گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:2940
تاریخ :1396/11/25 ساعت 07:47:03
تعداد بازدید: 37
نگاهی به زندگی و تألیفات امام شافعی
email pdf word plus minus reset color
در جمهوری اسلامی ایران احترام به ادیان و مذاهب از اصول قانون اساسی است و این موضوع همواره از سوی دست اندرکاران نظام مورد تاکید ویژه است.

عکس اصلی خبر

یکی از مذاهبی که جمعیت زیادی را درکشور و بخصوص جنوب شامل می شود، اهل سنت است. برادران اهل سنت و تشیع در ایران و بویزه مناطق جنوبی علی الخصوص هرمزگان ارتباط بسیار نزدیکی با هم دارند و همواره دیدگاه های آن ها در راستای وحدت و ایجاد وفاق بیشتر بین جامعه اسلامی است.

از این رو تلاش داریم تا ازدیدگاه های عالمان این حوزه در معرفی مذاهب و شخصیت های مرتبط با آن بهره گرفته و مطالبی را منتشر کنیم. در این مسیر آمادگی داریم تا از مطالب دیگری از عالمان اهل سنت و شیعه بهره مند شویم.

از این شماره و طی چند قسمت مطالبی را به قلم شیخ علی ماهیگیر عالم اهل سنت در باب امام شافعی بهره خواهیم گرفت.

مقدمه

محمد بن ادریس شافعی (204-150 ه.ق) از چهره های درخشان و ماندگار فقه جهان اسلام و امام یکی از چهار مذهب فقهی اهل سنت است که در یکی از پر رمز و رازترین مناطق جهان- فلسطین- چشم به جهان گشود و در بهترین مناطق روی زمین – مکه و مدینه - رشد و نمو یافت و با همه ی مذاهب و مکاتب زمان خویش (مکتب اهل تفسیر در مکه، اهل حدیث در مدینه و اهل رأی در بغداد ) آشنایی یافته، افتخار تلمذ و تحصیل علوم و معارف اسلامی و یا استادی و تدریس در آن مکاتب را بدست آورد و مذاهب آنان را (امام مالک، ابوحنیفه، ظاهری، اوزاعی، لیث و ثوری رحمهم الله) بررسی، نقد و تصحیح نمود و ضمن وضع اصول فقه برای بار نخست، ضمن ارایه تز و دکترین اجتهاد قانون مدار(الرساله)، مذهبی را بر مدار اعتدال بدور از نقص های عقلی و نقلی، بر مبنای اصول معین بوجود آورد و شخصیت های بزرگی از جهان اسلام چون امام بخاری، مسلم، نسائی، امام الحرمین، غزالی، رافعی، نووی و ... افتخار شاگردی مذهب او را بدست آوردند. امروز مسلمانان زیادی از نقاط مختلف جهان از جمله بخش بزرگی از اهل سنت ايران به ويژه در غرب، جنوب و قسمتی از شمال کشور، امور مذهبی خود را بر اساس فقه مذهب این امام همام انجام می دهند.

در این مقاله ضمن بررسی زندگی امام شافعی (ره) از تولد تا وفات به بررسی تطبیقی مطالب منابع فارسی و عربی پیرامون دوره ها و ابعاد مختلف زندگی ایشان پرداخته شده و در خلال آن مولد، نسب، دلیل اشتهار و انتساب این امام همام به شافعی، کنیه، لقب، زمان ورود به مکه، شرایط زندگی او در کودکی، زمان و مکان تعلیم و حفظ قرآن، و درس ادبیات، علاقه به شعر، سوارکاری، تیراندازی، صدای خوش تلاوت، علقه به طب، نجوم و فراست، دلیل گرایش به فقه، زمان، مکان و ماخذ دریافت مجوز فتوی به همراه دوره های ارتقاء از مفتی به مجتهد در مذهب و اجتهاد مطلق با بررسی دوره تلمذ و تحصیل او در دو مکتب اهل حدیث و اهل رای، سفر به یمن، حضور در منسب قضاوت، ازدواج، جلب، محاکمه و تحت نظر بودن در دارالخلافه، نسخه برداری از کتب اهل رأی، دایر نمودن حلقه ی تدریس در مکه، بغداد و فسطاط، شاگردان، تالیفات، مناظرات و ردود نوشته شده توسط او بر دو مذهب قبل از خود، و وضع علم اصول فقه و ارایه مذهب معتدل و فاقد نقص های مذاهب قبلی توسط ایشان، حضور و وفات در مصر را، از منابع و مآخذ بصورت فشرده ارایه شده است.

شخصیت بزرگواری که احکام و اعمال دینی بخشی از جامعه اهل سنت(شافعی مذهبان) از طهارت، وضو، نماز، روزه ، ازدواج، طلاق، مرگ، غسل، کفن، دفن میت، تقسیم ارثیه، احکام معاملاتی، روابط مالی و لحظه لحظه زندگی، بر مبنا و منهج تعیین شده مذهب اوانجام می گیرد، باید بیش از پیش شناخته شده و به نسل حاضر معرفی گردد بویژه که بدعت خطرناک لامذهبیة و بی مذهبی با نام های فریبنده و پرطمطراق، در جوامع اسلامی در حال شیوع است.از سوی دیگر مایه تأسف است که جوانان تحصیلکرده و یا عوام ما، با حرارت و نیروی فراوان از دلبستگی و ارادت به اسلام سخن گفته در عین حال حکم صادره در مذهب امام شافعی (ره) را بنا به دلایل متعدد، رها نموده به زعم پیروی و عمل به قرآن و سنت عمل و اقتدا به سلف صالح بیانگارد و هم چنین عده ای در پرسشنامه ی دریافت خدمات اجتماعی دنیای امروز، در مقابل نام مذهب، با بهت و حیرت، قلم را در دست فشرده به اطراف و یا سواد کاغذ خیره شده بعد از کلی مکث و تأخیر و یا سئوال، نام مذهب خویش را روبروی محل خواسته شده می نویسد.

در همین راستا این مقاله، زندگی این امام بزرگوار را بصورت فشرده مورد بررسی و تحلیل قرار داده است. باشد که این اقدام کوچک ذخیره اعمال این حقیر و قدمی هر چند کوچک برای معرفی این شخصیت بزرگ جهان اسلام باشد.

ادامه دارد


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 2940
تاریخ :1396/11/25 ساعت 07:47:03
تعداد بازدید: 37
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی