گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:2976
تاریخ :1397/02/24 ساعت 09:23:05
تعداد بازدید: 41
قاتل محیط بانان هرمزگانی به دار مجازات آویخته شد
email pdf word plus minus reset color
هرازچندگاهي خبر درگيري محيطبان با قاچاقچيان در مناطق حفاظت شده رسانه اي مي شود. برخي از اين درگيريها هم به قتل مي انجامد؛اما نکته قابل تامل و مهم در این گونه موارد نوع مدیریت و برخورد با مسئله می باشد و این که چگونه می توان از این گونه مسائل پیشگیری کرد.

عکس اصلی خبر

ندای هرمزگان/محمدرضا قنبرپور

با شهادت «محمد دهقاني» و «پرويز هرمزي»، دو تن از محيطبانان منطقه حفاظت شده گنو، شمار محيطباناني كه در راه دفاع از محيط زيست و حيات وحش كشور به ديار باقي شتافتهاند به ۱۱۶ تن رسيد.  بنا بر گزارش هایی که در ندای هرمزگان نیز به چاپ رسید، اين دو محيطبان در جريان درگيري با شكارچيان متخلف بر اثر شليك گلوله مستقيم به قلب و سر به شهادت رسيدهاند و ضاربين پس از اين حادثه از محل متواري شده و منطقه را ترك كردهاند، اما کمتر از دو روز بعد قاتلان این دو محیط بان دستگیر و تحویل مراجع قانونی و قضایی استان هرمزگان شدند.

حال با گذشت چندین ماه از زمان دستگیری ضاربان دو محیط بان هرمزگانی؛ خبر اجرای حکم قصاص قاتل محیط بانان هرمزگانی در خروجی رسانه ها قرار گرفته است.

بر اساس این خبر و به نقل از رکنا رییس کل دادگستری استان هرمزگان گفت: حکم قصاص به درخواست اولیاء دم به مرحله اجرا گذاشته شد و قاتل دو محیط بان هرمزگانی به دار مجازات آویخته شد.

اکبری همچنین در تشریح جزئیات پرونده قاتل محیط بانان هرمزگانی اظهار داشت: در تاریخ سوم تیرماه 1395 دو محیطبان هرمزگانی حین گشتزنی در منطقه حفاظت شده گنو به ضرب گلوله یکی از شکارچیان غیرمجاز به قتل رسیدند که بلافاصله پرونده به بازپرس ویژه قتل دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان بندرعباس ارجاع و با تلاش شبانه روزی دستگاه قضایی و مأمورین انتظامی، در کوتاهترین زمان ممکن مهاجمان دستگیر شدند که پس از انجام تحقیقات مقدماتی و تشکیل پرونده, مباشر قتل از میان مظنونین شناسایی و به اعدام محکوم شد.

بر اساس این گزارش آمار دقيقي هم از زخمي و مجروحيت يا حتي معلوليت دائمي محيطباناني كه طي درگيري با متخلفان محيط زيستي آسيب جدي ديدهاند، در دسترس نيست. همچنين به طور دقيق مشخص نيست متخلفاني كه در درگيري با حافظان محيط زيست كشته يا مجروح شدهاند، چه تعدادي هستند. كشتهشدن جنگلبانان و محيطبانان و متعرضان به محيطزيست، روي واضح سكهاي است كه خبر از تعرضهاي دامنهدار به محيط زيست ميدهد اما اينكه در پس اين دستاندازيها چه ميزان از سرمايه ملي به تاراج رفته است و ميرود، سود هنگفت ناشي از قاچاق حيوانات و درختان حفاظت شده چقدر است كه به خاطر آن چنين قتلهايي به وقوع ميپيوندد، اساساً نقش سازمان حفاظت از محيط زيست در رابطه با اين قتلها چگونه است و پرسشهايي از اين دست به ذهن هر يك از شهروندان ايراني خطور كرده كه پاسخ به آنها بيارتباط به بررسي نحوه توزيع، مديريت و حمايت از محيطبانان و پاسداري از محيط زيست ملي نيست.

در این گونه موارد قانون به نفع متخلفان است؛ به شکلی كه محيطبانان از نظر قوانين استخدامي، كارمند دولت محسوب ميشوند اما با توجه به شرايط كاري خود، وضعيتي شبيه نيروهاي انتظامي يا شبهنظامي دارند.

به بياني ديگر، هنگام درگيري مسلحانه يا خطرات مشابه، فقط قوانين كارمندان دولتي در مورد محيطبانان اعمال ميشود. به اين ترتيب محيطبانان در درگيري با افراد متخلف كه بيشتر آنها را شكارچيان مسلح غيرقانوني تشكيل ميدهند، از قوانين حمايتي كمي برخوردارند و قوانين حمايت از نيروهاي نظامي و انتظامي نيز شامل آنان نميشود.

حتي پس از وقوع حادثه در مناطق حفاظت شده، قوانين موجود حمايت كافي و وافي را از جنگلبانان و محيطبانان انجام نميدهند، چنان كه بارها شاهد محكوميت محيطباناني در مراجع قضايي بودهايم كه در راستاي انجام وظايف محولهشان مرتكب قتل و ضرب و جرح غيرعمدي شدهاند. محكوم به اعدام شدن دو محيطبان دنا و زاگرس نمونههايي از اين دست هستند.

واضح است كه در چنين شرايطي كه قانون هم بازدارندگي كافي ندارد، متخلفان جريتر شده و منافع ملي بيشتر به تاراج خواهد رفت.up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 2976
تاریخ :1397/02/24 ساعت 09:23:05
تعداد بازدید: 41
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی