تهیه کننده موفق سینمای مستقل و فیلمهای «پاکسازی»
email pdf word plus minus reset color
«جشنِ سالانه کشتار» با وجود رییسجمهوری چون ترامپ دور از انتظار نیست!

عکس اصلی خبر

هنر و تجربه- رضا حسینی: جیسن بلوم تهیهکننده مستقلی است که همه او را به عنوان مغز متفکر فیلمهای ترسناک زیر پنج میلیون دلار میشناسند؛ سینماگری که سال گذشته با سه فیلم موفقیت را تجربه کرد: «مرگت مبارک»، «شکاف» و «دور شو»  از این سه فیلم، «دور شو» هنوز در کانون توجه و بحث است؛ فیلمی به کارگردانی جردن پیل که با نامزدی در چند رشته از جوایز آکادمی و بردن یک اسکار و فروش چشمگیرش، موفقیتی فراتر از تصور را برای کمپانی «بلومهاوس» به همراه آورد. در همین هفته بود که خبر دنبالهای بر «دور شو» هم منتشر شد که در آن به تمایل سازندگان فیلم – به شرط یافتن داستان و ایدههای مناسب – اشاره شده بود. به هر حال بلوم در گفتوگوی تازهای با ورایتی از فرنچایز «پاکسازی» هم گفته و با اظهار نظرش درباره رییسجمهور آمریکا توجهها را معطوف خودش کرده است. همان طور که میدانید روز چهارم ژوییه (روز استقلال) در پیش است و بلوم فیلم دیگری از مجموعه «پاکسازی» را برای اکران آماده کرده است با نام «اولین پاکسازی»؛ و آن طور که از عنوان برمیآید علاقهمندان بالأخره میبینند که در زمان روی دادن اولین پاکسازی، آمریکا در چه شرایطی بوده است. اولین فیلم از مجموعه ترسناک و دیستوپیایی «پاکسازی» در سال ۲۰۰۳ توسط جیمز دِمونِکو نویسندگی و کارگردانی شد و ایتن هاک و لنا هیدی نقشهای اصلیاش را بازی کردند. داستان هم درباره گروگانگیری یک خانواده در زمان برگزاری «پاکسازی» است؛ مراسمی سالانه که طی آن همه فرصت دارند در مدت زمانی دوازده ساعته هر جرم و جنایتی که دوست دارند انجام دهند! این فیلم با بودجه سه میلیون دلاریاش، ۸۹ میلیون فروخت.

 در هر صورت بلوم بر این باور است که فیلمهای ترسناک با واقعیتهای جامعه و پیرامون ما در ارتباطاند و فانتزی صرف نیستند. او در این باره چنین توضیح میدهد: «هر بار که در آمریکا تیراندازی و کشتاری اتفاق میافتد، واکنش دولت این است که سلاحهای بیشتری را در اختیار مردم قرار دهد! بنابراین ایده «پاکسازی» که ما در این مجموعه فیلمها مطرح کردهایم، خیلی هم دیوانهوار به نظر نمیرسد. دانلد ترامپ دائم میگوید به معلمها نیز سلاح بدهید. به همین خاطر فکر میکنم او کسی است که بهراحتی میتواند ایده مرکزی فیلمهای «پاکسازی» را اجرا کند و ناگهان اعلام کند که مردم برای دوازده ساعت در سال میتوانند هر کسی را که خواستند بکشند»  بهتر است امیدوار باشیم که بلوم همان قدر که در تولید فیلمهای ترسناک کمهزینه خوب است، در پیشبینی آینده آمریکا خوب نباشد چون در آن صورت، و بر اساس آنچه در این مجموعه فیلمها دیدهایم، اصلاً روزگار خوشی در انتظار آمریکاییها نیست. اگر هم فکر میکنید بلوم ناگهان و شاید در جریان همین گفتوگو به چنین ایدهای رسیده است، قدری تأمل کنید و پوستری را که در زیر از «اولین پاکسازی» آمده است، مرور کنید تا متوجه شوید که اشارهها و ارجاعها به ترامپ در قالب نشانهگذاریهای متعددی انجام شده است.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3002
تاریخ :1397/04/09 ساعت 10:55:30
تعداد بازدید: 52
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی