گروه: سیاسی
شماره روزنامه:2936
تاریخ :1396/11/19 ساعت 08:44:22
تعداد بازدید: 145
با حضور وزير كشور، ايكس رى کامیونی نسل 4 در بندر رجایی راه افتاد
email pdf word plus minus reset color
با حضور وزير كشور، استاندار هرمزگان، جمعی از نمایندگان مجلس و مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان، نخستین دستگاه ايكس رى پرسرعت كاميونی در بندر شهید رجایی به بهره بردارى رسيد.

عکس اصلی خبر

عبدالرضا رحمانی فضلی در سفر خود به استان هرمزگان با حضور در بندر شهيد رجايی، نخستين دستگاه تصویر برداری با اشعه ایکس (ایکس‌ری‌) پرسرعت کامیونی را افتتاح كرد .

این دستگاه تصویربرداری X-Ray از نوع نسل 4 که به «Fast Scan» معروف است، 120 کانتینر در ساعت را با سرعت میانگین 10 تا 15 کیلومتر اسکن کند و در 12 ساعت قابلیت اسکن 1500 کانتینر را دارد .

وزیر کشور همچنین از منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی که به عنوان دروازه طلایی اقتصاد ایران شناخته می شود، دیدن کرد .

«عبدالرضا رحمانی فضلی» از امکانات و قابلیت های منطقه ویژه اقتصادی بندر شهید رجایی، کشتی های داخلی و خارجی پهلو گرفته در اسکله ها و عملیات تخلیه و بارگیری کالا در بزرگترین بندر تجاری کشور بازدید کرد .

اراضی پسکرانه و محوطه های سرمایه گذاری بخش خصوصی، ایکس ری جدید و ترمینال 2 کانتینری بندر شهید رجایی که به عنوان بزرگترین، پیشرفته ترین و مجهزترین پایانه تخلیه و بارگیری محموله های کانتینری در کشور  محسوب می شود، از جمله بخش هایی بود که مورد بازدید وزیر کشور قرار گرفت .

«عباس کمالی» معاون مهندسی عمران اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز در این جلسه با اشاره به راه اندازی دستگاه ایکس ری اظهار داشت: برای راه‌اندازی این ایکس‌ری در مجموع اعتباری بالغ بر 32 میلیارد تومان با همکاری بندر و گمرک هزینه شده است. وی هزینه نصب دستگاه‌های آن را بالغ بر 22 میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: مابقی اعتبارات صرف احداث ساختمان مجموعه شده است .

به گفته کمالی، سه میلیارد تومان برای زیرساخت‌های آسفالت، شبکه آب و برق این مجموعه توسط اداره کل بنادر و دریانوردی هرمزگان هزینه شده است .

شایان ذکر است، اهمیت دستگاه‌های ایکس‌ری کامیونی از آنجا بیشتر می‌شود، که می‌توان کالاهای درون کامیون‌ها را بصورت دربسته مورد احصاء و بررسی قرار داد؛ بررسی دستی و سنتی کانتینرها در بنادر شلوغی همانند بندر شهید رجایی امری دشوار است، از سویی دیگر، برخی از قوانین بین‌المللی اجازه بازگشایی برخی از کانتینرها بر اساس شکیات و شبهات را نمی‌دهند .

«اله مراد عفیفی پور» مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان نیز در جریان این بازدید، گزارشی از آخرین وضعیت فعالیت های عملیاتی بندر شهید رجایی و سایر بنادر تابعه این اداره کل را ارائه کرد. تشریح طرح های توسعه ای برای تبدیل شدن بندر شهید رجایی به بندر کانونی منطقه و بیان آخرین اقدامات و دستاوردهای سازمان بنادر طی سال های اخیر برای رونق بخشی به تجارت دریایی و بازگشت خطوط کشتیرانی بین المللی به بزرگترین بندر تجاری ایران از جمله موضوعاتی بود که عفیفی پور در گزارش خود مطرح کرد. مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان همچنین ظرفیت ها و پتانسیل های توسعه استان هرمزگان در حوزه دریایی و بندری به دلیل برخورداری از 2238 کیلومتر نوار ساحلی و بیش از 70 بندر بزرگ و کوچک را برای وزیر کشور تشریح کرد. ناظر گمرکات استان هرمزگان نیز در این بازدید عنوان کرد: این دستگاه پیشرفته‌ترین دستگاه تصویربرداری الکترونیکی با دقت و سرعت بالا است که قابلیت اسکن روزانه نزدیک به هزار و ۵۰۰ کانتینر را دارد .

علیرضا دشتانی افزود: دستگاه ایکس ری کامیونی پیرو فرمایشات رهبر معظم انقلاب اسلامی در پیشگیری از پدیده قاچاق کالا با هزینه ۲۰۰ میلیارد ریال خریداری شده است .

وی خاطرنشان کرد: این دستگاه همچنین می‌تواند از محموله کامیون یا وسیله نقلیه در حال حرکت با سرعت ۱۵ تا ۴۰ کیلومتر تصویربرداری کند .

ناظر گمرکات استان هرمزگان افزود: این دستگاه با اتصال به دستگاه‌های ایکس ری گمرک کشور اطلاعات را بر روی سامانه جامع گمرک کشور قرار می‌دهد. «فرود عسکری» رئیس کل گمرک ایران، «فریدون همتی» استاندار هرمزگان، «حسین هاشمی تختی» رییس کمیته بنادر و صنایع دریایی در مجلس شورای اسلامی، حجت الاسلام ذوالقدر و شریفی از اعضای مجمع نمایندگان استان و جمعی از مدیران و مسئولان استانی، از جمله مقاماتی بودند که رحمانی فضلی را در این بازدید، همراهی کردند.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: سیاسی
شماره روزنامه: 2936
تاریخ :1396/11/19 ساعت 08:44:22
تعداد بازدید: 145
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی