گروه: اجتماعی
شماره روزنامه:3476
تاریخ :1399/06/19 ساعت 12:26:42
تعداد بازدید: 70
از جعل خبر تا اخبار وارونه و قاچاق گونه هاي جانوري در فضاي مجازي
email pdf word plus minus reset color
به نظر مي‌رسد فضاي مجازي براي عده كثيري از ما ايرانيان هنوز پديده‌ي نوظهوري به شمار مي‌آيد. در ميان انواع اپليكيشن‌ها كه هر كدام داراي امكانات متنوعي هستند، گويا اينستاگرام از شرايط ويژه و منحصر به فردي برخوردار است.

عکس اصلی خبر

مهدي ميرابي

با جمعيت ميليونيِ كاربراني كه به عضويت آن درآمده‌اند، پلتفرم مناسبي است براي جولان دادن به هر اقدام و عملي. كاسبي، كلاه‌برداري، آگهي، اتهام، تخريب، اغفال كردن، جعل خبر و... بدون هيچ هزينه، مجوز و مجازاتي باعث شده اينستاگرام مشتريان پروپاقرصي پيدا كند .

هر محتوا و مطلبي كه در اين فضا منتشر مي‌شود به سرعتِ برق بازتاب رسانه‌اي اش در سرتاسر جهان مي پيچد و گاه محتواي مطالبِ نادرست (عمدي يا سهوي) از سوي چهره‌هاي مطرح و شناخته شده بازنشر مي‌شود. چهره‌هايي كه خود در اين فضاي متشنج در دام اخبارِ وارونه و جعلي مي‌افتند و ناخواسته به آمران و مجريان رسانه‌هاي مبدأ تبديل مي‌شوند .

براي نمونه مي‌توان به كليپ صحنه شكار يكي از فعالان محيط زيست اشاره كرد كه در سال ٩٧ به شكل فزاينده‌اي بازتاب رسانه‌اي پيدا نمود و به تبع آن چند سلبريتيِ از خدا بي خبر آن عمل را تقبيح كردند و در پيج هاي خود بازنشر دادند. اما خيلي زود معلوم شد آن كليپ مربوط به ٦سال پيش بود. و راوي طبق اسناد موجود جريمه شكار خود را پرداخت نموده بود و اصل فعاليت‌هايش پژوهش و تحقيق در خصوص حيات وحش، شناسايي گونه‌هاي كمياب، كمك به دامدارانِ خسارت ديده و تحقيق در مورد خرس سياه آسيايي بوده كه اصلاً به آن اشاره نشد و عجيب تر اينكه مشخص نيست با چه هدفي اخيراً همان كليپ در بعضي وبسايت‌ها و فضاي مجازي دوباره بازنشر مي‌شود .!

از اينكه بگذريم به كلاه‌برداريِ دارويي مي‌رسيم. ورود ميهمان ناخوانده‌ای بنام كرونا باعث شد خبرهاي جعلي، محصولات جعلي و عوام فريبي رشد فزاينده‌اي پيدا كنند. باند گسترده‌اي كه سابقاً هم در زمينه دارويي تبليغات جعلي داشت با شيوع ويروس كرونا، پيج خود و شبكه‌هاي موازي تحت امر خود را به روز كرده و ادعاي دروغين درمان كرونا با ويتامين c و چاي را مطرح مي‌کند. اين خانم خودش را پزشك معرفي مي‌كند و به فروش محصولات با قيمت‌هاي گزاف (از طريق پيج‌هاي موازي) مبادرت مي‌ورزد .

با لابي‌ها و نفوذ جدی كه در ميان اشخاص سرمايه‌دار و سازماني پيدا کرده مي‌تواند به شهرت جعليِ خود بيفزايد و اسناد نامعتبري را تحت عنوان مدارك مكتوب جهت جلب رضايت مردم در وبلاگ خود ارائه دهد و اعتماد بخرد. در ادامه با همه‌گيري كرونا ادعاي درمان ٥٠ بيمار كرونايي را بدون مجوزهای اخلاقي مطرح مي‌كند كه در نهايت روابط عمومي دانشگاه علوم پزشكي گيلان طي بيانيه‌اي ادعاي وي را رد و اقدامات او را جهت درمان كاملاً كذب و بي‌اساس خوانده است. از همين رو از پليس فتا انتظار مي‌رود در اين يك قلم (كه بازي با جان مردم بوده) به طور ويژه اقدام كند .

بر كَسي پوشيده نيست كه ناامني و شلوغي در فضاي مجازي به حد اعلاي خود رسيده و موجبات سلب اعتماد عمومي را فراهم آورده است .

مصونيت داشتن افراد سودجو در چنين فضايي باعث مي‌شود عده‌اي به اقداماتي مجرمانه‌تر متوسل شوند كه عوارض و تبعات آن بر جامعه به مراتب بسيار مهلك‌تر خواهد بود. نظير آنچه آقاي ك. الف. مرتكب شد و آن فردي كه كارش خريد و فروش گونه‌هاي جانوري بود .

البته پليس فتا در اين دو مورد اخير با سرعت و روش شايسته وارد عمل شد. يعني هم شخص بيمار رواني را كه با ژست روشنفكري به بهانه آموزش هنر دختران دانشجو را اغفال و مورد تعرض جنسي قرار مي‌داد به دام انداخت و هم قاچاقچيِ گونه‌هاي نادرِ جانوري را. اما نكته اينجاست كه اگر حساسيت پليس فتا نسبت به اين شيادي‌ها و كلاه برداري‌هاي علني، همانند تخلف در حوزه‌های اخلاقی و امنیتی بود اين باندها خيلي زودتر متلاشي و در نطفه خفه می‌شدند .

آنوقت به صورت سازمان يافته و شبكه‌اي رشد پيدا نمي‌كردند تا با دستگيريِ يكي، مابقي پيج‌هاي خود را (به طور موقت)مسدود كنند! بخشی از پیچیدگی مشکل در فرهنگ غالب بر جامعه و بخش دیگر در فضای بی در و پیکر جهانی اینترنت است، درواقع نگاه جهانی این است که هر کس خودش باید مراقب خود باشد و تا شکایتی ثبت نشود پلیس هم ورود نخواهد کرد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اجتماعی
شماره روزنامه: 3476
تاریخ :1399/06/19 ساعت 12:26:42
تعداد بازدید: 70
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی