گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه:3477
تاریخ :1399/06/20 ساعت 10:04:28
تعداد بازدید: 149
در تامین رفاهیات رعیت
email pdf word plus minus reset color
نوشته ی: « عبدالمساکین »

عکس اصلی خبر

عموم رعیت ممالک محروسه بدانند آن که :

از وقتی جزئی تعدیل در قیمت ارزاق عمومی و مسکن و ماشین جات و تره و خشکه بار و سایر اقلام به هم رسیده، بعضی چنین خیال کرده اند که دولت علیه و وزرای عالی جاه از رفاهیات مردم غافلند و اوقات خود را بیشتر مصروف امور خارجه و تعارفات داخلی و رقابت های جناحی می کنند. این خیال بالمره بی اساس است .

در این ایام عدلیه دوسیه های قطوری از جزئی تدلیس و تلبیس و ارتشاء و حیف و میل اموال بیت المال را مطمح نظر دارد و عن قریب نتیجه آن را می دهیم باسمه کنند تا عموم مطلع شوند. امور خارجه را هم عالی جاه محمد جواد خان ظریف الدوله با درایت و کفایت و قابلیت کامله مواظبت دارند .

به خاطر تخفیف بیشتر تشویش خاطر رعیت، به میرزا عبدالناصر مستوفی خزانه، دستور اکید داده شد، فی الفور ترتیبی دهد تا قیمت مایحتاج و ارزاق در حد وسع خلایق تعدیل شود. جناب ایشان اوقات مبسوطی صرف مداقه و مطالعه اوضاع فرمودند و حاصل آن ریاضات، نقشه ای شد که اگر به محل اجرا برسد، همه تشویش ها بالمره زایل خواهد شد و رعیت به جان اجزای این دولت دعای لاتعد و لاتُحصی خواهند کرد. جناب حسن خان صدراعظم، حمایل ترمه و شمسه مکلل و مرصع برای میرزاعبدالناصر اختصاص دادند و فرموند لازم است البته به همین نهج، تمام وزیران در عمل محوله ساعی باشند .

بنا بر طرح جناب مستوفی خزانه مقرر است از اول توشقان ئیل ، چهار صفر بی قابلیت از جلوی ارقام پول بردارند تا عموم مردم احساس رفاهیت کنند. فی المثل برای یک چارک گوشت، به جای صدهزارتومان فقط ده تومان، لوبیای چشم بلبلی مرغوب، به جای سی هزارتومان سه تومان، اجاره یک باب منزل متوسط به جای ده میلیان تومان ماهانه فقط هزارتومان ، قیمت یک سکه نهصد تومان و قس علی هذا .

مقرر شد برای ترفیه بیشتر رعیت، از همان سال اگر وجهی در خزانه قاهره باقی باشد، یک عُشر بر مواجب اجزای ادارات، پیشه وران، لشکریان،عوامل دولت علیه، عمله جات کارمزد و آحاد مواجب بگیران اضافه شود. البته رعیت باید شاکر باشند و به جان اجزای دولت علیه دعای مبسوط کنند .

با این ترتیب تازه، احدی حق ندارد از تنگی معیشت و مضیقات احوال شاکی شود که البته تمشیت شدید می بیند. دولت علیه در احوال رعیت مراقبه زیاد از اندازه دارد. بخصوص در این ایام که حصر دوَل خارجه و مریضی کروئینا قدری اسباب زحمت است، این نوع مبتکرات لابد محل تاثیر بی حد و حصر خواهد بود .

مستشار احصای امور عمومی

میرزا محمد باقر نوبخت حقیقتی


up email pdf word plus minus reset color
گروه: فرهنگ و ادب
شماره روزنامه: 3477
تاریخ :1399/06/20 ساعت 10:04:28
تعداد بازدید: 149
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی