گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:2977
تاریخ :1397/02/25 ساعت 09:30:28
تعداد بازدید: 73
15 رشته قنات در هرمزگان تحت پوشش برنامه آبخیزداری قرار می گیرد
email pdf word plus minus reset color
ابوالقاسم حسین پور معاون آبخيزداري اداره كل منابع طبيعي و آبخيزداري استان هرمزگان از برنامه اجرای طرح آبخیزداری در حوزه آبخیز بالادست 15 رشته قنات با هدف تغذیه و تقویت آبدهی قنوات در سطح استان در سال جاری خبر داد.

عکس اصلی خبر

حسین پور با اعلام اين مطلب گفت: در شرايط كنوني بواسطه مسائل متعددي از جمله بهره برداري غيرمجاز و بيش از ظرفيت از آبخوان هاي زيرزميني، حفر چاه در محدوده حريم قنوات و وقوع خشكسالي، قنوات استان اين دانش ارزشمند بومي با ساختار بهره برداري پايدار و سازگار با طبيعت در وضعيت مطلوبي قرار ندارد که نیازمند حمایت و تقویت آبدهی و پایداری آن از طریق اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری است.

معاون منابع طبیعی استان اضافه کرد: طرح آبخیزداری در حوزه بالادست قنوات استان در سطح 800 هزار هکتار تدوین گردیده است که با توجه به قرار داشتن طرح مذکور در ردیف طرح های اولویت دار بخش آبخیزداری، سالانه متناسب با منابع بودجه ای اختصاص یافته، قنوات استان تحت پوشش عملیات آبخیزداری قرار می گیرند.  وی افزود: در سال جاری پروژه آبخیزداری در حوزه بالادست 15 رشته قنات استان در سطح شهرستان های بندرعباس، حاجی آباد، بستک، رودان و میناب با پیش بینی اعتبار 45 میلیارد ریال اجرا می گردد که از این میزان مبلغ 12 میلیارد ریال توسط خیرین در شهرستان بستک تقبل و تامین گردیده است. شایان ذکر است استان هرمزگان داراي 161 رشته قنات به طول 184 كيلومتر است. اين قنوات در مجموع با ظرفيت آبدهي 2933 ليتر در ثانيه، 9183 هكتار سطح زيركشت را آبیاری می کند كه توسط 6662 مالك بهربرداري مي شود. طولاني ترين رشته قنات استان در شهرستان حاجي آباد بنام قنات خوشاباد و قنات فخرآباد با 6 کیلومتر طول و بيشترين ميزان آبدهي قنات استان در شهرستان رودان بنام كهنوج بالا با 150 ليتر در ثانيه مي باشد .


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 2977
تاریخ :1397/02/25 ساعت 09:30:28
تعداد بازدید: 73
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی