گروه: اقتصادی
شماره روزنامه:3074
تاریخ :1397/08/09 ساعت 09:16:33
تعداد بازدید: 81
مديرکل بنادر و دريانوردي: شناسايي و ساماندهي 40 مرکز گردشگري دريايي درهرمزگان
email pdf word plus minus reset color
مديرکل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان برنامه ها و دستاوردهاي حوزه توسعه گردشگري دريايي در اين استان را در قالب سه بسته عمراني، فني و دريايي دانست و گفت: در اين رابطه اقدامات مختلفي به منظور تحقق اقتصاد مقاومتي صورت گرفته است.

عکس اصلی خبر

به گزارش دريافتي، «اله مراد عفيفي پور»، به تبيين و تشريح عملکرد و برنامه توسعه گردشگري دريايي اين استان پرداخت و گفت: با توجه به پتانسيل ها و ظرفيت هاي موجود هرمزگان به عنوان استان معين گردشگري دريايي در کشور تعيين شده است.

وي در همين رابطه اظهار داشت: 13بندر در اين استان به عنوان پايتخت مسافرت هاي دريايي کشور وجود دارد که 95 درصد از حجم کل حمل و نقل مسافران دريايي کشور و حدود 100 درصد عمليات حمل خودرو در مسير سرزمين اصلي به جزاير خليج فارس را بر عهده دارند.

عفيفي پور از ثبت 9 ميليون نفر سفر طي نيمه نخست سال جاري سخن به ميان آورد و افزود: روند مسافرت هاي دريايي طي 15 سال اخير رشد صعودي داشته و در سال گذشته شاهد خدمات رساني به بيش از 20 ميليون نفرسفر در اين استان بوديم.

مديرکل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان با اشاره به افزايش 6 درصدي گردشگر دريايي در تعطيلات نوروزي سال 97 خاطرنشان کرد: در اين دوره زماني، به جمعيتي بالغ بر 841هزار نفر گردشگر دريايي خدمات ارايه شد.

وي اقدامات صورت گرفته در حوزه توسعه گردشگري دريايي را شامل سه بسته عمراني، فني و دريايي دانست و گفت: در اين رابطه در پنج بخش تامين ايمني آبراه ها، بنادر و شناورها، پاسخگويي به شرايط اضطرار و برنامه هاي توسعه اي اقدامات مختلفي صورت گرفته است.

وي از شناسايي و ساماندهي 6 مبدأ گردشگري در مرکز و شرق استان، 12 مرکز در غرب استان، 17 مرکز در جزيره قشم و 5 مورد در جزيره کيش خبر داد و افزود: مطالعات اوليه به منظور جانمايي بهينه بنادر جديد داراي قابليت پذيرش گردشگر انجام شده است.

عفيفي پور تصريح کرد: از سال گذشته تاکنون، اسکله هاي شناور فلزي توسط متخصصان داخلي در اين استان طراحي و ساخته شده و در بنادر گوران، لافت قديم، هنگام، کندآلو، شيب دراز، سهيلي و گورزين نصب شده است. همچنين مطالعه و مکان يابي ساخت و نصب دو فروند اسکله براي بندر تياب و خورآذيني نيز صورت گرفته است.

وي با اشاره به اينکه راه اندازي و توسعه صدور بليت هاي الکترونيکي طي ساليان اخير در هرمزگان باعث رفاه بيشتر مردم شده است، گفت: در طرح نوروزي سال 97، تعداد 120 فروند شناور مسافري با ظرفيت جابجايي 6400 نفر و 2800 دستگاه خودرو خدمات ترابري دريايي را بر عهده داشتند.

مديرکل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان گفت: علاوه بر سفرهاي داخلي، انجام مسافرتهاي دريايي بين المللي به مقصد کشورهاي حوزه خليج فارس نيز با استفاده از شناورهاي مدرن در حال انجام است و از تابستان سال جاري تاکنون، از ظرفيت کشتي اقيانوس پيماي ساني نيز در اين رابطه استفاده مي شود.

وي با اعلام اينکه طرح پيشنهادي ساماندهي کلوپ هاي تفريحي به استانداري هرمزگان ارايه شده است، اظهار داشت: جايگزيني و استاندارد نمودن شناورهاي تفريحي به ويژه قايق هاي فعال در اسکله هاي تفريحي استان نيز در دست پيگيري است.

اين مقام مسئول تأمين تجهيزات راديويي، ارتباطي و مخابراتي براي بنادر گردشگري، انجام عمليات لايروبي و هيدروگرافي آنها، نصب علائم کمک ناوبري در مسيرهاي دريايي و همچنين خروج و پاکسازي لاشه شناور هاي مغروق به منظور افزايش ضريب ايمني دريانوردي را از ديگر اقدامات صورت گرفته برشمرد.

عفيفي پور از پايان پروژه لايروبي بندرگاه جزيره هرمز خبر داد و گفت: يکي از پروژه هايي که زودتر از موعد مقرر پايان يافت، عمليات لايروبي بندرگاه هرمز و کانال دسترسي آن بود که شناورها در کلاس هاي مختلف بدون محدوديت مي توانند تردد داشته باشند.

وي با بيان اينکه تفاهم نامه همکاري درحوزه جستجو ونجات دريايي در بنادر و اسکله هاي گردشگري استان با شرکت هاي تعاوني و شناورهاي مسافربري دريايي منعقد شده است، گفت: از سوي ديگر، استفاده از ظرفيت تيم هاي مردمي هميار ناجي با آموزش و تجهيز آنها در مناطق گردشگري دريايي به منظور پاسخگويي سريع به سوانح دريايي عملياتي شده است.

مديرکل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان با اشاره به راه اندازي دبيرخانه گردشگري دريايي در اين اداره كل به منظور تمركز بر ارتقاي گردشگري دريايي در استان، به تشريح برنامه هاي توسعه اي اين اداره کل در همين راستا پرداخت و گفت: برنامه داريم که شناورهاي مسافربري که براساس دستورالعمل جديد ايمني شناورها قادر به انجام تغييرات موردنظر نيستند، در قالب کاربري گردشگري تبديل وضعيت شوند تا در محدوده مانور حداکثر دو مايل از ساحل مورد استفاده قرار گيرند.

به گفته وي، از محل وجوه اداره شده سازمان بنادر دريانوردي براي ساخت و خريد شناورهاي گردشگري مدرن تسهيلات کم بهره اعطا مي شود. همچنين، استفاده از ظرفيت شناورهاي سنتي و تبديل کاربري آنها به رستوران هاي دريايي براساس دستورالعمل هاي ايمني از ديگر برنامه هايي است که در دستور کار قرار گرفته است.

عفيفي پور در پايان ساماندهي و استانداردسازي بنادر مسافري پهل و لافت در صورت واگذاري آن به سازمان بنادر و دريانوردي به منظور توسعه فعاليت هاي مسافري و گردشگري دريايي، برنامه ريزي جهت تكميل زيرساخت هاي بندرگاه گردشگري نخل ناخدا در بندرعباس توسط سازمان بنادر، اكران جذب سرمايه گذار براي اين بندرگاه و پيگيري اخذ اعتبار جهت تكميل زيرساخت هاي مناطق گردشگري را از ديگر برنامه هاي توسعه اي عنوان کرد.

يادآور مي شود، در جشنواره شهيد رجايي سال 97اداره کل بنادر و دريانوردي استان هرمزگان به عنوان دستگاه برتر در شاخص اقتصاد مقاومتي معرفي و از تلاشهاي صورت گرفته در راستاي نهادينه کردن فعاليت هاي مبتني بر اقتصاد مقاومتي و همچنين اجرايي نمودن مسئوليت هاي اجتماعي و منشور حقوق شهروندي تقدير شد.


up email pdf word plus minus reset color
گروه: اقتصادی
شماره روزنامه: 3074
تاریخ :1397/08/09 ساعت 09:16:33
تعداد بازدید: 81
نظر دیگر کاربران درباره این خبر...
بدون اطلاعات
نظر شما چیست؟


شما کاربر محترم، با استفاده از فرم زیر می توانید نظر خود را برای روزنامه ارسال نمایید. نظر شما پس از تائید مسئولین روزنامه در همین قسمت قرار خواهد گرفت.
باتشکر
نــام: * متن نظر:
   
 
 
  
   
نام خانوادگی:  
رایــانـامـه:  
سایت/وبلاگ:  
محرمانه ماندن مشخصات  
 
کد امنیتی